Oceń
Gorączka reumatyczna to groźne powikłanie anginy, która wywołana była przez paciorkowce. Jeśli choroba nie była leczona za pomocą antybiotyków, ryzyko wystąpienia gorączki reumatycznej staje się o wiele większe.
Gorączka reumatyczna pojawia się wskutek nieprawidłowej interpretacji przez układ odpornościowy antygenów, które powstały przez kontakty z paciorkowcami odpowiedzialnymi za anginę. Gorączka reumatyczna jest bardzo groźna – może zniszczyć serce!
Gorączka reumatyczna – objawy
Do najczęściej występujących objawów gorączki reumatycznej należą:
- Guzki podskórne
- Wędrujące zapalenie stawów (jest bardzo bolesne)
- Rumień na skórze
- Tzw. taniec św. Wita (niepokój ruchowy, pląsawicze ruchy)
Gorączkę reumatyczną rozpoznaje się na podstawie kryteriów, zwanych kryteriami Jonesa. Można wyróżnić ich dwa rodzaje
- Kryteria duże, na które składają się, oprócz wyżej wymienionych:
- Natręctwa
- Nadpobudliwość i nerwowość
- Zapalenie mięśnia sercowego
- Zaburzenia emocjonalne
- Kryteria małe, w tym:
- Utrzymująca się gorączka
- Podwyższony poziom OB w badaniu krwi
- Epizody choroby reumatycznej
- Ból stawów
- Podwyższony poziom leukocytów
- Podwyższenie poziomu białka CRP.
Gorączka reumatyczna jest bardzo groźną przypadłością. Gdy stawy w jednej części ciała przestają boleć, dolegliwości po kilku dniach zaczynają występować w innej części ciała. Pomiędzy rzutami na kolejne stawy, proces chorobowy jest aktywny w sercu. To o tyle groźne, że w ten sposób tworzą się nacieki komórek, które następnie obumierają i bliznowacieją. To z kolei może prowadzić do niewydolności krążenia, a w konsekwencji nawet do zawału.
Jeśli więc masz za sobą przebytą anginę i zauważasz któryś z powyższych objawów, udaj się do lekarza – to może nawet uratować twoje życie!
Gorączka reumatyczna – leczenie
W przypadku gorączki reumatycznej trzeba zastosować leczenie antybiotykami. Wspomagająco podaje się również leki przeciwzapalne. Pacjentowi zaleca się także dużo odpoczynku i ciepła, by wzmocnić i zregenerować organizm.
Gorączka reumatyczna – rokowania
Gorączka reumatyczna to najczęstsza przyczyna nabytych wad serca – dochodzi do jego fizycznego uszkodzenia poprzez nacieki i bliznowacenie komórek. Wymaga to leczenia operacyjnego, by uchronić pacjenta przed niewydolnością serca.
Rokowania dotyczące stanu zdrowia pacjenta borykającego się z gorączką reumatyczną są uzależnione od tego, czy doszło do zapalenia serca. Jeśli nie – przebieg choroby jest dość łagodny i nie pozostawia trwałych uszkodzeń organizmu. Sytuacja komplikuje się jednak wówczas, gdy pacjent przebył zapalenie serca.
Choroba ma także tendencje do nawrotów i jest to sytuacja niebezpieczna dla serca – z każdym nawrotem jest ono narażone na zniszczenie zastawki.
Oceń artykuł