Zamknij

Palec zatrzaskujący, czyli ból podczas zginania palca

18.07.2022
Aktualizacja: 18.07.2022 17:00

Palec zatrzaskujący to poważny problem, który może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia palca. Tej dolegliwości towarzyszy też ból i duży dyskomfort. Na szczęście palec zatrzaskujący można leczyć. Jak rozpoznać problem? Do kogo zgłosić się po pomoc? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Palec zatrzaskujący
fot. Shutterstock
  1. Jak rozpoznać palec strzelający?
  2. Jak leczyć palec zatrzaskujący?

Palec zatrzaskujący (nazywany też strzelającym) to potoczna nazwa zaciskającego zapalenia pochewki ścięgna. Cechą charakterystyczną tej przypadłości jest zwężenie anatomicznego kanału wytworzonego przez system więzadeł dla gładkiego przemieszczania się ścięgien zginaczy palców.

Palec zatrzaskujący częściej występuje u osób dojrzałych po 40. roku życia. Jest też charakterystyczny dla pewnych zawodów związanych z wykonywaniem powtarzalnych czynności, które mogą nadwyrężać dłoń. Może dotyczyć muzyków, pracowników przemysłowych, fryzjerów. Towarzyszy też często takim chorobom jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, cukrzyca.

Jak rozpoznać palec strzelający?

Objawem alarmowym jest ograniczenie ruchomości palca, problemy z jego prostowaniem, zginaniem i ból pojawiający się podczas próby ruszania palcem. Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które wskazują na tę przypadłości.

Objawy palca zatrzaskującego:

  • problemy ze zgięciem i wyprostowaniem palca,
  • wyczuwalne i słyszalne trzaski,
  • ból powyżej stawu,
  • opuchlizna i zaczerwienienie skóry na palcu,
  • uczucie zablokowania palca,
  • utrudniona ruchomość, zwłaszcza rano i po odpoczynku.

Jak leczyć palec zatrzaskujący?

Objawy mogące wskazywać na palec zatrzaskujący powinny skłonić do wizyty u lekarza POZ.

Palec zatrzaskujący jest tak charakterystyczną przypadłością, że lekarz jest w stanie ją rozpoznać po samym badaniu fizykalnym i rozmowie z pacjentem. Zdarza się jednak, że w przypadku wątpliwości zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Leczenie mało zaawansowanych postaci choroby można rozpocząć od unieruchomienia i stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych. W bardziej zaawansowanych przypadkach leki podaje się  miejscowo w okolice zapalnie zmienionej pochewki i ścięgna. Ostatecznością jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, którego celem jest przecięcie troczka pochewki, przez którą przechodzi ścięgno, co powoduje poszerzenie przestrzeni wokół ścięgien palca i pozwala to na łatwiejsze przesuwanie ścięgna przez pochewkę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.