Zamknij

Złamane żebro może uprzykrzyć życie. Jak śmiać się, jak kichać, jak żyć?

27.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:07

Złamane żebro to uraz, którego nie widać i którego nie ma jak opatrzyć. Ból może utrudniać codzienne funkcjonowanie nawet przez kilka miesięcy. 

Złamane żebro
fot. Shutterstock

Złamanie żeber najczęściej powstaje w wyniku bezpośredniego urazu: uderzenia lub upadku, może być również spowodowane uciskiem dużej powierzchni klatki piersiowej na skutek przysypania czy przygniecenia. Dowiedz się, jakie są objawy złamanego żebra i jak sobie radzić z codziennym funkcjonowaniem.

Złamane żebro – objawy i diagnostyka

Typowym objawem złamania żebra jest ból w klatce piersiowej nasilający się przy oddychaniu. W różnicowaniu z atakiem serca pomagają następujące czynności: ból nasila się po dotknięciu klatki piersiowej, ból nasila się po skręceniu tułowia, ból nasila się w trakcie kaszlu. Rozpoznanie złamania żebra odbywa się na podstawie jednego z następujących badań:

  • RTG – promieniowanie rentgenowskie często nie wykazuje świeżych złamań żeber, zwłaszcza jeśli kość jest tylko pęknięta; skuteczność wynosi ok. 75 proc.
  • Tomografia komputerowa – pomaga odkryć pęknięcia żeber, które mogą przeoczyć promienie rentgenowskie.
  • MRI – można wykorzystać do obejrzenia tkanek miękkich i narządów wokół żeber, aby określić, czy są uszkodzenia; może pomóc w wykrywaniu bardziej subtelnych złamań żeber.
  • Scyntygrafia kości – technika przydatna do oglądania złamań naprężeniowych, np. po długich napadach kaszlu.

Złamane żebro – jak kichać?

Większość połamanych żeber leczy się samoistnie w ciągu sześciu tygodni. W łagodzeniu bólu pomaga chłodzenie obszaru, w którym doszło do urazu. Zaleca się też odpoczynek. Do niebezpiecznych powikłań złamanego żebra należą urazy wtórne, takie jak: przebicie dużych naczyń krwionośnych (górna część klatki piersiowej), przebicie płuca (środkowa część klatki piersiowej), uszkodzenie wątroby, nerki lub śledziony (dolna część klatki piersiowej).

Z powodu bólu chory bezwiednie spłyca oddech, co z kolei naraża go na rozwój zapalenia płuc. To dlatego lekarze już jakiś czas temu zrezygnowali ze stosowania okładów uciskowych. Aby zapobiec rozwojowi zapalenia płuc, lekarze zalecają ćwiczenia oddechowe. Chory dostaje też leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Warto pamiętać o tym, że w momencie kaszlu, śmiechu lub kichania warto obiema rękami stabilizować miejsce urazu.

Ciekawy patent na powstrzymanie się od kichania w trakcie leczenia urazu podpowiada ekspert z kanału FizjoTerapia HD:

Źródło: m.ciop.pl, mayoclinic.org, webmd.com