Zamknij

Przykurcz (choroba) Dupuytrena: przyczyny, objawy, leczenie przykurczu palców

04.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 15:37
Przykurcz (choroba) Dupuytrena
fot. Shutterstock

Masz pod skórą dłoni guzki lub drobne zgrubienia? Coraz częściej czujesz, że jeden z palców jest przykurczony i masz problemy ze swobodnym jego zginaniem i prostowaniem? To objawy choroby Dupuytrena, która charakteryzuje się postępującym przykurczem palców. Lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza i zaoszczędzić sobie problemów z poruszaniem dłonią. 

Choroba (przykurcz) Dupuytrena polega na bliznowaceniu rozcięgna dłoniowego z postępującym przykurczem zgięciowym palców. Przykurcz dotyczy najczęściej stawów śródreczno-paliczkowych (MP) oraz międzypaliczkowych bliższych (PIP) palców serdecznego i małego.

Rozrost komórek rozcięgna dłoniowego powoduje powstawanie guzków, a co za tym idzie przykurcz w palcach.

Przykurcz Dupuytrena częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, zwykle rozwija się po 40. roku życia. Choroba ta ma niestety charakter postępujący i może prowadzić do  mimowolnego zgięcia palców do wewnątrz dłoni.

Przykurcz Dupuytrena: przyczyny choroby

Przyczyny choroby Dupuytrena są nieznane. Uważa się jednak, że choroba ta może mieć podłoże genetyczne, ponieważ często występuje rodzinnie. Choroba Dupuytrena może współwystępować z cukrzycą lub padaczką.

Wyróżnia się kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na przykurcz Dupuytrena, są to przede wszystkim:

  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • zła dieta,
  • palenie papierosów. 

Przyczyną rozwoju choroby Dupuytrena mogą być również powtarzające się urazy i przeciążenia tkanek miękkich związane często z pracą zawodową.

Przykurcz Dupuytrena: objawy choroby

Pierwszymi objawami choroby Dupuytrena są guzki i zgrubienia pod skórą dłoni. Zazwyczaj zmiany te nie są bolesne, przez co są często ignorowane. Skąd się biorą guzki pod skórą? Zmiany te powstają na skutek zbijania się komórek w skupiska.

W dłoni objętej chorobą wytwarzany jest kolagen, który może po pewnym czasie uformować się w stwardniałe pasmo. Zwykle to twarde pasmo przebiega od dłoni do jednego z palców. Po pewnym czasie nieleczone zgrubienie może prowadzić do stałego przykurczu tego palca i zahamować całkowicie jego ruchy.

Charakterystyczne jest to, że zgrubiałe pasmo staje się widoczne, gdy chory próbuje rozprostować palec.

Choroba Dupuytrena charakteryzuje się przykurczem rozcięgna dłoniowego. Przykurcz ten może wystąpić w obrębie włókien podłużnych rozcięgna (przykurcz zgięciowy palców, najczęściej małego i serdecznego) lub w warstwie poprzecznej rozcięgna (wciągnięcia skóry, zgrubienia, guzki w obrębie całej dłoni i palców).

Chorzy ze znacznym przykurczem skarżą się na problemy z wykonywaniem codziennych czynności, w tym z posługiwaniem się kluczami, szyciem, myciem twarzy, zakładaniem rękawiczek. 

Objawy choroby Dupuytrena:

  • guzki i zgrubienia pod skórą;
  • przykurcz palca i niemożność jego wyprostowania;
  • nadmierna potliwość dłoni.

Do rozpoznania choroby Dupuytrena wystarczy wywiad i badanie kliniczne w gabinecie lekarskim. Wykonuje się tzw. test stołu (table test) - pacjent proszony jest o ułożenie dłoni płasko na blacie. Jeśli nie będzie w stanie tego zrobić, oznacza to, że ma przykurcz Dupuytrena.

Przykurcz Dupuytrena: leczenie choroby

Zalecaną metodą leczenia przykurczu Dupuytrena jest operacja. Przykurcz Dupuytrena może się pogłębiać, dlatego leczenie należy wdrożyć jak najszybciej.

Leczenie operacyjne może opierać się na całkowitym przecięciu pasm przykurczających lub częściowym, lub całkowitym wycięciem chorobowo zmienionej tkanki.

Na mniej zaawansowanym etapie choroby możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego w postaci iniekcji (ostrzykiwań) z kolagenazy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.