Oceń
Rumień guzowaty to nie samodzielna choroba, a raczej objaw chorób lub niektórych stanów. Charakteryzuje się powstawaniem guzowatych zmian zapalnych w tkance podskórnej, które pojawiają się najczęściej na przedniej części goleni (części nogi między kolanem a stopą).
Jest to choroba zapalna podskórnej tkanki tłuszczowej. Przed pojawieniem się guzów chorzy mogą odczuwać takie objawy jak stan podgorączkowy, spadek masy ciała, osłabienie, ból stawów. Występowanie rumienia guzowatego jest często łączone z rzutami niektórych chorób przewlekłych.
Rumień guzowaty występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że 90 proc. wszystkich chorych na rumień guzowaty stanowią właśnie kobiety.
Rumień guzowaty sam w sobie nie jest niebezpieczny, ale często towarzyszy chorobom, które powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i odpowiednio leczone.
Rumień guzowaty: przyczyny
Przyczyna występowania rumienia guzowatego nie jest znana. Wiadomo natomiast, że na jego powstawanie mogą mieć wpływ pewne czynniki, na przykład zakażenia bakteryjne (infekcje paciorkowcowe, jersinioza, gruźlica, trąd, kiła), grzybicze (kokcydioidomikoza, histoplazmoza) czy wirusowe (infekcje CMV, EBV, HBV, HCV, HIV). Rumień towarzyszy także niektórym chorobom, najczęściej sarkoidozie, ale także chorobom układowym tkanki łącznej, przewlekłym zapaleniom jelit i niektórym nowotworom złośliwym.
Rumień guzowaty pojawia się czasami u kobiet w ciąży, a nawet w czasie zażywanie niektórych leków, w tym doustnych środków antykoncepcyjnych.
Rumień guzowaty: objawy
Rumień guzowaty jest stanem stosunkowo łatwym do rozpoznania. Charakterystyczne jest występowanie czerwonych, bolesnych guzków, zazwyczaj na przedniej powierzchni podudzi. Bolesne guzki mogą występować również na łydkach, pośladkach, głowie, ramionach i tułowiu.
Guzki są niewielkie, mają mniej więcej 1-1,5 cm średnicy, ale mogą zlewać się ze sobą, tworząc większą, bolesną masę. Skóra wokół guzków jest czerwona i ocieplona.
Zmiany guzowate znikają zwykle po ok. 3-9 tygodniach, ale ślady po nich na skórze mogą utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas pod postacią czerwonych lub brunatnych przebarwień.
Pojawieniu się guzków towarzyszy zwykle złe samopoczucie, może również pojawić się gorączka, ból i zapalenie stawów, a nawet zapalenie górnych dróg oddechowych z kaszlem, chrypką, bólem gardła oraz objawy ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, biegunka).
Rumień guzowaty: leczenie
Rumień guzowaty może być objawem wielu chorób, dlatego po jego rozpoznaniu należy dokonać próby rozpoznania tzw. choroby podstawowej. To leczenie główne podstawowej choroby powinno spowodować ustępowanie rumienia.
Zdarza się jednak, że mimo podejmowanych prób nie udaje się ustalić rozpoznania i leczenie może być tylko objawowe. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, a czasem glikokortykosteroidy.
ZOBACZ TAKŻE:
- Rumień zakaźny, czyli ,,piąta choroba''. Jak rozpoznać rumień u dziecka?
- Trzydniówka, czyli rumień nagły. Jak radzić sobie z gorączką trzydniową?
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł