Wysyłasz sporo SMS-ów? Sprawdź, czy cierpisz na „Text Neck”

20.08.2015 15:59
Wysyłasz sporo SMS-ów? Sprawdź, czy cierpisz na „Text Neck”
fot. Text Neck - co to jest i jak to leczyć? Sprawdź objawy częstej choroby

Choroby cywilizacyjne dotykają prawie każdego z nas. Trudno ich uniknąć, skoro codziennie jesteśmy skazani na korzystanie z urządzeń elektronicznych. Zbyt częste wysyłanie smsów i ciągłe patrzenie w telefon na pewno nas przed nimi nie uchroni.

Podobno wszyscy należymy do tzw. pokolenia head down (ang. głowa w dół). Wpatrzeni w swojego telefony i tablety nie widzimy poza nimi świata, a elektronika staje się naturalnym przedłużeniem naszej ręki. Nic dziwnego, że prowadzi to do powstania wielu schorzeń i problemów z naszym zdrowiem. Jednym z nich jest tzw. Text Neck.

Text Neck to grupa symptomów, które pojawiają się gdy zbyt często i nieprawidłowo korzystasz ze swojego telefonu, komputera czy tabletu. Wśród najczęściej występujących znajdziemy oczywiście: ból karku, ból ramion, bóle głowy, ogólne napięcie mięśni oraz problemy z kręceniem głową.

Pochylając ciągle głowę, pozbawiasz ją naturalnej pozycji, przez co wydaje Ci się ona cięższa. Zdecydowanie cięższa, bo aż od 2 do 6 razy!

Jak sprawdzić czy masz chore plecy?

Sprawdź, czy ta choroba cywilizacyjna dopadła także Ciebie. Na początek stań bokiem do lustra i oceń czy Twoja głowa pochylona jest do przodu, a broda skierowana bardziej w dół. Może jeszcze pochylasz ramiona do przodu? Pamiętaj, że jeśli nadal będziesz utrzymywać taką samą postawę przed telefonem, to będzie tylko gorzej…

Jak walczyć z Text Neck?

Wystarczy, że pisząc smsa czy sprawdzając wiadomości na tablecie podniesiesz trochę głowę. Jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie ciągłego patrzenia w komputer, to zaopatrz się w odpowiednie krzesło i staraj się utrzymać prawidłową pozycję podczas pracy.

Jeśli uważasz, że w walce z syndromem potrzebujesz pomocy, to może czas ściągnąć… aplikację na telefon o nazwie „Text Neck”? Wiemy, że brzmi to dość zabawnie, przecież namawiamy Cię do rezygnacji z nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych. Tym razem jednak, Twój smartfon może Ci pomóc! Dzięki aplikacji na bieżąco będziesz otrzymywać informacje na temat swojej postawy. Telefon da Ci znać za pomocą czerwonego albo zielonego światła.

Możesz też skorzystać z zajęć sportowych, takich jak joga czy pilates. Kładą one spory nacisk na prawidłową postawę podczas ćwiczeń, co może też wpłynąć na Twoje codzienne nawyki.

Do dzieła!