Zamknij

Osteopenia to wstęp do osteoporozy. Dlaczego kości tracą gęstość?

20.08.2020 14:00

Bóle kości i częste złamania mogą być objawem osteopenii, czyli zmniejszonej gęstości mineralnej kości. Stan ten uważany jest za ''wstęp'' do osteoporozy. Sprawdź, dlaczego kości tracą gęstość. Co zrobić, by zatrzymać osteopenię?

Osteopenia
fot. Shutterstock

Osteopenia uważana jest za wczesne stadium osteoporozy, ale nie u każdej osoby z osteopenią rozwinie się osteoporoza. Osteopenia to stan charakteryzujący się zmniejszeniem gęstości mineralnej kości. W przeciwieństwie do osteoporozy osteopenia dotyczy często osób młodych.

Osteopenia jest odwracalna, o ile w porę rozpozna się problem.

Przyczyny osteopenii

Przyczyn niskiej gęstości kości i związanej z tym osteopenii jest stosunkowo dużo.  Przyczyną może być niedobór wapnia związany z jego nieprawidłowym wchłanianiem do kości, co z kolei związane jest z niedostatkiem witaminy D. Przyczyną problemów z gęstością kości może być brak ruchu, przyjmowanie niektórych leków, a nawet choroby układu pokarmowego (w tym choroby jelit i celiakia), choroby układu oddechowego, krwi, choroby nerek czy choroby reumatyczne.

Tendencję do wystąpienia osteopenii można także odziedziczyć po rodzicach.

Na choroby kości wpływ mają również hormony. Niedobór estrogenów czy niedostateczna ilość testosteronu sprzyjają pojawieniu się osteopenii.

Osteoporoza - choroba łamliwych kości

Osteoporoza to choroba szkieletu polegająca na obniżeniu się wytrzymałości kości. Dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale młodzi również mogą zachorować. Została uznana za chorobę cywilizacyjną, bo dotyczy większości kobiet po menopauzie i dużej liczby starszych mężczyzn.

Objawy osteopenii

Osteopenia długo rozwija się bezobjawowo i jest to niebezpieczne, bo gęstość kości stale się mniejsza, co po pewnym czasie może prowadzić do złamań. 

Zdarza się, że osoby z osteopenią odczuwają bóle kości.

Diagnozowanie osteopenii

Dowodem na osteopenię jest zmniejszenie gęstości mineralnej kości, wykazane na podstawie testu densytometrycznego. Osteopenię rozpoznaje się, gdy wskaźnik T-Score wynosi od -1.0 do -2.5.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, gęstość mineralna kości jest w normie, gdy mieści się w przedziale od +1.0 do -1.0. Osteopenię rozpoznaje się, gdy T-Score (wynik badania) wynosi od -1.0 do -2.5. Wartości niższe świadczą o osteoporozie.

Podejrzenie osteopenii powinno skłonić do wykonywania badań profilaktycznych raz na kilka lat.

Leczenie osteopenii

W leczeniu osteopenii stosuje się suplementację witaminy D i wapnia. Zaleca się również stosowanie diety bogatej w te składniki. Szkodliwa jest kofeina, alkohol i sól, wypłukujące z organizmu cenne witaminy i minerały.

U osób z bardziej zaawansowaną osteopenią stosuje się preparaty na słabe, kruche kości - bisfosfoniany, kalcytonina, denosumab, teryparatyd, hormonalna terapia zastępcza.