Tendinopatie: choroby ścięgien częste u sportowców. Jak rozpoznać objawy?

06.07.2020
Aktualizacja: 06.07.2020 15:35
Tendinopatia - ból ścięgna
fot. Shutterstock

Tendinopatie to przewlekłe zmiany ścięgien, które charakteryzują się przewlekłym bólem i ograniczeniem ruchomości. Tendinopatia związana jest z aktywnością fizyczną, dlatego często dotyka zawodowych sportowców. To choroba przewlekła, którą trudno się leczy. Dowiedz się, jak rozpoznać tendinopatię - chorobę ścięgien.

Tendinopatia to patologiczny stan kliniczny ścięgna, któremu towarzyszy ból, obrzęk i upośledzenie tego ścięgna ruchomości podczas wykonywania czynności. Tendinopatia to stan przewlekły, który pojawia się w wyniku ciągłego, nawracającego przeciążania ścięgien.

Najczęściej występują: tendinopatia ścięgna Achillesa, rzepki, stożka rotatorów, głowy długiej mięśnia dwugłowego i tendinopatia boczna łokcia (tzw. łokieć tenisisty).

Nie wiadomo, jak często tendinopatie dotyczą osób uprawiających sport rekreacyjnie. Szacuje się natomiast, że wśród osób grających w tenisa częstość występowania tzw. łokcia tenisisty sięga nawet 40 proc., a wśród pływaków częstość występowania tzw. barku pływaka wynosi 69 proc. 

Tendinopatia: przyczyny

Ścięgno jest kolagenową tkanką włóknistą, która łączący mięsień z kością i umożliwia wykonywanie ruchów. Ścięgna charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, dobrą elastycznością i zdolnością przystosowania do zmieniających się warunków obciążenia mechanicznego, ale ich ciągłe przeciążanie prowadzi do uszkodzeń, a to z kolei jest przyczyną ograniczenia ruchomości. 

Tendinopatia stanowią poważny problem zdrowotny, szczególnie u osób uprawiających sport wyczynowo lub rekreacyjnie, ale także wśród ludzi prowadzących mniej aktywny lub nawet siedzący tryb życia.

Tendinopatia pojawia się w wyniku ciągłego przeciążania określonego ścięgna. Podstawowymi czynnikami wywołującymi zmiany zwyrodnieniowe i objawowe tendinopatie w różnych lokalizacjach są: nadmierne używanie, powtarzające się napięcia lub mechaniczne przeciążenie ścięgien. Przy powtarzających się przeciążeniach, przekraczających próg fizjologicznego obciążenia, dochodzi do reakcji zapalnej pochewki ścięgna lub zmian zwyrodnieniowych samego ścięgna bądź obu procesów, a w efekcie – przy niewystarczającym procesie naprawczym – do osłabienia lub zerwania ścięgna.

Przeciążenie ścięgna może być również efektem nieprawidłowego sposobu chodzenia, biegania czy metod treningu. 

Warto wiedzieć

Tendinopatia - jakie badania wykonać

Przy podejrzeniu tendinopatii wykonuje się badanie USG i badanie rezonansem magnetycznym, a także power doppler.

Tendinopatia: objawy

Objawem tendinopatii jest ból w okolicy ścięgna, który pojawia się na początku wykonywania czynności, przy dalszym obciążaniu może nasilić się na tyle, że zmusi do zaprzestania ruchu.

W badaniu stwierdza się bolesność uciskową i często obrzęk lub pogrubienie ścięgna oraz trzeszczenia.

Tendinopatia: leczenie

Podstawą terapii jest modyfikacja codziennej aktywności w celu odciążenia ścięgna, co jest niestety niemożliwe w przypadku zawodowych sportowców. Problem pogłębia brak skutecznego leczenia. Tendinopatie leczy się zachowawczo. Terapia obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, kinezyterapię, unieruchomienie, a doraźny efekt zapewniają iniekcje glikokortykosteroidów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl