Reumatoidalne zapalenie stawów. Znany kucharz zawalczył o zdrowie nożem

04.12.2018 12:08

Jeśli zmagasz się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, rozważ zmianę diety. Seamus Mullen z programu „Iron Chef America” przekonuje, że odstawienie przetworzonej żywności pomogło mu zwalczyć objawy choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów. Znany kucharz zawalczył o zdrowie nożem fot. ---

Popularny szef kuchni Seamus Mullen na samym początku prężnie rozwijającej się kariery zachorował na reumatoidalne zapalenie stawów. Dla młodego człowieka, pracującego fizycznie przez 16 godzin dziennie, po 90 godzin w tygodniu, diagnoza brzmiała jak wyrok. „Byłem przekonany, że to choroba starszych ludzi. To było szokujące” – zdradził Mullen w rozmowie z dziennikarzami CNN. Sprawdź, w jaki sposób udało mu się pokonać objawy choroby i wrócić aktywności fizycznej.

Pierwszy atak bólu

Pewnego dnia poczuł, że jego ciało jest obolałe. Następnie pojawił się ostry atak bólu, jakby oberwał nożem w ramię. W końcu ból stał się przeszywający, jakby ktoś dłubał mu paznokciem w stawie. „Nie miałem pojęcia, co się dzieje” – przyznał Mullen w CNN. Po usłyszeniu diagnozy: „reumatoidalne zapalenie stawów”, zdecydował się na wytoczenie walki chorobie za pomocą diety.

Przede wszystkim odstawił produkty wysokoprzetworzone i te powodujące stany zapalne w organizmie, takie jak cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze typu trans, przetworzone mięso, alkohol. Po każdym posiłku dokładnie analizował, czy dana potrawa mu służy i starannie zapisywał swoje spostrzeżenia. Tak wypracował własną, spersonalizowaną listę produktów wspomagających w chorobie.

Objawy i leczenie AZS

Reumatoidalne zapalenie stawów (AZS) to przewlekła choroba autoimmunologiczna o wciąż nieznanej etiologii. Wśród czynników sprzyjających powstaniu schorzenia wymienia się:

  • obciążenie genetyczne,
  • zaburzenia odporności,
  • zakażenie bakteryjne lub wirusowe,
  • silny stres,
  • palenie papierosów.

Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni.

Objawy zapalenia stawów to:

  • ból i sztywność (zwłaszcza poranna),
  • obrzęk,
  • tkliwość stawu na ucisk,
  • ograniczenie ruchomości,
  • deformacja stawów.

Dowiedz się więcej: Zapalenie stawów może prowadzić do kalectwa. Jak rozpoznać objawy? 

Osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów narażone są przede wszystkim na rozwój miażdżycy. Ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu jest 2-3-krotnie większe niż u osób zdrowych. Choroba może zaatakować m.in. naczynia krwionośne, płuca, nerwy, nerki oraz oczy.

Leczenie polega na podawaniu nowoczesnych leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh), które w wielu przypadkach pozwalają na osiągnięcie remisji.

Seamus Mullen ze szpitala wrócił do kuchni. Wziął udział w kolejnych programach kulinarnych, ćwiczy jogę, jeździ na rowerze, podnosi ciężary. Swoją historią podzielił się w książce „Hero Food”.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: edition.cnn.com, mp.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka

Oceń