Zamknij

Leczenie lordozy pogłębionej. Jak „wyprostować” kręgosłup?

27.03.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:52

Lordoza pogłębiona, czyli patologiczna, wymaga leczenia. Jest to bowiem nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi. Ta wada postawy wymaga skorygowania, bo może prowadzić do powikłań w przyszłości, w tym do przewlekłego bólu pleców, mrowienia, drętwienia kończyn i skurczów mięśni. Może być przyczyną artretyzmu i problemów z poruszaniem się. Sprawdź, jak leczyć lordozę pogłębioną. 

Loordoza pogłębiona jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia
fot. Shutterstock

Lordoza to termin wywodzący się z języka greckiego ze słowa lordos, czyli zgięty. Oznacza naturalną krzywiznę kręgosłupa, a w zasadzie zgięcie ku przodowi w płaszczyźnie strzałkowej.

Kręgosłup nie jest idealnie prosty. Jest zakrzywiony w różnych miejscach po to, by człowiek mógł utrzymywać prostą postawę, jest to również niezbędne do znoszenia ciągłych obciążeń. Lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa ku przodowi, występuje naturalnie w dwóch miejscach: w części lędźwiowej kręgosłupa, czyli w dole pleców, oraz na odcinku szyjnym.

Co jest przyczyną lordozy?

Pogłębiona lordoza może być wynikiem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała, na przykład podczas pracy, a także otyłości, czy braku ruchu. Może również następstwem wad kręgosłupa (np. kifozy pogłębionej) oraz urazów i takich chorób jak osteoporoza, dystrofia mięśniowa i inne.

Sama lordoza nie jest wadą, problemem jest natomiast lordoza pogłębiona (inaczej plecy wklęsłe). To wada kręgosłupa, która cechuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku przodowi w dole pleców, poza zakres fizjologiczny. Lordozę pogłębioną trzeba leczyć, ponieważ nieleczona wada może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak artretyzm, zmiany zwyrodnieniowe, zesztywnienie odcinka lędźwiowego czy przewlekłe bóle pleców i problemy z poruszaniem się. 

Co jest charakterystyczne dla patologicznej lordozy? Przede wszystkim nadmierne wygięcie kręgosłupa w „C”, co objawia się wykrzywieniem kręgosłupa ku przodowi, wypchnięciem brzucha i uwypukleniem pośladków. 

Jak leczyć lordozę?

Leczenie lordozy zależy od stopnia wygięcia kręgosłupa i objawów temu towarzyszących. Należy przy tym pamiętać, że naturalna, fizjologiczna lordoza kręgosłupa, która mieści się w przyjętej normie, nie jest wskazaniem do leczenia. Leczy się wady patologiczne, czyli zbyt małą lub zbyt dużą lordozę.

Podstawą leczenia lordozy jest rehabilitacja. W przypadku dzieci jest to zwykle gimnastyka korekcyjna nastawiona na korygowanie wady i hamująca jej postęp. U osób starszych lub z pogłębiona wadą zwykle pierwsze skrzypce gra rehabilitacja i fizykoterapia – ćwiczenia wykonuje się nie tylko z ortopedą, ale również samemu w domu. Ważna jest bowiem ciągłość i regularność ćwiczeń. 

  • Uwaga! Osoby z pogłębioną lordozą powinny unikać ćwiczeń w pozycji tzw. kołyski, a także mostków, stania na rękach, skłonów w tył. Nie powinny również dźwigać ciężkich przedmiotów.

W przypadku lordozy wykonuje się:

  • ćwiczenia rozciągające mięśnie;
  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie;
  • ćwiczenia pomagające przyjmować i utrzymywać prawidłową postawę ciała;
  • ćwiczenia oddechowe.

Niektóre osoby z pogłębioną lordozą muszą nosić specjalny gorset ortopedyczny, który uciska kręgosłup w konkretnych punktach, zmuszając do przyjmowania prawidłowej postawy, co prowadzi do skorygowania wady. Zaleca się także zrzucenie zbędnych kilogramów, gdy pogłębiona lordoza jest wynikiem otyłości.

Ból, skurcze, mrowienie i problemy z ruchomością łagodzi się środkami przeciwbólowymi, ale również masażem oraz pływaniem. Zalecenia dobierane są indywidualnie do potrzeb i możliwości osób z lordozą kręgosłupa. Niezwykle ważna jest również nauka prawidłowego siedzenia i spania. Nocny wypoczynek, jak i na przykład praca przed komputerem powinny być nastawione na maksymalne odciążenie kręgosłupa. W tym celu warto korzystać z odpowiedniego materaca (nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy), spać w pozycji embrionalnej lub leżeć na plecach z lekko przyciągniętymi kolanami. Siedząc, należy unikać pozycji z nadmiernym  nachyleniem do przodu.

W niewielu przypadkach lordoza jest na tyle patologiczna, że wymaga przeprowadzenia operacji kręgosłupa. Są to sytuacje, w których skrzywienie jest bardzo znaczne, powoduje silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Warto wiedzieć

Przykładowe ćwiczenie na pogłębioną lordozę

Połóż się na plecach na podłodze w pozycji wyprostowanej. Jedną nogę zegnij w kolanie i podciągnij maksymalnie do klatki piersiowej, przyciskając do siebie kolano, druga noga powinna swobodnie leżeć na ziemi. Następnie połóż nogę na ziemi i powtórz czynność drugą nogą. Powtórz ćwiczenie 10 razy w przypadku każdej nogi (w sumie 20 razy).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.