Zamknij

Rwa kulszowa to częsta dolegliwość bólowa. Jak jej zapobiegać?

Marta Wilczkowska
13.03.2019
Aktualizacja: 18.10.2022 12:32

Rwa kulszowa charakteryzuje się intensywnym bólem w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa. Jakie są jego przyczyny?

Rwa kulszowa to częsta dolegliwość bólowa. Jak jej zapobiegać?
fot. Shutterstock

Rwa kulszowa, czyli inaczej korzonki, objawia się dotkliwym bólem w dole pleców. Może on promieniować i sprawiać uczucie bólu całego ciała. Dolegliwość ta wymaga fachowego leczenia. Jak powinno ono wyglądać i czy można zapobiegać atakom bólu?

Rwa kulszowa – co to?

Rwa kulszowa, czyli inaczej atak korzonków, to przeszywający ból w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa. Dowodzi ono słabej kondycji kręgosłupa i wymaga fachowego leczenia.

Schorzenie to zalicza się do zespołów korzeniowych. Korzonki są umiejscowione w taki sposób, że są one bardzo wrażliwe na różne zmiany stanu zdrowia kręgosłupa i jego okolic. Ucisk na korzonki powoduje silne dolegliwości bólowe tzw. nerwobóle.

Atak korzonków zwykle obejmuje okolice lędźwi i jest efektem ucisku dysku na korzenie nerwowe znajdujące się w jego sąsiedztwie.

Rwa kulszowa – objawy

Rwa kulszowa jest prosta do zdiagnozowania, ponieważ daje charakterystyczne objawy. Jej głównym symptomem jest nagły i bardzo intensywny ból zlokalizowany w obrębie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Zdarza się, że promieniuje on do kończyn dolnych i pośladków.

Innymi objawami, oprócz dolegliwości bólowych, jest uczucie drętwienia, mrowienia i osłabienia mięśni. W skrajnych przypadkach może dochodzić także do zaburzeń czucia.

Rwa kulszowa – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na nerw kulszowy. Wyróżnia się różne rodzaje tej dolegliwości w zależności od lokalizacji ucisku.

Jest to:

  • Rwa kulszowa udowa – zlokalizowana jest ona głównie w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa oraz na udach.
  • Rwa kulszowa lędźwiowa – w jej przypadku ból pojawia się w okolicach lędźwi, kończyn dolnych i pośladków.
  • Rwa kulszowa ramienna – jej charakterystycznym objawem jest ból, który promieniuje do szyi, ramion i kończyn górnych.

Podłożem tej dolegliwości są głównie choroby zwyrodnieniowe, dyskopatia i skrzywienia kręgosłupa. Do rwy kulszowej może prowadzić także ucisk wywołany otyłością, zmianami nowotworowymi czy cukrzycą. Ciąża i nadmierny wysiłek fizyczny również mogą wpłynąć na rozwój tego schorzenia.

Rwa kulszowa – leczenie

Aby upewnić się, czy dolega nam rwa kulszowa, wystarczy sprawdzić tzw. objaw Lasegue’a. Należy położyć się na podłodze i unieść jedną, wyprostowaną nogę w górę. Jeśli pojawi się nagły ból, uniemożliwiający ćwiczenie, oznacza to rwę kulszową.

Leczenie rwy kulszowej polega głównie na wyeliminowaniu objawów poprzez podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zalecany jest także odpoczynek i rezygnacja z pracy fizycznej w celu odciążenia kręgosłupa.

Leczeniem wspomagającym w leczeniu rwy kulszowej jest rehabilitacja. Kiedy przypadek danego pacjenta jest ciężki, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Zalecane jest ono, kiedy oprócz dotkliwego bólu, pojawia się także zatrzymanie moczu, niedowład dolnych kończyn czy zaburzenia czucia w okolicach miejsc intymnych.

Rwa kulszowa – jak zapobiegać?

Aby zapobiec atakom bólu, należy dbać o zdrowie kręgosłupa – nie obciążać go poprzez np. dźwiganie ciężkich przedmiotów. Istotną rolę odgrywa także odpowiednia higiena snu – odpowiednio twardy materac i wyprostowana pozycja do spania.

Należy pamiętać o tym, aby się nie garbić i ciężką torbę na jedno ramię wymienić na plecak. Bardzo pomocne mogą okazać się także ćwiczenia na kręgosłup oraz techniki relaksacyjne, które pozwolą zniwelować niepotrzebne napięcie w ciele.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.