Zamknij

Ostroga piętowa nie tylko u sportowców. Jak leczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego?

23.04.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 00:38
Ostroga piętowa nie tylko u sportowców. Jak leczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego?
fot. Shutterstock

Ostroga piętowa to wyjątkowo dokuczliwa przypadłość. Powstanie narośli kostnej, czyli tak zwanej ostrogi, powoduje ogromny ból, który pojawia się najpierw przy chodzeniu i obciążaniu stopy, a później towarzyszy nieprzerwanie, nawet podczas leżenia i siedzenia. Ostroga piętowa lubi nawracać i może pojawiać się przy każdym przeciążeniu stopy. Choć jest domeną osób uprawiających sport, to równie często towarzyszy osobom starszym, których stopy ulegają deformacjom. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak leczyć ostrogę piętową.

Ostroga piętowa, inaczej zapalenie rozcięgna podeszwowego, to zmiany zwyrodnieniowe guza piętowego, które prowadzą do powstania narośli kostnej, tzw. ostrogi. Ta wyrośl kostna powstająca pomiędzy kośćmi pięty po stronie podeszwowej kości piętowej. Uciska ścięgna i więzadła, czego konsekwencją jest rozwój stanu zapalnego. Ostroga piętowa powoduje ostry ból podczas chodzenia, który nasila się w miarę upływu czasu. Z czasem ból zaczyna być tak silny, że uniemożliwia normalne chodzenie i uprawianie sportów.

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Przyczyną tworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym, czyli strukturą, która napina się i rozluźnia w czasie chodzenia i wykonywania ruchów stopą. Duży nacisk na stopę i jej ciągłe przeciążenie powoduje, że spłaszcza się podłużny łuk stopy, co sprawia, że rozcięgno piętowe bardziej się naciąga. Pojawiający się stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne, a na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl kostna, zwana potocznie ostrogą.

Stan zapalny może powstawać na skutek dużego przeciążenia stopy powodowanego nadwagą lub z powodu noszenia niewygodnego obuwia — luźnego i niestabilnego, które sprzyja koślawieniu pięty podczas chodzenia.

Do przyczyn powstawania ostrogi piętowej zalicza się także:

  • intensywne uprawianie sportów obciążających stopę, takich jak bieganie, tenis lub siatkówka;
  • płaskostopie;
  • praca stojąca, która wymaga pozostawania przez długi czas w pozycji stojącej obciążającej stopy;
  • podeszły wiek związany z naturalnymi procesami niszczenia elementów kostno-stawowych;
  • nieprawidłowo leczone kontuzje stawu skokowego lub stopy.

Jak zapobiegać powstawaniu ostrogi piętowej? Najlepiej nosić wygodne obuwie, utrzymywać odpowiednią masę ciała i unikać przeciążania stopy.

Objawy ostrogi piętowej

Objawem ostrogi piętowej jest ból przy chodzeniu. Najbardziej nasilony jest podczas pierwszych kroków, na przykład rano po przebudzeniu. Ból łagodnieje w miarę upływu czasu po „rozchodzeniu” stopy. Dolegliwości bólowe powodowane są nie tylko wyrostkiem kostnym (ostrogą), który drażni rozcięgno podeszwowe, ale także rozwijającym się stanem zapalnym rozcięgna.

Co ciekawe, ból powraca po dłuższym chodzeniu lub przeciążeniu stopy. Po pewnym czasie, gdy problem jest lekceważony, ból może nasilać się i towarzyszyć przez cały czas, nawet podczas siedzenia i leżenia.

Ostrogę piętową stwierdza się na podstawie wyników badania RTG stopy, które pokazują ostrą, dziobiastą narośl kostną na guzie pięty.

Leczenie ostrogi piętowej

Leczenie ostrogi piętowej przynosi u większości pacjentów oczekiwane skutki, co nie znaczy, że nie muszą się oni mierzyć z nawrotem tej przypadłości. Leczenie zachowawcze polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci tabletek, plastrów lub maści na ostrogi piętowe lub miejscowe zastrzyki do przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Konieczne jest także korzystanie z rehabilitacji lub wykonywanie specjalnych ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę. Często stosuje się także ortezy lub specjalnie dobrane wkładki do obuwia, które mają na celu odciążanie rozcięgna podeszwowego.

W ciężkich przypadkach, gdy rehabilitacja i leczenie zachowawcze nie przynoszą odpowiednich skutków, a ból jest silny i uniemożliwia swobodne poruszanie się, stosuje się operację na ostrogi polegającą na usunięciu wyrośli kostnej lub częściowym podcięciu rozcięgna podeszwowego w okolicy guza piętowego.

W leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego coraz częściej stosuje się kinesiotaping, czyli nakładanie specjalnych elastycznych plastrów na rozcięgno podeszwowe i podeszwę stopy w celu odciążenia stopy i zmniejszenia bólu.

Niezwykle ważne w leczeniu ostrogi piętowej są regularne ćwiczenia na ostrogę polegające na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego. W gabinetach fizjoterapeutycznych stosuje się również masaż rozcięgna podeszwowego i łydki.

W leczeniu ostrogi piętowej stosuje się także zabiegi fizjoterapeutyczne — ultradźwięki, krioterapię i jonoforezę.

Skuteczne ćwiczenia na zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostrogę piętową):

Źródło: wylecz.to/pl/choroby/uklad-kostno-stawowy/ostrogi-pietowe; pulsmedycyny.pl/ostrogi-objawy-leczenie; pfm.pl/baza_chorob/klinika-leczenia-bolu/bolesna-ostroga-w-piecie