Zamknij

Zaskakujące powikłania COVID-19! Ludzie po chorobie cierpią na "mgłę mózgową"

Marta Wilczkowska
12.10.2020 10:31
ból głowy
fot. Shutterstock

Ten problem dotyka coraz większej liczby ludzi. Lekarze biją na alarm!

Wciąż dowiadujemy się o kolejnych możliwych powikłaniach po koronawirusie. Okazuje się, że wirus nie tylko uszkadza płuca, ale też może prowadzić do pojawienia się tzw. mgły mózgowej. Na czym polega to zaburzenie?

Zobacz także

"Mgła mózgowa" - objawy

Koronawirus powoduje ogromne spustoszenie w płucach. Jednak to tylko jedno z powikłań, z którymi zmagają się osoby, które przeszły COVID-19. W ostatnim czasie przybywa osób, które po chorobie skarżą się na problemy z myśleniem i skupieniem. Mowa o tzw. mgle mózgowej, która charakteryzuje się trudnościami z koncentracją.

Mirabai Nicholson-McKellar, która przeszła koronawirusa, w rozmowie z "The Guardian" wyznała, że to zaburzenie przeszkadza jej w codziennym życiu.

Nie jestem w stanie jasno myśleć, codziennie czynności, jak zakupy czy sprzątanie, zaczęły stanowić ogromne wyzwanie. Mam problemy z koncentracją -

U niektórych osób mgła mózgowa nie ustępuje nawet po kilku miesiącach po przejściu koronawirusa. Specjalista wyjaśnia, ze problem ten na razie nie jest jeszcze całkowicie zbadany, jednak może dotyczyć nawet 1/5 chorych.

Odsetek osób z objawami poznawczymi w jakimkolwiek okresie po przebyciu COVID-19 jest nieznany i stanowi obecnie przedmiot badań. Ale niektóre wyniki już sugerują, że ten problem może się tyczyć nawet 20 proc. chorych - powiedział dr Michael Zandi w rozmowie z "The Guardian".

Słyszeliście wcześniej o tym zaburzeniu?

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura.