Zamknij

Złamanie zielonej gałązki u dzieci i młodzieży. Objawy i leczenie

13.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:32

Złamania zielonej gałązki to złamania typowo dziecięce, które charakteryzują się nieskomplikowanym przebiegiem i szybkim czasem gojenia. Złamania zielonej gałązki dotyczą osób młodych, u których proces wzrostu kości nie został jeszcze zakończony. Tego typu złamania są bardzo częste, bo dzieci są aktywne fizycznie i mają dużą potrzebę ruchu. 

Złamanie zielonej gałązki
fot. Shutterstock

Złamanie zielonej gałązki (złamania podokostnowe) to grupa złamań typowych dla wieku dziecięcego. Do tego typu złamań dochodzi u dzieci i młodzieży, czyli osób młodych, u których wzrost kości nie został jeszcze zakończony.

Złamania zielonej gałązki goją się dosyć szybko i nie dotyczą miejsca wzrostu kości, przez co nie mają wpływu na jej rozwój. Tkanka kostna dzieci jest znacznie bardziej elastyczna niż osób dorosłych.

Złamanie zielonej gałązki: przyczyny

Nazwa ,,złamanie zielonej gałązki'' jest skojarzeniem do łamania się młodych gałązek, co ma podobny obraz. Złamania tego typu obejmują kości długie - najczęściej kości przedramienia czy obojczyków.

Do złamań typu zielonej gałązki dochodzi zazwyczaj w wyniku upadku, gdy dziecko stara się przed nim obronić i wyciąga rękę, amortyzując upadek. Częstą przyczyną są także uderzenia w przedramię czy goleń.

Złamania zielonej gałązki powstają w wyniku działania siły zginającej, która rozpoczyna złamanie, ale uraz po stronie rozciąganej nie jest pełny.

Złamanie zielonej gałązki: objawy

Złamanie typu zielonej gałązki mogą być zupełnie niewyczuwalne, ale w większości przypadków pojawia się zaczerwienienie i obrzęk w miejscu złamania, a także ból i tkliwość. 

Po złamaniu może pojawić się również deformacja kończyny i problem z jej swobodnym poruszaniem.

Uwaga, jeśli ból, tkliwość, zaczerwienie nie znikają w ciągu ok. 30 minut po upadku, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. 

Złamanie zielonej gałązki: badania

Podstawą jest wywiad z pacjentem, ustalenie objawów, przebiegu wypadków. Następnie przeprowadza się badanie fizykalne. 

Kolejnym etapem jest zdjęcie RTG (rentgenowskie), które ostatecznie potwierdza lub wyklucza złamanie. 

Złamanie zielonej gałązki: leczenie

Zazwyczaj w przypadku złamań typu zielonej gałązki operacja nie jest konieczna, wystarczy unieruchomienie kończyny za pomocą szyny lub gipsu. Ściągnięcie gipsu lub szyny możliwe jest zwykle po 3-8 tygodniach, w zależności od rodzaju złamania i szybkości gojenia kości.

W powrocie do pełnej sprawności pomaga fizjoterapia. Różnego rodzaju zabiegi dostosowane do wieku i potrzeb pacjenta zmniejszają dolegliwości bólowe, zapobiegają powstawaniu przykurczy i zaników mięśni, przyspieszają regenerację tkanek.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.