Torebka (cysta) Bakera, czyli torbiel pod kolanem. Jak ją leczyć?

23.09.2019
Aktualizacja: 23.09.2019 12:38
Badanie kolana
fot. Shutterstock

Torbiel, inaczej cysta Bakera, to zgrubienie wypełnione płynem powstające pod kolanem. Cysta tworzy się zwykle u osób chorujących na zmiany zwyrodnieniowe, ale może powstawać niemal u każdego, nawet u dzieci, często z niejasnych przyczyn. Chociaż torbiel jest zmianą łagodną, to zwykle wymaga leczenia, bo towarzyszy jej ból i ograniczenie ruchomości nogi.

Torbiel Bakera, znana również jako cysta Bakera, torbiel lub torebka podkolanowa, to torbiel galaretowata, która lokalizuje się w dole podkolanowym w miejscu kaletki brzuchato-półbłoniastej. Cysta Bakera to nieszkodliwy, nienowotworowy guzek, umiejscowione pod skórą.

Jak powstaje torbiel Bakera? Gdy dojdzie do pęknięcia jakiejś części torby stawowej bądź łąkotki, powoduje to ucieczkę płynu stawowego pod kolano. Z powodu drogi łączącej torbiel ze stawem płyn może krążyć między jednym i drugim, co sprawia, że torbiel może się okresowo zmniejszać i powiększać.

Torbiel Bakera: przyczyny

Tworzenie się torbieli Bakera u dorosłych ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu. Natomiast torbiel pod kolanem u dzieci ma niejasną przyczynę. 

Na powstawanie torbieli Bakera narażeni są chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby zwyrodnieniowe. 

Torbiel Bakera: objawy

Torbiel Bakera to zbiornik płynu stawowego w dole podkolanowym. Z zewnątrz przypomina guzek, wybrzuszenie.

Torbieli może towarzyszyć ból i dyskomfort (zwłaszcza podczas kucania i prostowania nogi), zaczerwienienie, a czasami również ograniczenie ruchomości. 

Torbiel Bakera: badania

Rozpoznanie torbieli stawia się na podstawie badania fizykalnego, cysta jest wyczuwalna w dotyku. Jednak każda tego typu zmiana wymaga badania USG w celu wykluczenia innych chorób.

Torbiel Bakera: leczenie

Torbiel Bakera, podobnie jak ganglion, ma tendencje do samoistnego ustępowania, ale zdarza się, że nie ustępuje wcale lub powiększa się, wtedy konieczne jest wdrożenie leczenia. Torbiel może również pęknąć w trakcie wysiłku fizycznego, co objawia się nagłym bólem i obrzękiem łydki. Ustępuje on w ciągu kilku lub kilkunastu dni.

Leczenie cysty Bakera może być zachowawcze, czyli opierać się na fizjoterapii oraz punkcji torbieli i podaniu do jej wnętrza glikokortykosteroidów. W przypadku dużych torbieli może być konieczny zabieg operacyjny wycięcia tej zmiany. Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się pacjentów z bólami lub ograniczeniem zgięcia stawu kolanowego. Niestety, w wielu przypadkach torbiel po wycięciu nawraca po pewnym czasie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.