Zamknij

Refluks u dzieci i niemowląt. Czym się charakteryzuje?

Marta Wilczkowska
05.12.2018 14:42

W pierwszych latach życia refluks u dzieci nie powinien dawać powodów do niepokoju - refluks u niemowlaka to zjawisko fizjologiczne. Jeśli jednak objawy tej dolegliwości nie mijają, trzeba skonsultować się z lekarzem. Zobacz, jakie są oznaki refluksu u najmłodszych!

dziecko z refluksem
fot. Shutterstock

Refluks to nieprzyjemna dolegliwość związana z cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Choroba refluksowa dotyczy nie tylko dorosłych. Objawy refluksu można zaobserwować też u dzieci i niemowląt. Przyczyny powstawania refluksu są jednak inne niż u starszych pacjentów. Czym charakteryzuje się refluks u dzieci?

Zobacz także: Wymioty u dzieci - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Refluks u dzieci - jak rozpoznać?

Kiedy refluks u dzieci powoduje trwałe zmiany w śluzówce żołądka oraz komplikacje, mówimy o chorobie refluksowej. Dochodzi do niej wtedy, kiedy pokarm jest cofany z powrotem do jamy ustnej, a dzieje się to za sprawą upośledzenia zwieracza dolnego przełyku. Kwaśna treść żołądka nie napotyka wtedy przeszkody i jest zwracana do przełyku, powodując nieprzyjemne objawy w postaci zgagi, odbijania, bólu w nadbrzuszu, nudności czy wymiotów. O ile w przypadku dorosłego człowieka, mówimy tu o patologii, refluks u bardzo małych dzieci jest zjawiskiem fizjologicznym.

Jak objawia się refluks u dzieci? Najczęściej dziecko zaczyna narzekać na brak apetytu i traci na wadze. Mogą pojawić się mdłości i zgaga oraz infekcje (zapalenie oskrzeli, ucha środkowego). Do innych mniej charakterystycznych objawów refluksu u dzieci należą: kaszel, astma czy ubytki zębów powstające na skutek zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Refluks u niemowlaka - co go powoduje?

Zazwyczaj w pierwszych dwóch latach życia dziecka cofanie się pokarmu nie jest jeszcze niczym nieprawidłowym. Dolny zwieracz przełyku, przepona oraz ostry kąt, pod jakim przełyk łączy się z żołądkiem powodują, że pokarm nie przedostaje się do przełyku. W przypadku dzieci blokada antyrefluksowa nie jest jeszcze w pełni wykształcona, dlatego odbijanie się, ulewanie czy wymioty są na porządku dziennym.

Szacuje się, że ulewania i wymioty dotyczą połowy dzieci do 3. miesiąca życia. Większość z nich wyrośnie z refluksu przed ukończeniem 1. roku życia. Oprócz czynników fizjologicznych inną przyczyną refluksu u dzieci, które jeszcze nie ukończyły roku, są:

  • zaburzenia pracy przewodu pokarmowego
  • zwężenie odźwiernika żołądka
  • nietolerancje pokarmowe
  • infekcja układu moczowego
  • zaburzenia metaboliczne

Jak rozpoznać refluks u dzieci w wieku niemowlęcym? Do najczęstszych objawów tej dolegliwości zalicza się:

  • przewlekły kaszel,
  • chrypkę,
  • duszność,
  • napady świszczącego oddechu,
  • nawracające zapalenia krtani.

W nielicznych przypadkach refluks u niemowlaka może powodować odmowę jedzenia, kolki, kręcz szyi, bezdech, a nawet upośledzenie rozwoju. Pamiętaj, jeśli ulewanie niemowlęcia jest obfite i nie mija po upływie roku, warto skonsultować się z lekarzem!

Refluks u dzieci i niemowlaka - leczenie

Jak leczyć refluks u dzieci? W przypadku niemowląt, których głównymi objawami są ulewanie i wymioty, wystarczy obserwacja i ewentualnie zmiana nawyków karmienia. 

Niekiedy jednak trzeba przeprowadzić szczegółowe badania takie jak pH-metria (ocenia częstotliwość i intensywność trwania refluksu) czy gastroskopia (wykrywa ewentualne zapalenia przełyku). Czasem dolegliwość tę u dzieci starszych, podobnie jak u dorosłych, trzeba leczyć lekami na refluks (np. inhibitorami pompy protonowej).

W leczeniu refluksu u dzieci ważne jest też wdrożenie odpowiedniego menu. Dieta przy refluksie powinna wykluczać ostre i smażone potrawy. 

Zobacz także: Helicobacter - dieta pomoże ci wygrać z tą chorobą!