Zamknij

Zapalenie pochewek ścięgnistych od ćwiczeń i pisania na klawiaturze

02.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 10:00

Czujesz ból w kolanie podczas zginania nogi? A może boli cię dłoń lub palec w czasie pisania na klawiaturze? Ból podczas poruszania ręką, nogą, dłonią może być objawem zapalenia pochewek ścięgnistych. O tym, jakie są przyczyny zapalenia i jak leczyć ten nieprzyjemny stan, pisze lekarz Karol Ratajczak z kliniki ortopedii Carolina Medical Center.

Zapalenie pochewek ścięgnistych
fot. Shutterstock

Zapalenie pochewek ścięgnistych rozwija się w momencie, gdy dochodzi do przeciążenia aparatu ścięgnistego. Zapalenie jest przyczyną bólu odczuwanego w kolanie, ramieniu, dłoni, palcach w czasie poruszania nimi.

Pochewka ścięgnista jest strukturą otaczającą ścięgno. Pochewka składa się z dwóch warstw: wewnętrznej warstwy maziowej oraz zewnętrznej warstwy włóknistej. Warstwa wewnętrzna wytwarza płyn maziowy, który zmniejsza tarcia działające na ścięgno w trakcie ruchu – umożliwia mu więc ślizganie się wewnątrz pochewki. Ponadto, pochewka przytrzymuje ścięgno w prawidłowym położeniu względem kości.

Zapalenie pochewki ścięgnistej: przyczyny

Do zapalenia pochewki ścięgnistej dochodzi w sytuacji powtarzających się przeciążeń aparatu ścięgnistego. Rozwija się stan zapalny pochewki, szczególnie jej warstwy wewnętrznej, co doprowadza do powstania obrzęku, zwężenia przestrzeni pomiędzy pochewką a ścięgnem, w wyniku czego dochodzi do tarcia między tymi strukturami.

Tarcie jest bezpośrednią przyczyną odczuwanych dolegliwości bólowych przez pacjenta w trakcie ruchu. Do przeciążenia aparatu ścięgnistego dochodzi  nie tylko w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego, ale także w wyniku nisko obciążających, ale wielokrotnie powtarzanych czynności – prosty ruch zginania i prostowania, na przykład w trakcie pisania na klawiaturze.

Zapalenie pochewki ścięgnistej może wystąpić w lokalizacjach, gdzie dzięki mięśniom i ścięgnom możliwy jest ruch. Najczęściej dotyczy:

  • ramienia
  • przedramienia (biceps)
  • dłoni i palców
  • kolana
  • ścięgna Achillesa

Jedną z najbardziej typowych lokalizacji jest zapalenie pochewki ścięgnistej prostownika krótkiego kciuka oraz odwodziciela długiego kciuka – nazywamy ten stan chorobą de Quervaina.

Dolegliwości pojawiają się w trakcie odwodzenia i prostowania kciuka. Dla tej choroby charakterystyczny jest dodatni objaw Finkelsteina. Jego badanie wykonujemy dwuetapowo: najpierw zginamy kciuk, a następnie palce (kciuk jest przykryty palcami), a następnie wykonujemy odchylenie na stronę łokciową. Jeżeli jest dodatni, to pacjent zgłasza nasilony ból w okolicy promieniowej nadgarstka, co jest charakterystyczne właśnie dla choroby de Quervaina.

Zapalenie pochewki ścięgnistej: diagnostyka

Do rozpoznania najczęściej dochodzi w trakcie zbierania wywiadu lekarskiego i po zbadaniu pacjenta. Ból będzie lokalizował się bezpośrednio nad zapaleniem, będzie nasilał się w trakcie ruchu, a malał po dłuższym odpoczynku. Może być także wyczuwalne, a nawet słyszalne tarcie ścięgna o swoją pochewkę – odgłos skrzypienia opisywany jako odgłos ''chodzenia po śniegu''.

W razie wątpliwości, albo aby wykluczyć inne choroby można wykonać badanie obrazowe rezonansem magnetycznym (MRI) lub USG.

Zapalenie pochewki ścięgnistej: leczenie

Pierwszy krokiem w leczeniu zapalenia pochewek ścięgnistych jest odpoczynek – staramy się usunąć przyczynę zapalenia – wysiłek fizyczny (np. gra w tenisa), pracę (np. pisanie na klawiaturze). Czasem do pomocy stosowane są odpowiednie ortezy ułatwiające unieruchomienie danej okolicy.

Dodatkowo zaleca się chłodzenie bolesnej okolicy – nawet po 20 minut 5 razy dziennie. Chłodzenie działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie.

Można wspomagać się także farmakologicznie, stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne takiej jak ibuprofen czy ketoprofen.

Czasami, gdy pomimo leczenia zachowawczego dolegliwości się utrzymują, może być konieczna interwencja chirurgiczna – wykonuje się podłużne nacięcie otaczającej ścięgno pochewki, co doprowadza do rozluźnienia pochewki i zmniejszenia tarcia między pochewką a ścięgnem.

Po zakończonym leczeniu zalecane jest stopniowe wracanie do wcześniejszych aktywności.

Po zapaleniu pochewki ścięgnistej możliwy jest powrót do pełnej aktywności i sprawności, jednak wymaga to czasu i zaangażowania ze strony pacjenta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Autor: lek. Karol Ratajczak, lekarz rezydent w Carolina Medical Center, klinice ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej