Zamknij

Lordoza i hiperlordoza kręgosłupa: wygięcie kręgosłupa do przodu

27.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 00:33

Lordoza kręgosłupa to naturalne wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, czyli zgięcie ku przodowi. Lordoza jest stanem naturalnym, ponieważ kręgosłup nie jest całkowicie prosty. Za wadę postawy uważa się natomiast lordozę pogłębioną, czyli zbyt dużą, lub lordozę zbyt małą, czyli niedostateczne wygięcie kręgosłupa. Dowiedz się, na czym polega lordoza. 

Lordoza to wygiecie kręgosłupa w stronę brzuszną
fot. Shutterstock

Lordoza (plecy wklęsłe) jest łukowatym wygięciem kręgosłupa w stronę brzuszną. Sama lordoza nie jest wadą, to naturalne zgięcie kręgosłupa ku przodowi w płaszczyźnie strzałkowej. Za wadę postawy uznaje się natomiast lordozę pogłębioną – wadę polegającą na postępującym nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej.

Należy zatem wiedzieć, że lordoza jest stanem zupełnie normalnym, o ile na którymś odcinku kręgosłupa nie jest zbyt duża lub zbyt mała. 

Lordoza swoją nazwę zawdzięcza greckiemu lordos, przymiotnikowi, który oznacza zgięty

Kręgosłup dorosłego człowieka nie jest idealnie prosty i nie może taki być. Gdy spojrzymy na niego z boku, to kształtem przypomina on literę „S”. Tak naprawdę kręgosłup powinien tworzyć trzy krzywizny: lordozę szyjną, kifozę piersiową oraz lordozę lędźwiową. To właśnie dzięki tym trzem określonym krzywiznom kręgosłupa człowiek może utrzymywać prawidłową anatomiczną postawę ciała i znosić duże obciążenia. 

LORDOZA SZYJNA to  wygięcie kręgosłupa w szyjnym odcinku kręgosłupa. Prawidłowa lordoza szyjna powinna mieć kąt od 20 do 40 stopni.

LORDOZA LĘDŹWIOWA (zwana czasami lordozą krzyżową): czyli wygięcie kręgosłupa w dolnym odcinku pleców. Kąt lordozy lędźwiowej powinien wynosić od 30 do 50 stopni. 

Gdy kąt lordozy szyjnej bądź lędźwiowej jest mniejszy, mówi się o spłyceniu lub zniesieniu lordozy, a gdy kąt jest większy, mamy do czynienia z nasileniem lordozy. Są to zaburzenia patologiczne, które wywołują poważne konsekwencje, zarówno dla właściwej postawy ciała, jak i dla sprawności fizycznej.

shutterstock
fot. shutterstock

Lordoza pogłębiona, czyli hiperlordoza

Stanem niewłaściwym, zaliczanym do wad kręgosłupa i wad postawy jest lordoza pogłębiona zwana nadmierną lordozą, czy też hiperlordozą. To nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej, czyli w dole pleców. 

Ta wada może rozwinąć się na podłożu różnych chorób narządu ruchu, ale często jest związana z osobniczą budową kręgosłupa i ustawieniem kości krzyżowej. Przyczyną pogłębionej lordozy może być również nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu, słabe mięśnie, a nawet zaawansowana ciąża. Lordozę lędźwiową pogłębioną obserwuje się także u dzieci, które trenują gimnastykę, taniec, czy jeździectwo. Jest to dosyć charakterystyczne, bo pośladki dziecka z hiperlordozą lędźwiową są uwypuklone, brzuch wystaje, a miednica ustawiona pochylona jest do przodu. Także w niektórych schorzeniach, w tym w porażeniach mięśni i zniekształceniach kręgów, zwichnięciach stawów biodrowych dochodzi do nadmiernego wygięcia kręgosłupa ku przodowi. Przyczyną pogłębionej lordozy szyjnej bywa nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń na siłowni.

Hiperlordoza może powodować ból i bywa przyczyną zniekształconego wyglądu.

Często spotyka się również przeciwną dysfunkcję, czyli zniesienie lordozy lędźwiowej, w wyniku której kręgosłup staje się płaski i przez to podatny na przeciążenia. Dzieci ze zniesioną lordozą lędźwiową są często wiotkie i mają obniżone napięcie mięśniowe. 

Warto wiedzieć

Jak rozpoznać lordozę?

Aby zdiagnozować lordozę, można przeprowadzić łatwy test. Wystarczy położyć się na podłodze i wsunąć pod dolny odcinek pleców (nad pośladkami) dłoń: prawidłowo przestrzeń pomiędzy dłonią a plecami powinna być niewiele większa. Jeśli przestrzeń jest duża, to świadczy to o nieprawidłowej, patologicznej lordozie. Natomiast badaniem wykrywającym patologiczną lordozę jest RTG kręgosłupa.

Lordoza: objawy

Człowiek z pogłębioną lordozą wygląda, jakby nadmiernie się prostował. Kręgosłup układa się w literę „C”, co sprawia, że pomiędzy pośladkami a środkową częścią kręgosłupa tworzy się nadmierne, nienaturalne wgłębienie (wygięcie).

Patrząc na osobę z pogłębioną lordozą można zauważyć:

  • wklęsłe plecy;
  • wypięty brzuch;
  • uwypuklone pośladki.

Pogłębiona lordoza może skutkować bólem w dolnym odcinku pleców powodowanym jego nadmiernym obciążeniem. Mogą również występować skurcze mięśni, mrowienie lub drętwienie kończyn dolnych, a nawet zaburzenia oddawania moczu i stolca.

Lordoza: leczenie

Jak leczyć lordozę? Nie każda forma lordozy wymaga leczenia. Lordoza naturalna, czyli fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w określonych miejscach, w odpowiednim stopniu jest stanem właściwym i nie wymaga leczenia. 

Nadmierne wygięcie ciała może również znikać po zmianie pozycji lub za pomocą ćwiczeń korygujących postawę, które dodatkowo zapobiegają pogłębianiu się wady.

Jak leczyć lordozę pogłębioną?

Podstawą leczenia lordozy jest rehabilitacja, ale również nauka poprawnych nawyków przybierania prawidłowej postawy, spania w odpowiedniej pozycji, a nawet prawidłowego siedzenia.

Jeśli natomiast lordoza pogłębia się, a wadzie tej towarzyszy ból i drętwienie kończyn, to należy zgłosić się do lekarza. Leczenie lordozy zależy od stopnia wygięcia kręgosłupa oraz od towarzyszących lordozie objawów. Najpopularniejszą metodą leczenia jest gimnastyka korekcyjna, której celem jest spłaszczenie lordozy. Zwykle specjalistyczne leczenie stosuje się tylko w przypadkach bardzo poważnych. Leczenie może również obejmować noszenie specjalistycznego gorsetu, który poprzez odpowiedni ucisk na kręgosłup wymusza jego właściwe ustawienie. Często zaleca się także fizykoterapię, która służy wzmocnieniu mięśni tułowia. 

Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne leczenie kręgosłupa.

Nieleczona lordoza patologiczna może prowadzić do wielu powikłań w przyszłości, w tym do artretyzmu, przewlekłego bólu pleców, zaburzeń w obrębie obręczy biodrowej, kończyn dolnych, narządów wewnętrznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: lordoza.pl; zdrowykregoslup.com.pl