Zamknij

Łokieć golfisty: objawy. Jak rozpoznać i jak leczyć łokieć golfisty?

15.07.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 23:30

Często ćwiczysz na siłowni lub przez cały dzień wykonujesz pracę biurową? Czujesz ból łokcia, który nasila się podczas pracy lub ćwiczeń? Możesz mieć do czynienia z tzw. łokciem golfisty. Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy łokcia golfisty i jak złagodzić dolegliwości. 

Ból łokcia
fot. Shutterstock
  1. Łokieć golfisty: przyczyny
  2. Łokieć golfisty: objawy
  3. Łokieć golfisty: leczenie

Łokieć golfisty, czyli entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej to nie choroba, a zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Ból łokcia, co dla wielu osób jest zaskakujące, związany jest najczęściej z przeciążeniem przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka.

Łokieć golfisty: przyczyny

Na łokieć golfisty narażeni są zwłaszcza sportowcy, bo przypadłość ta rozwija się najczęściej w wyniku stosowania nieprawidłowej techniki rzutu, nieprawidłowej techniki podnoszenia ciężarów lub używania zbyt ciężkiej rakiety. 

Na patologię tę narażeni są także pracownicy biurowi i stomatolodzy, bo regularnie wykonują oni obciążające rękę czynności.

Jak dochodzi do rozwoju łokcia golfisty? Powtarzające się przeciążenia powodują, że struktura kolagenowa ścięgien zostaje zaburzona i tworzą się nowe naczynia krwionośne oraz unerwienie wrażliwe na bodźce mechaniczne i chemiczne, co skutkuje bólem i tkliwością. 

Łokieć golfisty: objawy

Objawem łokcia golfisty jest przede wszystkim ból po wewnętrznej (przyśrodkowej) stronie łokcia nasilający się podczas zginania nadgarstka, na przykład podczas witania się z uściśnięciem dłoni lub przekręcania klamki, a także podczas dźwigania zakupów.

Na początku ból pojawia się tylko podczas wykonywania konkretnych ruchów, ale po pewnym czasie, gdy dolegliwość nie jest leczona, ból występuje przez cały czas, nawet gdy ręka (łokieć) jest w spoczynku. 

W przypadku łokcia golfisty, oprócz bólu może występować też wrażliwość na dotyk. U niektórych występuje też sztywność łokcia i trudności z poruszaniem ręką.  

Łokieć golfisty: leczenie

Podstawą leczenia jest ograniczenie obciążających czynności, czyli na przykład czasowa rezygnacja z ćwiczeń. Następnym krokiem jest zmiana nawyków, czyli nauka prawidłowej techniki ćwiczeń lub pracy, robienie częstych przerw na odciążenie ręki. 

Ulgę przynoszą zimne okłady, a także zakładanie specjalnego stabilizatora, który zmniejsza obciążenie łokcia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl, rehasport.pl