Zamknij

Glukozamina na stawy. Czym jest glukozamina?

28.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 21:53
Glukozamina na stawy
fot. Shutterstock

Glukozamina to tajemnicza substancja wytwarzana przez ludzki organizm, której ubywa z wiekiem. Przez lata sądzono, że przyjmowanie glukozaminy pomaga w leczeniu zwyrodnienia stawów. Czy rzeczywiście glukozamina ma taką moc? Sprawdź, czym jest glukozamina, jakie pełni funkcje w organizmie.

Glukozamina to naturalna substancja (organiczny związek chemiczny) wytwarzana w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy. Jest częstym składnikiem tkanek i wydzielin ludzkiego organizmu. 

Glukozamina syntezowana (wytwarzana) jest w małych ilościach, a zdolność do jej wytwarzania obniża się z wiekiem.

Działanie glukozaminy

Glukozamina stanowi substrat do biosyntezy glikozaminoglikanów i proteoglikanów, które są ważnym elementem substancji międzykomórkowej chrząstki.

Wysoka zawartość glukozaminy znajduje się w chrząstce stawowej, dlatego już ponad 30 lat temu wysunięto hipotezę, że jej zażywanie przez pacjentów może przynieść ulgę w dolegliwościach wynikających z choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wyniki badań sugerują, że glukozamina może mieć korzystny wpływ na zachodzące w tkance chrzęstnej procesy naprawcze. Istnieją natomiast inne badania, które podają w wątpliwość ten pogląd.

W 2013 roku na Uniwersytecie w Sydney zakończono Long-term Evaluation of Glucosamine Sulphate Study (LEGS), w którym także nie stwierdzono, aby przeciwbólowe działanie glukozaminy lub chondroityny było lepsze od placebo, natomiast ich podawanie równoczesne powodowało ograniczenie zwężenia szpary stawowej, a zmniejszenie bólu było także na poziomie placebo.

Leczenie glukozaminą

Glukozamina nie występuje w żadnym z podstawowych produktów żywnościowych i nie jest możliwe jej przyjmowanie w spożywanych posiłkach. W celu dostarczenia glukozaminy do organizmu konieczna jest suplementacja produktami leczniczymi.

Glukozamina jest dostępna na rynku w trzech formach: siarczanu, chlorowodorku oraz jako N acetyloglukozamina. Związki te otrzymywane są na skalę przemysłową z chityny, polisacharydu budującego m.in. szkielet zewnętrzny organizmów morskich oraz ściany komórkowe grzybów. Istnieje również glukozamina syntetyczna.

Preparaty siarczanu glukozaminy wykorzystywane są przy wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednak badania wskazują, że lecznicze działanie glukozaminy wcale nie jest pewne. 

Przeciwwskazania do zażywania glukozaminy

Glukozamina ma swoich zwolenników i przeciwników, ale przyjmowanie jej nie jest, w większości przypadków groźne dla zdrowia. Po glukozaminę nie powinni sięgać diabetycy, bo substancja ta może przyczyniać się do zmian stężenia insuliny we krwi. Ostrożność powinny zachować również osoby uczulone na owoce morza, bo niektóre preparaty glukozaminy produkowane są z pancerzy organizmów morskich. Glukozaminy nie powinny również przyjmować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży.

Do skutków ubocznych przyjmowania glukozaminy zalicza się przemijające problemy ze strony układu pokarmowego: bóle w nadbrzuszu, wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Mogą się też pojawić reakcje uczuleniowe. Objawy te nie występują jednak u wszystkich osób zażywających glukozaminę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: czytelniamedyczna.pl