Zamknij

Zapalenie korzonków: objawy, leczenie. Jak zapobiegać?

20.07.2021
Aktualizacja: 20.07.2021 14:54
Zapalenie korzonków
fot. Shutterstock

Zapalenie korzonków to częsta występująca dolegliwość, która objawia się między innymi bardzo silnym bólem pleców lub karku. Sprawdź, jak rozpoznać ból korzonków i jak leczyć tę nieprzyjemną przypadłość. Podpowiadamy, jak zapobiegać zapaleniu korzonków.

 1. Zapalenie korzonków – objawy
 2. Zapalenie korzonków – przyczyny
 3. Zapalenie korzonków – leczenie
 4. Zapalenie korzonków – działania profilaktyczne

Zapalenie korzonków nerwowych wywołuje silny ból w dole pleców. Często dolegliwości są tak dokuczliwe, że nie pomagają leki przeciwbólowe bez recepty, wtedy pomocy trzeba szukać u specjalisty.

Korzonki to tak naprawdę potoczna nazwa włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego między kręgami i splatają się ze sobą, tworząc nerwy kulszowy, udowy, barkowy.

Skąd bierze się zapalenie korzonków? Jak rozpoznać ból korzonków? 

Zapalenie korzonków – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia korzonków jest bardzo silny ból w dolnej części pleców lub ból karku/szyi, który może promieniować od kręgosłupa, przez całe plecy do rąk oraz nóg.

Ból przy zapaleniu korzonków jest piekący, kłujący, rwący. Czasami jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Oprócz bólu mogą wystąpić także:

 • zaburzenia czucia,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • osłabienie siły mięśni (głównie rąk oraz nóg),
 • przykurcze mięśni przykręgosłupowych,
 • nasilenie dolegliwości bólowych przy kaszlu, kichaniu, parciu, czy śmiechu,
 • problemy z wypróżnianiem się i oddawaniem moczu.

Warto wiedzieć

Zapalenie korzonków, czyli rwa?

Czujesz ból w odcinku szyjnym, który promieniuje do barku, ramienia, a nawet palców u rąk? To może być rwa barkowa. Jeśli czujesz ból w dolnym odcinku kręgosłupa (w dole pleców), który promieniuje do pośladka, to możesz mieć do czynienia z rwą kulszową. Natomiast, gdy ból promieniuje od odcinka lędźwiowo-krzyżowego do uda i kolana, to wtedy mówi się o rwie udowej.

Zapalenie korzonków – przyczyny

Najczęstsze przyczyny zapalenia korzonków to dyskopatia i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które powodują ucisk i stan zapalny wokół włókien nerwowych i kanału nerwowego. Zmiany zwyrodnieniowe powodują zacieśnienie kanału kręgowego w kręgosłupie, co z kolei powoduje ucisk korzeni nerwowych - tak pojawia się ból.  

Zwyrodnieniom kręgosłupa sprzyja nadwaga i otyłość, a także wady postawy, które są częstym następstwem siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej.

Zapalenie korzonków może być następstwem innych chorób i dolegliwości:

 • infekcji wirusowej lub bakteryjnej,
 • gruźlicy kości,
 • półpaśca,
 • urazów kręgosłupa,
 • przeciążenia kręgosłupa przez nadmierną aktywność fizyczną, ciężką pracę,
 • chorób zapalnych kości oraz stawów.

Zapalenie korzonków dotyka też często kobiety ciężarne, ponieważ w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, zmienia się środek ciężkości ciała i kręgosłup jest mocniej obciążony.Warto jednak wiedzieć, zapalenie korzonków nie zawsze rozwija się na podłożu poważnej choroby. Zapalenie korzeni nerwowych może być spowodowane wychłodzeniem nerwów, na przykład w wyniku noszenia zbyt krótkiej kurtki zimą. 

Zapalenie korzonków – leczenie

Leczenie zapalenia korzonków należy rozpocząć od odpoczynku. Kręgosłup trzeba odciążyć, dlatego warto wziąć wolne, poleżeć (w wygodnej dla siebie pozycji), nie dźwigać, nawadniać organizm. 

Można zastosować leki przeciwbólowe z ibuprofenem i smarować obolałe miejsca maścią przeciwbólową lub przykleić plaster nasączony taką substancją. 

Jeśli po kilku dniach ból nie minie, należy zgłosić się do lekarza. 

Czasami wystarczy zastosować zastrzyki z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub ze sterydami. Jeśli ta metoda zawiedzie, konieczne jest wykonanie badań, które wskażą przyczynę bólu.

Jeśli okaże się, że zapalenie korzonków jest konsekwencją zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie rehabilitacji.

W przypadku, gdy zmiany zwyrodnieniowe są poważne, rozważa się leczenie operacyjne.

Zapalenie korzonków – działania profilaktyczne

Aby uniknąć zapalenia korzonków, trzeba regularnie wzmacniać mięśnie pleców i dbać o kręgosłup. Zaleca się regularny wysiłek fizyczny, zwłaszcza pływanie (gównie na plecach) lub szybkie spacerowanie. Bardzo duże znaczenie ma także przyjmowanie odpowiedniej postawy ciała, nie tylko w trakcie siedzenia, ale także chodzenia i snu.

Należy również utrzymywać odpowiednią masę ciała, bo nadmiar kilogramów obciąża kręgosłup.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.