Przeszczep rzepki kolana – to pierwszy tego typu zabieg w Europie!

20.05.2018
Aktualizacja: 07.06.2019 13:18
Zdjęcie RTG kolana
fot. Shutterstock

Lekarze przeszczepili rzepkę u chorego, który miał w kolanie guz olbrzymiokomórkowy. To pierwszy tego typu zabieg w Europie i drugi na świecie (pierwszy był przeprowadzony w Indiach). Chory powrócił do zdrowia i sprawności.

Operacja przeszczepienia rzepki miała miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Zabieg wykonano u pacjenta, który był leczony z powodu guza olbrzymiokomórkowego, zajmującego rzepkę w kolanie. Lekarze, pod kierownictwem prof. Szymona Dragana, przeprowadzili operację rok temu, ale czekali z upublicznieniem tego faktu 12 miesięcy, by mieć pewność, że pozytywne efekty zabiegu są ostateczne.

- Standardowo wykonuje się u pacjentów wycięcie guza i uzupełnienie loży po nim przeszczepami kostnymi lub materiałem kościozatępczym. Czasami stosuje się także endoprotezy poresekcyjne. W tym przypadku było to niemożliwe, trzeba było zrekonstruować tzw. aparat wyprostny, by możliwe było u pacjenta prostowanie stawu kolanowego. W związku z tym podjęliśmy decyzję o przeszczepie allogennym od zmarłego dawcy całej rzepki – wytłumaczył prof. Dragan.

Dodał, że dotąd na świecie wykonano tylko jedną taką operację w Indiach - chodzi o to, że również dotyczyła ona guza olbrzymiokomórkowego i resekcji całej rzepki.

- Nie wiedzieliśmy, czy przeszczep się przyjmie. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy stosowali żadnej immunosupresji, czyli nie będą osłabiane siły odpornościowe organizmu po to, żeby ułatwić funkcjonowanie przeszczepu. Poza tym nie wiedzieliśmy, jak zachowa się martwa kość przeszczepiona w "żywy" staw kolanowy i czy osiągniemy założony cel - powiedział prof. Dragan.

Efekty zabiegu okazały się bardzo dobre. 40-letni pacjent powrócił do pełnej sprawności, a pół roku temu wrócił też do pracy.

- Na szczęście wszystkie badania kontrolne wykazują prawidłową funkcję i przebudowę przeszczepionego aparatu. Nowotwór mieścił się w rzepce. Została ona w całości usunięta. Na szczęście nie znaleźliśmy żadnych cech "przejścia" nowotworu poza rzepkę - podsumował prof. Dragan.

Guz olbrzymiokomórkowy to nowotwór kości, w 90% przypadków ma charakter łagodny, a 5-10% procentach to zmiany złośliwe.

W przypadku łagodnej wersji tego guza leczenie polega głównie polega na całkowitym wycięciu zmian nowotworowych u wypełnieniu ubytku kości cementem kości.

Natomiast agresywna wersja guza olbrzymiokomórkowego wymaga również usunięcia guza, a następnie wykonaniu alloplastyki tkanek lub przeszczepie. Jeżeli kości są doszczętnie zniszczone zazwyczaj stosuje się amputację i protezy. Jeżeli guza nie można leczyć operacyjnie, stosuje się radioterapię, która może jednak doprowadzić do zezłośliwienia się guza.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: PAP