Oceń
Palce młotkowate to obok haluksów bardzo często spotykana deformacja stóp. Palce młotkowate rozpoznaje się wtedy, gdy zmieniają swój kształt z prostych na wygięte – kształtem zaczynają przypominać młotek. Palce są przeprostowane w stawach MTP (śródstopno-paliczkowych) oraz zgięte w stawach PIP (miedzypaliczkowych bliższych).
Palce młotkowate: przyczyny
Główną przyczyną rozwoju palców młotkowatych jest noszenie zbyt krótkich i ciasnych butów. Buty zbyt ciasne lub za krótkie powodują ucisk paliczka, a buty na wysokim obcasie powodują utrzymywanie stawów śródstopno-palcowych w zgięciu grzbietowym. Nad zmienionym stawem pojawia się zmiana i powoduje ból oraz kłopoty z doborem obuwia.
Schorzenie to często towarzyszy haluksom i płaskostopiu poprzecznemu. Zniekształcenie dotyka zwykle palca II, który jest najdłuższy. Rozwój haluksów wpływa na złe ułożenie palców. Duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia.
Przyczyną palców młotkowatych mogą być także wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Zniekształcenia częściej występują u osób z nadwagą.
Palce młotkowate : objawy
Palce młotkowate to schorzenie, które powoduje niestety konkretne dolegliwości.
Osoby, które mają palce młotkowate, mogą odczuwać ból części podeszwowej stopy, ból śródstopia w miejscu płaskostopia. Często palcom młotkowatym towarzyszą również nagniotki powstające w miejscu ocierania o obuwie. Innym aspektem jest dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznym wyglądem zdeformowanej stopy.
Palce młotkowate: leczenie
Deformację na wczesnym etapie można skorygować za pomocą fizjoterapii. Rehabilitacja palców młoteczkowatych obejmuje:
- relaksację mięśni nadmiernie napiętych i skróconych,
- aktywację mięśni osłabionych,
- terapię manualną stawów palców
- likwidację dysbalansu mięśniowego w obrębie stopy i całej kończyny dolnej.
Jeśli głównym objawem palców młoteczkowatych jest ból, to leczenie można rozpocząć od fizykoterapii oraz wkładek korekcyjnych, ogromne znaczenie ma także noszenie odpowiedniego obuwia. Natomiast deformacje i dolegliwości utrzymujące się od lat wymagają operacji.
Operacyjne leczenie palców młoteczkowatych obejmuje usztywnienie (artrodezę) w stawie PIP, wydłużenie ścięgna prostownika palca, skrócenie paliczków, jeśli palec jest zbyt długi oraz transpozycje zginacza palca na prostownik celem obniżenia palca.
Nieleczone palce młotkowate mogą doprowadzić do złamań kości oraz do problemów z poruszaniem się.
Oceń artykuł