Oceń
Fizjoterapeuci biją na alarm: od początku pandemii rośnie liczba osób z problemami ze strony układy kostnego, w tym z objawami szyi technicznej. Większość osób nie zastanawia się nad pozycją, jaką przyjmuje podczas pracy czy nauki. Do tego dołącza przewlekły stres, który zwiększa napięcie fizyczne w ciele i pogarsza samopoczucie.
Techniczna szyja (ang. tech-neck) – jak ją rozpoznać?
Techniczna szyja (ang. tech-neck) to określenie pewnej pozycji ciała, którą przyjmujemy patrząc na ekran laptopa, smartfonu, tabletu czy na klawiaturę. W tej pozycji broda i ramiona wysuwają się do przodu, szyja jest zgięta, również pochylona do przodu. Z czasem pojawiają się: ból głowy, ból barku, skurcze mięśni, a także sztywność i ból górnej części pleców.
Tech-neck prowadzi również do powstawania nieestetycznych, poprzecznych zmarszczek na szyi, utraty jędrności skóry w tych okolicach. Techniczna szyja może przyczyniać się również do powstawania tzw. drugiego podbródka.
Techniczna szyja (ang. tech-neck) – jakie są jej konsekwencje?
Ta nienaturalna pozycja, zbyt długo przyjmowana, może prowadzić do mikrourazów, sztywności pleców i szyi, drętwienia i mrowienia, a ostatecznie może prowadzić do nieodwracalnych wad postawy, zwyrodnień kręgosłupa, nie tylko w obrębie odcinka szyjnego. Mało osób zdaje sobie sprawę, że obciążenie, jakie stanowi dla kręgosłupa głowa, w dużej mierze zależy od poziomu nachylenia. Podczas utrzymywania głowy w neutralnej pozycji to około 5 kg. Pochylenie jej o 15 stopni sprawia, że dla kręgosłupa staje się ona ponad dwa razy cięższa, natomiast przy pochyleniu o 40–60 stopni odczuwalny przez kręgosłup ciężar wynosi nawet 30 kg.
Jeśli więc odczuwasz takie dolegliwości, a spędzasz sporo czasu przy komputerze, smartfonie, postaraj się zmienić swoje nawyki (mniej czasu spędzaj przy sprzęcie elektronicznym, więcej czasu przeznacz na jakąś aktywność fizyczną na świeżym powietrzu) i umów się na wizytę u ortopedy lub fizjoterapeuty.
Jak walczyć z techniczną szyją?
Co zrobić, by uniknąć problemów ze zdrowiem i techniczną szyją? Poniżej 4 proste sposoby.
- Sprawdź swoje stanowisko pracy – przygotuj sobie odpowiednie stanowisko do pracy i nauki, które pozwoli Ci na przyjęcie prawidłowej pozycji ciała. Zrezygnuj z siedzenia na kanapie lub w fotelu. Połóż komputer na stole. Jeśli pracujesz na laptopie, postaraj podpiąć do niego osobną klawiaturę, a laptopa ustaw na książkach, tak, by jego ekran był na wysokości twojego wzroku przy wyprostowanych plecach.
- Kontroluj pozycję, gdy korzystasz ze smartfonu – nie pochylaj się w jego stronę, tylko podnieś jego ekran na wysokość linii wzroku.
- Kontroluj swoją pozycję podczas pracy i rób przerwy – siedząc przy biurku, staraj się mieć wyprostowane plecy, nie garb się. Jeśli czujesz napięcie w plecach lub karku, zrób sobie przerwę. Wykonaj kilka rozciągających ćwiczeń, pójdź do kuchni zrobić sobie coś do picia. Takie przerwy powinniśmy robić przynajmniej raz na godzinę.
- Regularnie wykonaj ćwiczenie – co godzinę wykonaj ćwiczenie rozciągające. Usiądź prosto na końcu krzesła z rękoma wyciągniętymi do tyłu. Ściśnij łopatki, złącz dłonie za plecami i spróbuj unieść je do góry. Podnieś lekko brodę i głowę, weź głęboki oddech. Utrzymuj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz to ćwiczenie cztery razy. Idealne są również ćwiczenia przeciwne do pozycji, w której spędzasz najwięcej czasu. Są to ćwiczenia wyprostne i ćwiczenia mobilizujące do skrętów. W ten sposób uruchomimy kręgosłup, który się odżywia poprzez ruch i zmianę ciśnień.
Oceń artykuł