Zamknij

Rwa kulszowa: objawy. Ile trwa? Gdzie boli?

14.07.2021
Aktualizacja: 15.10.2021 08:25
Rwa kulszowa - ból, objawy
fot. Shutterstock

Schylasz się lub chcesz podnieść coś ciężkiego i nagle czujesz ogromny ból od placów aż po nogę? To może być rwa kulszowa. To wyjątkowo nieprzyjemna i męcząca dolegliwość, która czasami trudno rozpoznać. Jak objawia się rwa kulszowa? Na co dokładnie zwrócić uwagę? Wyjaśniamy.

  1. Rwa kulszowa: objawy. Na co zwrócić uwagę?
  2. Rwa kulszowa: gdzie boli? Lokalizacja bólu
  3. Rwa kulszowa: ile trwa? 

Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 tworzące nerw kulszowy. 

Nerw kulszowy to największy nerw w ciele człowieka. Powstaje z połączenia czterech lub pięciu korzeni nerwowych. Nerw wychodzi z kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, następnie spod dolnego brzegu mięśnia gruszkowatego i pośladkowego wielkiego i biegnie na tylnej powierzchni uda w kierunku dołu podkolanowego.

Rwa kulszowa: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Typowym objawem rwy kulszowej jest ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda i podudzie aż do stopy.

Mogą temu czasami towarzyszyć objawy neurologiczne, takie jak: zaburzenia czucia lub osłabienie siły mięśniowej. 

Objawy towarzyszące rwie kulszowej:

  • osłabienie mięśniowe;
  • zaburzenia czucia (drętwienie, mrowienie);
  • silna rwa kulszowa może wywoływać problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu.

Ból pojawia się nagle, choć zwykle poprzedza go dziwne, bolesne, ale często bagatelizowane uczucie w dolnej części pleców lub w pośladku, zwłaszcza po długim siedzeniu. Jednak ból ściśle związany z rwą kulszową ''napada'' człowieka w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład podczas schylania się. Jak boli rwa kulszowa? To ból o charakterze pieczenia, ciągnięcia, palenia, a nawet uczucia przebiegania prądów.

Rwa kulszowa może dotyczyć tylko jednej lub obu nóg.

Rwa kulszowa: gdzie boli? Lokalizacja bólu

Gdzie boli rwa kulszowa? Przede wszystkim w dolnym (lędźwiowo-krzyżowym) odcinku kręgosłupa. Ból promieniuje niżej do pośladka i schodzi na udo aż do stopy. 

Ból przy rwie kulszowej obejmuje cały odcinek od tylnej części pleców po stopę, biegnie przez pośladek i tylną część nogi. 

Ból, przynajmniej teoretycznie, powinien przemieszczać się wzdłuż całej kończyny dolnej, aż do stopy, ale nie jest to regułą. Czasami ból dochodzi tylko do połowy uda lub części łydki.

Rwa kulszowa
fot.

Rwa kulszowa: ile trwa? 

Objawy rwy kulszowej, zwłaszcza w przypadku pierwszego epizodu bólowego ustępują samoistnie w ciągu mniej więcej miesiąca. Lepiej jednak nie zwlekać z wizytą u lekarza. Ból jest silny i utrudnia normalne funkcjonowanie. Należy podjąć odpowiednie leczenie, zanim ''atak'' rwy kulszowej powróci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: rehasport.pl