Zamknij

Uszkodzenie więzadła pobocznego kolana: przyczyny, objawy. Jak leczyć?

29.03.2021 13:12
Kontuzja kolana
fot. Shutterstock

Uszkodzenia więzadeł pobocznych kolan - zwłaszcza pobocznego piszczelowego, to kontuzje występujące często. Zwykle dotykają zawodowych sportowców i osoby intensywnie uprawiające sport. Kontuzja tego typu objawia się silnym bólem, obrzękiem, ograniczeniem ruchomości kolana. Jak leczyć uszkodzenie więzadła pobocznego kolana? Ile trwa rekonwalescencja?

Uszkodzenie więzadła (więzadeł) pobocznego kolana to kontuzja struktur, które znajdują się po obu stronach kolana i stabilizują między sobą kość udową i piszczelową. Po zewnętrznej stronie przebiega więzadło poboczne strzałkowe, a po stronie wewnętrznej przebiega więzadło poboczne piszczelowe.

Częściej dochodzi do uszkodzeń więzadła pobocznego piszczelowego, rzadziej uszkodzeniu ulega więzadło poboczne strzałkowe.

Uszkodzenie więzadła pobocznego kolana: przyczyny

Przyczyną uszkodzenia więzadeł pobocznych - po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana, jest tzw. nadmierne skoślawienie lub zeszpotawienie kolana, czyli tak naprawdę nadmierne wygięcie kolana do środka lub na zewnątrz.

Największe ryzyko tego typu kontuzji występuje u osób, które grają w piłkę nożną, jeżdżą na nartach, grają w siatkówkę, koszykówkę, uprawiają sztuki walki. Chociaż zdarza się, że do uszkodzenia więzadła pobocznego dojdzie po niefortunnym potknięciu, na przykład na schodach lub na innej nierównej powierzchni.

Robert Lewandowski uszkodził więzadło

Robert Lewandowski doznał urazu w meczu z Andorą. Z boiska zszedł, wyraźnie przy tym utykając. Po chwili zaczął okładać kolano lodem. Poniedziałkowe badania wykazały uszkodzenie więzadła pobocznego prawego kolana. Sprawa może być poważna.

Uszkodzenie więzadła pobocznego kolana: objawy

Głównym objawem uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego lub strzałkowego jest ból (po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana). Po stronie uszkodzenia (wewnętrznej lub zewnętrznej) pojawia się ponadto obrzęk i zasinienie.

Ból powoduje ograniczenie ruchomości kolana, może utrudnić chodzenie, a nawet całkowicie uniemożliwić poruszanie nogą. 

Uszkodzenie więzadła pobocznego kolana: leczenie

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wstępnym badaniu lekarz kieruje na badania RTG, a później także MRI lub USG. Diagnoza musi być poparta badaniami.

W większości przypadków uszkodzenia jednego z więzadeł pobocznych wystarczy leczenie zachowawcze, czyli oszczędzanie kończyny, stosowanie okładów chłodzących, noszenie ortezy. 

W ciężkich przypadkach, gdy uszkodzenie więzadła pobocznego jest jednym z komponentów wielowięzadłowego uszkodzenia kolana, konieczne może być przeprowadzenie leczenia operacyjnego. 

Uszkodzenie więzadła pobocznego kolana: rokowania, rekonwalescencja

Rokowanie w przypadku uszkodzenia więzadła pobocznego kolana jest ogólnie dobre. Więzadła te szybko się goją, a pacjent po takiej kontuzji stosunkowo szybko powraca do pełnej sprawności.

W zależności od stopnia uszkodzenia więzadła leczenie zachowawcze prowadzone jest od 3 do 6 tygodni. Po tym okresie wdraża się rehabilitację, która trwa od jednego do nawet kilku miesięcy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)