Zamknij

Pierwsze objawy podagry. Co może wskazywać na dnę moczanową?

30.03.2021
Aktualizacja: 06.11.2021 09:25
Wczesne objawy dny moczanowej
fot. Shutterstock

Ból jednego lub kilku stawów, zwłaszcza ból pojawiający się w nocy, narastający, ograniczający ruchomość palca, stopy, kolana to objaw, który może wskazywać na podagrę, czyli dnę moczanową. Pierwszym objawem dny moczanowej jest zapalenie stawów. Sprawdź, jak rozpoznać chorobę we wczesnym stadium i jakie badania wykonać. 

Podagra, czyli dna moczanowa (artretyzm) to choroba znana już od starożytności. Podagra jest  jedną z najpowszechniejszych chorób reumatycznych na świecie.

Choroba spowodowana jest odkładaniem się w tkankach kryształków moczanu sodu, co wynika ze zwiększonego stężenia kwasu moczowego (hiperurykemii) w organizmie, będącego skutkiem jego nadmiernej produkcji lub zmniejszonego wydalania z organizmu.

Ponieważ dna moczanowa atakuje stawy, to zazwyczaj choroba objawia się atakami bardzo silnego bólu, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości zajętego stawu. To jednak nie wszystkie objawy podagry, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, jakie symptomy mogą wskazywać na dnę moczanową. 

Pierwsze objawy podagry. Jak rozpoznać artretyzm dnę moczanową?

Pierwszym objawem podagry, czyli dny moczanowej jest zazwyczaj atak zapalenia pojedynczego stawu. Najczęściej jest to zapalenie stawu ''palucha'' (dużego palca stopy), ale mogą to być również inne stawy: stopy, staw kolanowy, barkowy, stawy palców rąk i sporadycznie inne stawy.

Dna moczanowa może ograniczać sprawność

Złogi kryształów odkładają się także w innych miejscach w organizmie, formując guzki dnawe. Takie guzki pojawiają się na skórze zazwyczaj w małżowinach usznych i w okolicach stawów rąk i stóp. Wymagają czasami usunięcia operacyjnego.

Dosyć charakterystyczne dla dny moczanowej jest wystąpienie bardzo silnego bólu stawu w nocy lub nad ranem, często po obfitej kolacji (zwłaszcza z alkoholem). Ból ten nasila się przez kolejne kilkanaście godzin. 

Staw zajęty zapaleniem jest obrzęknięty, skóra nad nim zaczerwieniona i gorąca, następuje złuszczanie naskórka.

Zapaleniu stawu towarzyszy zwykle gorączka, dreszcze, osłabienie, uczucie rozbicia.

Na co warto zwrócić uwagę? Zapalenie stawu wraz z towarzyszącymi dolegliwościami mija samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni - nawet nieleczone. Po pierwszym ataku dny następuje okres wycofania objawów choroby, ale bez wdrożenia odpowiedniego leczenia zaczynają występować kolejne ataki zapalenia stawów, które stają się coraz częstsze. Ataki dny moczanowej zajmują kolejne stawy, ból jest silny, ograniczona jest ruchomość rąk, nóg (w zależności od zajętych stawów).

Nieleczona lub leczona nieodpowiednio dnia moczanowa przechodzi po pewnym czasie w fazę przewlekłą, którą cechuje stałe występowanie objawów (chociaż dolegliwości mają mniejsze nasilenie).

Rozpoznanie podagry. Jakie badania wykonać, by wykryć dnę moczanową?

Podejrzenie dny moczanowej wymaga kilkukrotnego oznaczenia poziomu kwasu moczowego we krwi oraz dobowej utraty kwasu moczowego z moczem.

Chorobę można jednoznacznie potwierdzić poprzez ocenę płynu stawowego pod mikroskopem i stwierdzenie w nim kryształów moczanu sodu. W tym celu konieczne jest pobranie płynu stawowego poprzez nakłucie zajętego stawu, co często jest połączone z podaniem do niego leku przeciwzapalnego.

Wykonuje się także zdjęcia rentgenowskie, a także USG stawów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), ''Dna moczanowa — antyczna choroba wciąż problematyczna w XXI wieku'' autorstwa Łukasza Pilarskiego, Pawła Bogdańskiego, Danuty Pupek-Musialik z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu