Zamknij

Czy napoje gazowane zwiększają ryzyko osteoporozy?

01.09.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 13:33

Napoje gazowane zwiększają ryzyko osteoporozy – to zdanie wzbudza kontrowersje wśród lekarzy. Niektórzy uważają, że jest ono prawdziwe, inni poddają je pod wątpliwość. Jedno jest pewne, każdy produkt spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Tak więc lepiej nie bagatelizować ryzyka związanego z napojami gazowanymi i osteoporozą. 

Czy napoje gazowane prowadzą do osteoporozy?
fot. Shutterstock

Dwutlenek węgla w diecie zwiększa ryzyko osteoporozy 

Napoje gazowane – nawet woda gazowana – w nadmiernych ilościach mogą zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kości. Zdaniem naukowców, wypijanie dwóch puszek takiego napoju dziennie działa niekorzystnie na nasze kości. Głównym winowajcą jest dwutlenek węgla (CO2), dzięki któremu powstają bąbelki. Początkowo myślano, że jest on neutralizowany w przewodzie pokarmowym, niestety badania wykazały, że może on przenikać do układu krwionośnego, gdzie organizm próbuje go neutralizować za pomocą zasadowego wapnia pobieranego z zapasów w kościach. To osłabia kości i prowadzi do osteoporozy.

Kofeina również może prowadzić do osteoporozy

Na układ kostny negatywnie wpływa też nadmierne spożycie kofeiny, która jest nie tylko w kawie, mocnej herbacie, ale również w napojach gazowanych typu cola czy napojach energetyzujących. Kofeina bowiem zwiększa wydalanie wapnia z moczem. Podobnie jest w przypadku alkoholu. Dlatego w trosce o swoje kości, lepiej ograniczyć spożycie tego typu napojów.

Czy zachodnia dieta osłabia kości?

Potwierdza to również badanie opublikowane w "Osteoporosis International". Wynika z niego, że kwasowość typowej zachodniej diety – mało owoców i warzyw oraz dużo napojów gazowanych i przetworzonej żywności – może mieć znaczący i długotrwały wpływ na zdrowie kości. Z artykułu wynika, że w ciągu 10 lat osoba ważąca 63,5-70 kg może w wyniku stosowania zachodniej diety stracić dodatkowo 15 procent masy kostnej. To by tłumaczyło, dlaczego w świecie zachodnim aż jedna czwarta kobiet po 60. roku życia cierpi na osteoporozę, a po 70. roku życia aż połowa z nich. Mężczyzn ten problem również dotyka, ale w trochę mniejszym stopniu.

Czy należy całkowicie ostawić napoje gazowane?

Okazjonalne wypicie szklanki coca-coli czy szklanki gazowanej wody z pewnością nam nie zaszkodzi, ale naukowcy przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem tego typu napojów. Szkodzą one nie tylko kościom, ale mogą przyczynić się również do innych chorób i dolegliwości, np. otyłości i cukrzycy.

Aby zachować zdrowie, należy stosować zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce, nabiał. Należy też unikać produktów, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia. Co to oznacza? Może zamiast pić wodę gazowaną sięgnij po wodę wysokozmineralizowaną, zamiast trzech mocnych kaw, napij się jednej podczas śniadania, a później pij herbatki ziołowe lub owoce. Unikaj gazowanych, słodkich napojów typu coca-cola, zastąp je wodą z cytryną z dodatkiem mięty.

Ważne

Czy wiesz, że...

Szacuje się, że co 5. pacjent z osteoporozą, gdy dojdzie do niego do złamania kości udowej, umrze w ciągu roku w wyniku powikłań tej choroby, a co 5. pacjent ze złamaniem osteoporotycznym kończyny górnej nie przeżyje 5 lat. Na osteoporozę choruję głównie kobiety po okresie przekwitania, a także mężczyźni po 6-.-70. roku życia.

loader

Źródło: Osteoporosis International/ Menopauza. Poradnik dla kobiet