Zamknij

Kontuzje na nartach i snowboardzie. Jak się przed nimi chronić?

07.02.2018
Aktualizacja: 31.12.2021 08:49

Sporty zimowe powszechnie uznawane są za bezpieczne. Jednak wpływ na bezpieczeństwo na stoku narciarskim mają sami użytkownicy: narciarze i snowboardziści. Brawurowa jazda, niedostosowanie swoich umiejętności do trudności trasy, a także brak kultury jazdy sprawiają, że do wypadków dochodzi stosunkowo często, choć nie wszystkie kończą się poważnie. Ze względu na styl jazdy i specyfikę sprzętu narciarze i snowboardziści ulegają innym kontuzjom. Dowiedz się, na jakie urazy narażeni są amatorzy sportów zimowych. Co robić, by czuć się bezpiecznie na stoku?

East News
fot. Shutterstock

Sporty zimowe w Polsce są wyjątkowo popularne. W okresie zimowym na polskich stokach piętrzą się kolejki zapalonych narciarzy i snowboardzistów. Chociaż narciarstwo nadal święci swoje triumfy, to w latach 90. wiele osób przesiadło się na deskę snowboardową. Od czasu, gdy snowboard zaczął pojawiać się na stokach narciarskich, narciarze zmuszeni byli podzielić się powierzchnią zjazdową. Inny styl jazdy narciarzy i snowboardzistów bywa przyczyną częstych wypadków i kontuzji na stoku.

Chociaż oba te sporty nie należą do wyjątkowo kontuzjogennych, to brawura i nieuwaga niektórych osób prowadzą nierzadko do groźnych wypadków. Na stoku narciarskim obowiązuje bowiem zasada ograniczonego zaufania. Nie wystarczy jeździć bezpiecznie, należy także uważać na zachowanie innych uczestników i przewidywać ich poczynania. Na częstość występowania urazów podczas uprawiania sportów zimowych wpływ ma kultura jazdy lub jej brak. Ściganie się na stoku narciarskim może mieć bardzo poważne skutki, także dla postronnych użytkowników i małych dzieci.

Urazom na stoku narciarskim ulegają częściej kobiety, ale są to z reguły urazy niegroźne. Poważniejsze wypadki dotyczą głównie mężczyzn, którzy kontuzjom ulegają rzadziej, ale są to urazy poważniejsze w skutkach. Najczęstszym powodem urazów i wypadków na stoku jest brawurowa jazda, zbyt szybka i niedostosowana do panujących warunków.

Zobacz także: Ruszamy w Alpy. 6 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie

Na urazy narażone są także osoby, które wybierają trasy trudniejsze, niż pozwala im na to przygotowanie. Kontuzje nie omijają osób, które nie są fizycznie przygotowane do jazdy. Brak odpowiedniego przygotowania wiąże się z nadmiernym zmęczeniem mięśni podczas jazdy i w konsekwencji gorszą kontrolą nerwowo-mięśniową, co prowadzi do upadku i kontuzji. Warto poświęcić trochę czasu przed wyjazdem na ćwiczenia przygotowujące do jazdy: wzmocnienie rąk i nóg. Przed samym wejściem na stok również zaleca się krótki rozruch.

Urazy głowy stanowią zaledwie 10-20 proc. wszystkich urazów. Można im zapobiegać poprzez zakładanie kasku ochronnego.

Urazy i kontuzje narciarzy

Największe szanse na doznanie kontuzji mają początkujący narciarze, którzy nie są jeszcze w stanie ocenić sytuacji na stoku. Bardzo często brak doświadczenia powoduje rozwijanie nadmiernych prędkości, zatrzymywanie się w nieodpowiednich miejscach, zajeżdżanie drogi innym użytkownikom stoku narciarskiego. Narażeni na kontuzje są także narciarze, którzy mają nieodpowiednio dobrany sprzęt ochronny — narty muszą mieć odpowiednią długość, buty doskonale dobrany rozmiar, a wiązania muszą wypiąć nartę przy upadku. 

URAZ STAWU KOLANOWEGO: Urazy kolan należą do najczęściej występujących kontuzji u narciarzy. Kolano narażone jest na duże siły skrętne, co potęguje dodatkowo unieruchomienie stopy w bucie. Kontuzje obejmują przeważnie uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, więzadła pobocznego przyśrodkowego i łąkotki przyśrodkowej. Uszkodzeniu mogą ulec wszystkie trzy struktury lub jedna z nich. Urazy mogą dotyczyć także: łąkotki bocznej, więzadła krzyżowego tylnego, więzadła pobocznego strzałkowego, ścięgna mięśni zginających kolano, mięśnia czworogłowego.

URAZ BARKU: Do uszkodzenia barku dochodzi najczęściej na skutek upadku na bark lub upadku na dłoń i przeniesienia siły na bark. Uraz barku dotyczy przeważnie uszkodzenia obrąbka w wyniku zwichnięcia stawu, naderwania lub zerwania ścięgien stożka rotatorów, złamania panewki stawu ramiennego, kości ramiennej lub obojczyka.

URAZ NADGARSTKA: Urazy nadgarstka są częste wśród narciarzy i są wynikiem upadku na dłoń lub podparcia się dłonią w czasie upadania. Oprócz zwykłej kontuzji nadgarstka dosyć częste są złamania kości. Narciarze narażeni są także na urazy kciuków.

URAZ KRĘGOSŁUPA: Urazy kręgosłupa występują rzadko, dotyczą zazwyczaj naciągnięcia mięśni lub stłuczenia. Zdarzają się także uszkodzenia krążka międzykręgowego. Urazy kręgosłupa wiążą się często z upadkiem przy dużej prędkości, niefortunnym skokiem lub jeździe po muldach śnieżnych i zderzeniu z inną osobą.

POZOSTAŁE URAZY: Narciarze najczęściej ulegają niegroźnym urazom ścięgien, skręceniom i zwichnięciom stawów. Stosunkowo często zdarzają się także złamania kości i stłuczenia.

Sprawdź też: Zimowy upadek to bolesne doświadczenie. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Urazy i kontuzje snowboardzistów

Snowboardziści częściej ulegają urazom rąk i nadgarstków. Przyczepienie obu nóg do jednej deski skutecznie eliminuje urazy kolan, tak powszechne wśród narciarzy. Uważa się również, że amatorzy deski snowboardowej częściej się wywracają i są bardziej narażeni na kontuzje, ale ich urazy są mniej poważne.

URAZ NADGARSTKA, ŁOKCIA, RAMIENIA I BARKU: To bardzo częsty wśród snowboardzistów rodzaj kontuzji. Naturalny ciężar ciała snowboardzisty spada na ręce, którymi podpiera się podczas upadku. Najczęstsze obrażenia to złamania i zwichnięcia nadgarstków, urazy stawów łokciowych i ramiennych oraz złamania obojczyka.

URAZ GŁOWY: Stosunkowo często wśród snowboardzistów występują także urazy głowy, wstrząśnienia mózgu i urazy szyi. Urazy kręgosłupa w odcinku szyjnym występują najczęściej po mocnym szarpnięciu głową przy lądowaniu. Urazy głowy są następstwem zderzenia z innym snowboardzistą lub uderzenia w oblodzony stok. Noszenie kasku ochronnego zmniejsza szanse na doznanie kontuzji w tym obszarze.

URAZ KOLAN: Urazy kolan są rzadkością, do złamań w okolicy kolan dochodzi zazwyczaj u snowboardzistów, którzy jeżdżą w bardzo twardych butach i wiązaniach. Amatorzy miękkich butów mogą natomiast doznać skręcenia stawu skokowego.

POZOSTAŁE URAZY: Snowboardziści narażeni są na stłuczenia kości ogonowej ze względu na charakter jazdy i upadania.

Mięśnie po aktywnym dniu na stoku zregeneruje basen i bicze wodne, a także delikatny masaż lub łagodny ruch. Lepiej zrezygnować z nagrzewania ciała w saunie i w gorącej kąpieli, jeśli planujemy powrócić na stok następnego dnia.

Źródło: lionfitness.pl; narty.pl; sport-med.pl