Oceń
Palec strzelający (trzaskający, przeskakujący) to zapalenie pochewek ścięgnistych i troczków, w których przesuwają się ścięgna zginaczy palców ręki.
Palec strzelający to zjawisko, które najczęściej dotyczy kciuka, trzeciego lub czwartego palca. Dotyczy głównie osób po 40. roku życia, głównie kobiet po menopauzie. Zjawisko to może również występować u dzieci.
Palec strzelający (trzaskający): przyczyny
Zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca ręki, czy stan, który nazywa się palcem strzelającym, może być spowodowane urazem, ale może być również konsekwencją chorób reumatologicznych, metabolicznych lub zaburzeń hormonalnych. Częściej występuje u osób z cukrzycą lub reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) w powiązaniu z przykurczem Dupuytrena oraz z innymi odmianami zapalenia pochewki ścięgnistej, na przykład zespołem de Quervaina lub łokciem tenisisty.
Proces zapalny powoduje, że tkanka, otaczająca ścięgna zginające palce, ulega zgrubieniu, co uniemożliwia swobodne przesuwanie się ścięgien. Człowiek ma wtedy problem ze swobodnym wyprostowaniem palca.
Na początku dolegliwość występuje po okresie odpoczynku, najczęściej rano, ale w miarę upływu czasu i rozwoju choroby, ból i zablokowanie palca występują po każdym jego zgięciu.
Palec strzelający (trzaskający): objawy
Objawem palca strzelającego jest ból (nie u wszystkich chorych) występujący podczas „przeskakiwania” ścięgna w czasie prostowania i zginania palca oraz uczucie jego zablokowania. Występuje również obrzęk u podstawy palców.
Ponadto, w czasie wykonywania ruchów palcem słyszalny jest charakterystyczny trzask, a palec przeskakuje, zamiast swobodnie wykonywać ruch.
Palec strzelający (trzaskający):
W gabinecie lekarskim, aby wykryć palec strzelający, przeprowadza się test. Pacjent proszony jest o wykonanie pełnego zaciśnięcia pięści, a następnie wyprost palców. Osoba badana zwykle broni się przed przeskakiwaniem, zginając palce tylko częściowo.
W trakcie badania stwierdza się wyczuwalny guzek w okolicy pogrubionego troczka znajdującego się na poziomie dystalnej bruzdy dłoniowej (przy podstawie palca po stronie dłoniowej). Można wyczuć przemieszczanie się guzka wraz ze ścięgnem, a mocniejszy dotyk w tym miejscu powoduje ból.
Palec strzelający (trzaskający): leczenie
Pierwszy etap leczenia, we wczesnym stadium choroby, polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, sterydów oraz na zabiegach fizykoterapeutycznych. W przypadku braku efektów klinicznych konieczne jest leczenie operacyjne - zabieg polega na chirurgicznym przecięciu lub usunięciu zmienionej zapalnie pochewki ścięgna zginacza palca i spowodowaniu swobodnego ruchu ścięgna zginacza palca.
Palec strzelający trzeba leczyć, ponieważ rzadko dochodzi do samoistnego ustąpienia tej dolegliwości. Nieleczona choroba powoduje przewlekły ból, jeśli dojdzie do zablokowania palca, może rozwinąć się trwałe usztywnienie stawu.
Oceń artykuł