Oceń
Łokieć golfisty, czyli entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej to nie choroba, a zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Ból łokcia, co dla wielu osób jest zaskakujące, związany jest najczęściej z przeciążeniem przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka.
Łokieć golfisty: przyczyny
Na łokieć golfisty narażeni są zwłaszcza sportowcy, bo przypadłość ta rozwija się najczęściej w wyniku stosowania nieprawidłowej techniki rzutu, nieprawidłowej techniki podnoszenia ciężarów lub używania zbyt ciężkiej rakiety.
Na patologię tę narażeni są także pracownicy biurowi i stomatolodzy, bo regularnie wykonują oni obciążające rękę czynności.
Jak dochodzi do rozwoju łokcia golfisty? Powtarzające się przeciążenia powodują, że struktura kolagenowa ścięgien zostaje zaburzona i tworzą się nowe naczynia krwionośne oraz unerwienie wrażliwe na bodźce mechaniczne i chemiczne, co skutkuje bólem i tkliwością.
Łokieć golfisty: objawy
Objawem łokcia golfisty jest przede wszystkim ból po wewnętrznej (przyśrodkowej) stronie łokcia nasilający się podczas zginania nadgarstka, na przykład podczas witania się z uściśnięciem dłoni lub przekręcania klamki, a także podczas dźwigania zakupów.
Na początku ból pojawia się tylko podczas wykonywania konkretnych ruchów, ale po pewnym czasie, gdy dolegliwość nie jest leczona, ból występuje przez cały czas, nawet gdy ręka (łokieć) jest w spoczynku.
W przypadku łokcia golfisty, oprócz bólu może występować też wrażliwość na dotyk. U niektórych występuje też sztywność łokcia i trudności z poruszaniem ręką.
Łokieć golfisty: leczenie
Podstawą leczenia jest ograniczenie obciążających czynności, czyli na przykład czasowa rezygnacja z ćwiczeń. Następnym krokiem jest zmiana nawyków, czyli nauka prawidłowej techniki ćwiczeń lub pracy, robienie częstych przerw na odciążenie ręki.
Ulgę przynoszą zimne okłady, a także zakładanie specjalnego stabilizatora, który zmniejsza obciążenie łokcia.
Źródło: medicover.pl, rehasport.pl
Oceń artykuł