Zamknij

Lekki, oddychający, wodoodporny. Czy to koniec ery tradycyjnego gipsu?

21.11.2019 13:51

Klasyczny gips ortopedyczny to koszmar pacjentów. Ciężki, utrudniający kąpiel, nierzadko powodujący odparzenia. Teraz ma się to zmienić. 

Wodoodporny gips?
fot. Shutterstock

Eksperci z amerykańskiego start-upu Cast21 opracowali nowoczesny model ortopedycznego gipsu. Konstrukcja wyglądem przypomina nieco skórę węża.

Lekarze mierzą rękę za pomocą elastycznej taśmy, a następnie dobierają rozmiar opatrunku. Rękaw naciąga się na rękę i wypełnia płynną żywicą, która twardnieje przez kilka minut. W tym czasie możliwe jest indywidualne dopasowanie kształtu do ręki. Zgodnie z deklaracją producenta, zakładanie opatrunku nie powinno zająć więcej niż trzy minuty.

Rękaw jest lekki i wodoodporny, a skóra pod nim oddycha. Co więcej, zdejmowanie nie wymaga użycia piły, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych pacjentów, u których hałas powoduje stres.

"Mamy nadzieję, że technologia wkrótce obejmie całe ciało. Z niecierpliwością czekamy na model służący do opatrywania kończyny dolnej, przy złamaniach kostki" - powiedziała "Daily Mail" Veronica Hogg z Cast21.

Przedstawicielka start-upu zapewniła, że opatrunek nie będzie produktem luksusowym, ma podbić szeroki rynek.

Źródło: dailymail.co.uk