Zamknij

Rumień guzowaty, czyli bolesne guzki pod skórą. Jak leczyć rumień?

22.02.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 05:13

Rumień guzowaty to specyficzny objaw wielu chorób. Charakteryzuje się powstawaniem małych, bolesnych guzków pod skórą, które często zlewają się ze sobą, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona i ocieplona. Te zapalne guzki występują zwykle na łydkach, ale mogą także pojawić się na głowie, tułowiu czy przedramionach. Rumień jest częstym sygnałem, że w organizmie może rozwijać się choroba.

Rumień guzowaty jest częstym objawem sarkoidozy
fot. Shutterstock

Rumień guzowaty to nie samodzielna choroba, a raczej objaw chorób lub niektórych stanów. Charakteryzuje się powstawaniem guzowatych zmian zapalnych w tkance podskórnej, które pojawiają się najczęściej na przedniej części goleni (części nogi między kolanem a stopą).

Jest to choroba zapalna podskórnej tkanki tłuszczowej. Przed pojawieniem się guzów chorzy mogą odczuwać takie objawy jak stan podgorączkowy, spadek masy ciała, osłabienie, ból stawów. Występowanie rumienia guzowatego jest często łączone z rzutami niektórych chorób przewlekłych.

Rumień guzowaty występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że 90 proc. wszystkich chorych na rumień guzowaty stanowią właśnie kobiety.

Rumień guzowaty sam w sobie nie jest niebezpieczny, ale często towarzyszy chorobom, które powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i odpowiednio leczone.

Rumień guzowaty: przyczyny

Przyczyna występowania rumienia guzowatego nie jest znana. Wiadomo natomiast, że na jego powstawanie mogą mieć wpływ pewne czynniki, na przykład zakażenia bakteryjne (infekcje paciorkowcowe, jersinioza, gruźlica, trąd, kiła), grzybicze (kokcydioidomikoza, histoplazmoza) czy wirusowe (infekcje CMV, EBV, HBV, HCV, HIV). Rumień towarzyszy także niektórym chorobom, najczęściej sarkoidozie, ale także chorobom układowym tkanki łącznej, przewlekłym zapaleniom jelit  i niektórym nowotworom złośliwym.

Rumień guzowaty pojawia się czasami u kobiet w ciąży, a nawet w czasie zażywanie niektórych leków, w tym doustnych środków antykoncepcyjnych.

Rumień guzowaty jest objawem sarkoidozy

Rumień guzowaty jest częstym objawem sarkoidozy, choroby układu odpornościowego, która charakteryzuje się powstawaniem ziarniniaków.

Rumień guzowaty: objawy

Rumień guzowaty jest stanem stosunkowo łatwym do rozpoznania. Charakterystyczne jest występowanie czerwonych, bolesnych guzków, zazwyczaj na przedniej powierzchni podudzi. Bolesne guzki mogą występować również na łydkach, pośladkach, głowie, ramionach i tułowiu. 

Guzki są niewielkie, mają mniej więcej 1-1,5 cm średnicy, ale mogą zlewać się ze sobą, tworząc większą, bolesną masę. Skóra wokół guzków jest czerwona i ocieplona. 

Zmiany guzowate znikają zwykle po ok. 3-9 tygodniach, ale ślady po nich na skórze mogą utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas pod postacią czerwonych lub brunatnych przebarwień. 

Pojawieniu się guzków towarzyszy zwykle złe samopoczucie, może również pojawić się gorączka, ból i zapalenie stawów, a nawet zapalenie górnych dróg oddechowych z kaszlem, chrypką, bólem gardła oraz objawy ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, biegunka).

Warto wiedzieć

Rozpoznanie rumienia guzowatego

Lekarz diagnozuje rumień guzowaty na podstawie widocznych objawów, czyli guzków na skórze, a także towarzyszących im dolegliwości, w tym bolesności, ociepleniu skóry, gorączce. Zleca także morfologię krwi - u większości chorych na rumień guzowaty stwierdza się podwyższone OB, które jest wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie. Następnie, w zależności od podejrzewanej przyczyny, lekarz może zlecić takie badania, jak RTG klatki piersiowej, czy biopsję guzów.

ENlegs
fot.

Rumień guzowaty: leczenie

Rumień guzowaty może być objawem wielu chorób, dlatego po jego rozpoznaniu należy dokonać próby rozpoznania tzw. choroby podstawowej. To leczenie główne podstawowej choroby powinno spowodować ustępowanie rumienia.

Zdarza się jednak, że mimo podejmowanych prób nie udaje się ustalić rozpoznania i leczenie może być tylko objawowe. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, a czasem glikokortykosteroidy.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl