Zamknij

Siła natury w leczeniu bólu gardła. Co warto mieć w swojej apteczce?

Porost islandzki
fot. Shutterstock

Ból, pieczenie, problemy z przełykaniem, uczucie guli w gardle – podrażnione, chore gardło uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Odbiera głos, apetyt, obniża nastrój. By ratować gardło czasami wystarczy zastosować naturalne substancje, których właściwości zdrowotne znane są od pokoleń. Co warto mieć w domowej apteczce, by złagodzić ból gardła? Oto kilka najskuteczniejszych preparatów.

Siła natury w leczeniu bólu gardła. Co warto mieć w swojej apteczce?

Objawy przeziębienia, w tym ból gardła, są często przyczyną nieobecności w szkole, przedszkolu i w pracy. To problem nie tylko chorych, ale też opiekunów. Gdy dziecko boli gardło, rodzic często zmuszony jest wziąć wolne w pracy i zająć się dzieckiem.

Nie każdy jednak wie, że ból gardła w sezonie jesienno-zimowym nie zawsze łączy się z przeziębieniem i nie zawsze wymaga stosowania antybiotyków i innych silnych leków. Podrażnienie błony śluzowej gardła może być wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale może być także konsekwencją nieodpowiednich nawyków, zmiany stylu życia, pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

Często, by ukoić podrażnione gardło, nawilżyć drogi oddechowe, ułatwić przełykanie wystarczy zastosować preparaty oparte na naturalnych składnikach, których zdrowotne właściwości znane są od wieków.

Takie preparaty warto mieć zawsze pod ręką. Gdy w gardle drapie i czuć pobolewanie, wystarczy zażyć odpowiedni preparat, by natychmiastowo poczuć ulgę. Oparte na naturalnych składnikach pastylki Isla Medic Acute wykazują działanie kojące ból gardła, powlekające, przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, wykrztuśne i przeciwbakteryjne.

Pastylki Isla Medic Acute działają na gardło jak opatrunek, który nie tylko koi, ale też zabezpiecza delikatną błonę śluzową przed wnikaniem i rozprzestrzenianiem się patogenów.

Dlaczego boli gardło?

Główną przyczyną bólu gardła jest zapalenie błony śluzowej spowodowane przez infekcje wirusowe lub bakteryjne, a także czynniki zewnętrzne, takie jak dym tytoniowy, pyły, nadużywanie alkoholu, narażenie na suche gorące powietrze lub skrajnie zimne powietrze. Zapalenie błony śluzowej gardła może również występować w przebiegu niedoczynności tarczycy, menopauzy, przewlekłego nieżytu nosa i zatok, choroby serca, niewydolność nerek, cukrzycy, alergii, przewlekłego zapalenie migdałków podniebiennych, a także z powodu skrzywienia przegrody nosowej.

Suche, podrażnione gardło może być wynikiem:

  • przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach,
  • korzystania z klimatyzacji,
  • palenia papierosów,
  • chrapania,
  • pracy z głosem,
  • zażywania niektórych leków.

Podstawą leczenia bólu gardła jest nawilżanie podrażnionych błon śluzowych. Umożliwiają to produkty bogate w substancje pobudzające wydzielanie śliny i wytwarzające naturalny film, który na długo powleka podrażnione gardło przynosząc ulgę.

Porost islandzki na gardło

Porost islandzki (Cetraria islandica) zwany płucnicą jest oficjalnie uznawany za roślinę leczniczą. Jest od wieków wykorzystywany jako środek leczniczy ze względu na swoje właściwości w leczeniu infekcji gardła.

Porosty to organizmy, które składają się z symbiotycznego grzyba i glonu. Porastają ziemię, skały i drzewa. Wyglądają jak gąbka i w zależności od pogody i nawodnienia stają się miękkie lub suche. Płucnica występuje na całym świecie z wyłączeniem Afryki i Antarktydy, a w Polsce jest pod ochroną.

W składzie porostu islandzkiego znajdują się związki aktywne: polisacharydy, kwas glukuronowy, galantomannany, kwasy porostowe, a dodatkowo także śluz, celuloza, karotenoidy, sole mineralne, witaminy z grupy B.

Dzięki dużej zawartości składników aktywnych porost islandzki wykazuje właściwości lecznicze: działa bakteriostatycznie, przeciwzapalnie, osłaniająco i powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku.

Porost islandzki jest składnikiem preparatu Isla Medic Acute. Podczas ssania pastylki, zawarty w niej wyciąg rozpuszcza się i zostaje rozprowadzony w jamie ustnej i gardle jak balsam, który pokrywa cienką warstwą błonę śluzową, chroniąc ją przed podrażnieniem i infekcją. Ssanie pastylki pobudza też wydzielanie śliny, dzięki czemu podrażniona błona śluzowa szybciej się regeneruje.

Porost islandzki może być stosowany u wszystkich osób zmagających się z problemami z gardłem. Po pastylki można sięgnąć w momencie pojawienia się problemu lub zapobiegliwie, chcąc uniknąć drapania w gardle, uczucia suchości, chrypki. Pastylki Isla Medic Acute z porostem islandzkim przynoszą natychmiastową ulgę.

infografika(4)
fot. materiały partnerskie

Kwas hialuronowy na gardło

Oprócz porostu islandzkiego, pastylki Isla Medic Acute zawierają kwas hialuronowy, który ma dużą zdolność wiązania wody, dzięki czemu tworzy przyjemną ochronną powłokę w gardle, łagodząc uczucie suchości i podrażnienia.

Specjalny hydrożelowy kompleks Hydro+ z kwasem hialuronowym i ekstraktem z porostu islandzkiego nawilża i chroni gardło. W trakcie ssania pastylki wytwarza się podwójny film ochronny, który otula śluzówkę i zapewnia intensywne nawilżenie.

Połączenie składników zapewnia szybki i długotrwały efekt ulgi.

Ponadto skuteczność tej fizycznej bariery ochronnej przed infekcjami wirusowymi, wykazano w badaniu in vitro z użyciem rinowirusów oraz pastylek Isla Medic Acute.

Dodatkowy składnik: kompleks hydrożelowy zastosowany w pastylkach Isla Medic Acute składa się z gumy ksantanowej i karbomeru, które tworzą specjalny żel przylegający intensywnie do błony śluzowej gardła.

Polisacharydowa guma ksantanowa posiada zdolność wiązania wody, a środek żelujący, czyli karbomer rozszerza swoją objętość przez pęcznienie, aby tworzyć na powierzchni podrażnionej błony śluzowej ochronny film. Ochronę dopełnia kwas hialuronowy, który również tworzy na powierzchni błon śluzowych nawilżającą warstwę.

Składniki aktywne stymulują wydzielanie śliny, aby zapewnić ochronę uszkodzonej i podrażnionej błony śluzowej i przyśpieszyć jej regenerację. Pastylki łagodzą typowe dolegliwości związane z przeziębieniem i infekcją gardła, w tym drapanie w gardle, chrypę, przesuszenie błon śluzowych, suchość w gardle i problemy z przełykaniem.

Isla Medic Acute ma przyjemny, miodowo-cytrusowy smak, ale nie zawiera cukru, dzięki czemu pastylki są również odpowiednie dla diabetyków. Pastylki są wegetariańskie. To bezpieczny wybór dla tych, którzy unikają produktów pochodzenia zwierzęcego.

Zapobieganie infekcjom gardła

Pastylki Isla Medic Acute nie tylko łagodzą ból gardła. Z badań wynika, że mogą też zabezpieczać przed infekcją wirusową.

Udowodniono, że lepki kompleks hydrożelowy oparty na polimerowych składnikach zawarty w pastylkach Isla Medic Acute (ekstrakt z porostu islandzkiego, kwas hialuronowy, ksantan i karbomer) zagęszcza ślinę i tym samym tworzy fizyczną barierę dla rinowirusa 14 (RV-14). Utrudnia infekcję i rozprzestrzenianie się patogenu.

Pastylki Isla Medic Acute za pomocą hydrożelowego kompleksu z karbomeru, gumy ksantanowej i kwasu hialuronowego nawilżają błonę śluzową gardła, regenerują ją i zabezpieczają ochronną wilgotną powłoką. Wyciąg z porostu islandzkiego łagodzi podrażnienia i pobudza wydzielanie śliny, co przyspiesza regenerację gardła.

Pastylki Isla Medic Acute warto mieć zawsze pod ręką, ponieważ mają szerokie spektrum działania. To idealne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z podrażnieniem gardła i strun głosowych z powodów zawodowych lub sporadycznie, na przykład po zabawie na koncercie. Ziołowe pastylki Isla Medic Accute przynoszą też szybką ulgę podczas przeziębienia, niwelując chrypkę, drapanie w gardle, trudności w przełykaniu i ból gardła.

Pastylki Isla Medic Acute z porostem islandzkim może stosować cała rodzina. Preparat jest bezpiecznny dla dzieci (powyżej 6. roku życia), dla kobiet ciężarnych, karmiących piersią, alergików. Może być także stsoowany przez diabetyków, ponieważ pastylki nie zawierają cukru.