Leczenie lordozy pogłębionej. Jak „wyprostować” kręgosłup?

27.03.2019
Aktualizacja: 04.07.2019 11:07
Loordoza pogłębiona jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia
fot. Shutterstock

Lordoza pogłębiona, czyli patologiczna, wymaga leczenia. Jest to bowiem nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi. Ta wada postawy wymaga skorygowania, bo może prowadzić do powikłań w przyszłości, w tym do przewlekłego bólu pleców, mrowienia, drętwienia kończyn i skurczów mięśni. Może być przyczyną artretyzmu i problemów z poruszaniem się. Sprawdź, jak leczyć lordozę pogłębioną. 

Lordoza to termin wywodzący się z języka greckiego ze słowa lordos, czyli zgięty. Oznacza naturalną krzywiznę kręgosłupa, a w zasadzie zgięcie ku przodowi w płaszczyźnie strzałkowej.

Kręgosłup nie jest idealnie prosty. Jest zakrzywiony w różnych miejscach po to, by człowiek mógł utrzymywać prostą postawę, jest to również niezbędne do znoszenia ciągłych obciążeń. Lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa ku przodowi, występuje naturalnie w dwóch miejscach: w części lędźwiowej kręgosłupa, czyli w dole pleców, oraz na odcinku szyjnym.

Co jest przyczyną lordozy?

Pogłębiona lordoza może być wynikiem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała, na przykład podczas pracy, a także otyłości, czy braku ruchu. Może również następstwem wad kręgosłupa (np. kifozy pogłębionej) oraz urazów i takich chorób jak osteoporoza, dystrofia mięśniowa i inne.

Sama lordoza nie jest wadą, problemem jest natomiast lordoza pogłębiona (inaczej plecy wklęsłe). To wada kręgosłupa, która cechuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku przodowi w dole pleców, poza zakres fizjologiczny. Lordozę pogłębioną trzeba leczyć, ponieważ nieleczona wada może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak artretyzm, zmiany zwyrodnieniowe, zesztywnienie odcinka lędźwiowego czy przewlekłe bóle pleców i problemy z poruszaniem się. 

Co jest charakterystyczne dla patologicznej lordozy? Przede wszystkim nadmierne wygięcie kręgosłupa w „C”, co objawia się wykrzywieniem kręgosłupa ku przodowi, wypchnięciem brzucha i uwypukleniem pośladków. 

Jak leczyć lordozę?

Leczenie lordozy zależy od stopnia wygięcia kręgosłupa i objawów temu towarzyszących. Należy przy tym pamiętać, że naturalna, fizjologiczna lordoza kręgosłupa, która mieści się w przyjętej normie, nie jest wskazaniem do leczenia. Leczy się wady patologiczne, czyli zbyt małą lub zbyt dużą lordozę.

Podstawą leczenia lordozy jest rehabilitacja. W przypadku dzieci jest to zwykle gimnastyka korekcyjna nastawiona na korygowanie wady i hamująca jej postęp. U osób starszych lub z pogłębiona wadą zwykle pierwsze skrzypce gra rehabilitacja i fizykoterapia – ćwiczenia wykonuje się nie tylko z ortopedą, ale również samemu w domu. Ważna jest bowiem ciągłość i regularność ćwiczeń. 

  • Uwaga! Osoby z pogłębioną lordozą powinny unikać ćwiczeń w pozycji tzw. kołyski, a także mostków, stania na rękach, skłonów w tył. Nie powinny również dźwigać ciężkich przedmiotów.

W przypadku lordozy wykonuje się:

  • ćwiczenia rozciągające mięśnie;
  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie;
  • ćwiczenia pomagające przyjmować i utrzymywać prawidłową postawę ciała;
  • ćwiczenia oddechowe.

Niektóre osoby z pogłębioną lordozą muszą nosić specjalny gorset ortopedyczny, który uciska kręgosłup w konkretnych punktach, zmuszając do przyjmowania prawidłowej postawy, co prowadzi do skorygowania wady. Zaleca się także zrzucenie zbędnych kilogramów, gdy pogłębiona lordoza jest wynikiem otyłości.

Ból, skurcze, mrowienie i problemy z ruchomością łagodzi się środkami przeciwbólowymi, ale również masażem oraz pływaniem. Zalecenia dobierane są indywidualnie do potrzeb i możliwości osób z lordozą kręgosłupa. Niezwykle ważna jest również nauka prawidłowego siedzenia i spania. Nocny wypoczynek, jak i na przykład praca przed komputerem powinny być nastawione na maksymalne odciążenie kręgosłupa. W tym celu warto korzystać z odpowiedniego materaca (nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy), spać w pozycji embrionalnej lub leżeć na plecach z lekko przyciągniętymi kolanami. Siedząc, należy unikać pozycji z nadmiernym  nachyleniem do przodu.

W niewielu przypadkach lordoza jest na tyle patologiczna, że wymaga przeprowadzenia operacji kręgosłupa. Są to sytuacje, w których skrzywienie jest bardzo znaczne, powoduje silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Warto wiedzieć

Przykładowe ćwiczenie na pogłębioną lordozę

Połóż się na plecach na podłodze w pozycji wyprostowanej. Jedną nogę zegnij w kolanie i podciągnij maksymalnie do klatki piersiowej, przyciskając do siebie kolano, druga noga powinna swobodnie leżeć na ziemi. Następnie połóż nogę na ziemi i powtórz czynność drugą nogą. Powtórz ćwiczenie 10 razy w przypadku każdej nogi (w sumie 20 razy).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.