Zamknij

Łokieć tenisisty: przyczyny, objawy, leczenie, operacja

10.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 11:07

Łokieć tenisisty to schorzenie związane z aktywnością, ale wbrew pozorom nie chodzi tu o grę w tenisa. Łokieć tenisisty jest przypadłością osób powtarzających pewne czynności, takie jak pisanie, wkręcanie, które nadmierne obciążają łokieć. Powtarzane zbyt często prowadzą do uszkodzenia ścięgien. Objawem łokcia tenisisty jest ból podczas chwytania i ściskania ręki.

Łokieć tenisisty
fot. Shutterstock

Łokieć tenisisty, wbrew temu, co sugeruje nazwa, wcale nie jest przypadłością charakterystyczną dla tenisistów. Łokieć tenisisty to schorzenie wynikające z długotrwałego przeciążenia ręki podczas wykonywania ruchów nadgarstka, na przykład podczas pisania na klawiaturze lub wkręcania śrub. Przyczyną łokcia tenisisty może być również zbyt małe obciążanie ręki, co dotyczy osób nieaktywnych fizycznie. 

Łokieć tenisisty: przyczyny

Przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne spowodowane przeciążaniem ręki, które prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni przedramienia oraz urazów ścięgien i przyczepów w okolicy kłykcia bocznego kości ramiennej. Uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe ścięgien.

Gdy dochodzi do regularnych przeciążeń, organizm stara się bronić i uruchamia procesy samonaprawy. W miejscach uszkodzeń powstaje tkanka łączna, która jest słabsza od zdrowej tkanki.

Jeśli łokieć wciąż poddawany jest przeciążeniom, to dochodzi do naderwań ścięgien, zwapnienia przyczepów oraz do tworzenia patologicznych naczyń krwionośnych. Podczas ,,psucia się'' ścięgna wydzielają się białka, które drażnią okoliczne tkanki i powodują ból.

Łokieć tenisisty: objawy

Objawem łokcia tenisisty jest ból po bocznej stronie łokcia. Ból pojawia się przy próbie chwytania, zaciskania dłoni, prostowania nadgarstka, nawracania i odwracania przedramienia. Odczuwalny jest spadek siły w ręce, która szybciej się męczy. Może również występować poranna sztywność w łokciu, która ustępuje po jego rozruszaniu. 

Z czasem objawy nasilają się i ból występuje nie tylko w ruchu, ale również w spoczynku. 

Dodatkowo łokciowi tenisisty towarzyszy ból podczas dotykania łokcia. 

Łokieć tenisisty: leczenie

Lekarz może podejrzewać łokieć tenisisty na podstawie występujących objawów oraz po przeprowadzeniu testu Thomsona lub testu Milla, polegających na wykonywaniu przez pacjenta określonych ruchów ręką. Jednak ostateczne potwierdzenie choroby uzyskuje się po przeprowadzeniu badania USG lub badania rezonansem magnetycznym. 

Leczenie łokcia tenisisty może trwać długo. Niestety, ból łokcia jest często lekceważony, a chorzy zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy stan łokcia jest poważny. 

Podstawą leczenia łokcia tenisisty jest odpoczynek i modyfikacja aktywności, które mogły w przeszłości prowadzić do nadmiernego przeciążania ręki.

Metody leczenia łokcia tenisisty obejmują:

MASAŻ POPRZECZNY: jeśli ból łokcia związany jest z przeciążeniem ręki, to ulgę może przynieść rozluźniający masaż głęboki mięśni. Taki masaż polega na dociśnięciu mięśnia, przesunięciu go i rozluźnieniu.

FALĘ UDERZENIOWĄ: jeśli nie doszło jeszcze do naderwania mięśni, ale występują duże zmiany zwyrodnieniowe, stosowana jest fala uderzeniowa, której istotą jest wywołanie mikrouszkodzeń oraz rozbicie złogów wapniowych. Uszkodzone tkanki zastępowane są strukturami zdrowymi.

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE: jeśli dojdzie do zerwania przyczepów i powstania ubytku, wtedy pod kontrolą USG lekarz może wstrzyknąć osocze bogatopłytkowe do zajętego procesem zwyrodnieniowym ścięgna. Płytki krwi zawierają czynniki wzrostu, które pobudzają procesy regeneracji w uszkodzonych tkankach.

OPERACJĘ: jeśli zmiany degeneracyjne są zaawansowane, możliwe jest przeprowadzenie operacji w znieczuleniu, która polega na wycięciu fragmentu uszkodzonej tkanki razem z okostną, jego przecięciu lub wydłużeniu. Dodatkowo usuwane są zmiany zwyrodnieniowe i zwapnienia.

Nieleczony łokieć tenisisty prowadzi do jego trwałego uszkodzenia, a nawet niepełnosprawności ręki. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.