Zamknij

Zimowy upadek to bolesne doświadczenie. Kiedy zgłosić się do lekarza?

14.01.2021
Aktualizacja: 14.01.2021 10:01
Zimowy upadek
fot. Shutterstock

Zimowy upadek może skończyć się stłuczeniem, skręceniem, złamaniem. Kiedy zgłosić się do lekarza - podpowiada dr n. med. Tomasz J. Kowalski, ortopeda z Carolina Medical Center.

Zimowe upadki są przyczyną urazów górnych i dolnych kończyn, kości ogonowej, głowy. Jeśli "coś tam nas pobolewa", ale jesteśmy w stanie samodzielnie wstać i pójść do domu, to prawdopodobnie skończyło się na stłuczeniu, które możemy samodzielnie przeleczyć w domu. Natomiast są pewne "czerwone lampki", które sugerują konieczność odbycia konsultacji lekarskiej. Dowiedz się więcej.

Stłuczenie - jak leczyć w domu?

Stłuczenie objawia się bólem, obrzękiem, zasinieniem, ale bólem nieparaliżującym ruchów, niewpływającym na ruchomość kończyny. Postępowanie po stłuczeniu to unieruchomienie kończyny na dzień-dwa za pomocą ortezy czy temblaka, utrzymywanie jej w górze oraz okładanie żelowymi opatrunkami chłodzącymi (tzw. cold pack). Są one niedrogie i ogólnodostępne w aptece.

- Cold packi wkłada się do zamrażarki, a następnie przykłada do stłuczonego miejsca. Ważne, żeby robić to krótko i często: maksymalnie 15 minut co 2-3 godziny oraz zawsze przykładać przez materiał, żeby nie odmrozić skóry - instruuje dr Tomasz J. Kowalski z Carolina Medical Center.

W aptece warto również zaopatrzyć się w maść przeciwobrzękową i paracetamol, na wypadek gdyby ból był doskwierający. Tylko czy aplikując sobie samodzielnie środki przeciwbólowe, nie przegapimy poważnych objawów i nie pogorszymy sytuacji?

- Ból wywołuje dodatkowy stres, może też pogłębić obrzęk. Paracetamol stłumi ból, ale jeżeli jest to ból zagrażający kończynie, to nie ustąpi, co też może być istotną informacją dla pacjenta i lekarza - uspokaja ekspert.

Zobacz także:  Kontuzje na nartach i snowboardzie. Jak się przed nimi chronić?

Jeśli po nocy dolegliwości są takie same lub większe, to należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować nas do specjalisty. "Natomiast jeśli mamy uczucie, że podczas upadku coś się zerwało lub przeskoczyło, silny ból uniemożliwia poruszanie kończyną lub widzimy jakąkolwiek deformację, to lepiej nie czekać do rana, tylko zgłosić się do ostry dyżur ortopedyczny" - radzi dr Tomasz J. Kowalski.

I wymienia najczęstsze urazy związane z upadkiem:

Złamany nadgarstek

Po upadku na wyprostowaną rękę grozi nam złamanie nasady kości promieniowej lub kości łódeczkowatej. Objawy to obrzęk i ból, a w przypadku złamania dalszej nasady kości promieniowej - również zniekształcenie i zasinienie w okolicy nadgarstka.

Uraz łokcia

Silny ból łokcia może wskazywać na złamanie głowy kości promieniowej lub złamanie wyrostka łokciowego. Pierwsze z nich jest efektem upadku na wyprostowaną, przekręconą w łokciu rękę. Pojawia się ból po bocznej stronie łokcia, nasilający się przy próbie rotacyjnych ruchów przedramienia czy nadgarstka. Natomiast złamanie wyrostka łokciowego występuje podczas upadku bezpośrednio na łokieć. Towarzyszy mu obrzęk i ból w tylnej części łokcia, nasilający się przy próbie zgięcia kończyny.

Złamany obojczyk

Po upadku na bark lub, rzadziej, na wyprostowaną rękę może dojść do złamania obojczyka. Pojawia się wówczas obrzęk, zasinienie i zniekształcenie nad obojczykiem. Kolejnym urazem tej części ciała może być zwichniecie stawu barkowo-obojczykowego - efekt bezpośredniego upadku na bark. Jego objawami są: zniekształcenie nad barkiem lub obojczykiem, zmiana konturów lub brak symetrii barków, ból - również przy ruchach barkiem.

Złamanie kostek

Częstym urazem w zimie jest złamanie kości tworzących staw skokowy (tzw. złamanie kostek goleni) w mechanizmie urazu skrętnego. Silny ból po zewnętrznej stronie kostki wskazuje na złamanie kostki bocznej, natomiast po wewnętrznej - na złamanie kostki przyśrodkowej.

Ból kolana

Zerwanie więzadeł kolana przeważnie pojawia się w wyniku aktywności zimowej, typu jazda na nartach, snowboardzie, łyżwach. Tego typu uraz rzadziej zdarza się po upadku na ulicy.

Złamanie kości szyjki udowej

Złamanie w okolicy biodra dotyczy zwłaszcza ludzi starszych. W wyniku upadku, u osób obarczonych dodatkowymi chorobami typu osteoporoza, może dojść do złamania kości szyjki udowej. Poszkodowany z reguły nie wstanie i nie pójdzie samodzielnie do domu, wymaga pomocy na miejscu zdarzenia, stąd są to urazy trudniejsze do przegapienia.

Ból kości ogonowej

Upadek na pośladki może skutkować stłuczeniem kości ogonowej. W domu warto odciążać kość ogonową, polegując raz na jednym, raz na drugim boku. Ból kości ogonowej odczuwany jest nisko, między pośladkami. Jeśli pojawia się powyżej pasa, to trzeba reagować od razu, bo mogło dojść do urazu kręgosłupa.

Uraz głowy

Uraz głowy po upadku bezwzględnie wymaga konsultacji jeśli nastąpiło rozcięcie skóry, doszło do utraty przytomności lub po takim upadku doskwierają nam mdłości czy zawroty głowy.