Zamknij

Często wysyłasz wiadomości SMS? Sprawdź, jak to obciąża kręgosłup!

Monika Piorun
03.03.2017 17:21

Dr Kenneth Hansraj - amerykański chirurg-ortopeda - udowodnił, że pochylając się w trakcie pisania SMS-ów nasz kręgosłup musi znieść ciężar wynoszący nawet do 27 kg. Czy korzystanie z telefonów komórkowych może prowadzić do wad postawy?

Jak na Twój kręgosłup wpływa korzystanie z telefonu komórkowego?
fot. ---

Od dawna dyskutuje się o tym, w jaki sposób telefony komórkowe mogą wpływać na nasz organizm. Najwięcej zastrzeżeń budzi ich promieniowanie, które ma sprzyjać nowotworom (w szczególności glejakom mózgu). Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że częste wysyłanie wiadomości tekstowych może również przyczyniać się do poważnych problemów ze zdrowiem. Wystarczy, że odchylimy głowę o zaledwie 15 stopni, by nacisk na nasz kark wynosił 12 kg.

Zobacz także

Tak banalna czynność jak wysyłanie wiadomości tekstowych na telefonie komórkowym może być całkiem sporym wysiłkiem dla naszego ciała. Okazuje się, że pochylając się w trakcie pisania SMS-ów możemy narazić kręgosłup na to, żeby poradził sobie z dodatkowymi kilogramami. Im bardziej się skrzywimy, tym więcej będą musiały unieść nasze mięśnie.

Dr Kenneth Hansraj z Kliniki Chirurgii i Rehabilitacji Kręgosłupa w Nowym Jorku obliczył, że każdy z nas spędza w takiej szkodliwej dla kręgosłupa pozycji od 2 do 4 godzin dziennie, co w sumie daje od 700 do 1400 godzin rocznie. 

Im bardziej jesteśmy pochyleni w trakcie pisania wiadomości SMS, tym większy ciężar musi unieść nasz kręgosłup

Zrzut-ekranu-2017-03-03-o-15.47.44
fot.
fot. Wikimedia Commons/CC0 Public Domain

Syndrom SMS-owej szyi

Zobacz także

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, odkąd na świecie ludzie zaczęli stosować telefony komórkowe, pacjenci zaczęli skarżyć się na dolegliwości, które nazwano tzw. syndromem SMS-owej szyi. Na czym polega to schorzenie?

Najczęściej ogranicza się do przewlekłego bólu w górnej części pleców. Boli nas kark, ramiona i możemy odczuwać skurcze mięśni. Niestety to nie wszystko. Jeśli regularnie narażamy nasz kręgosłup na taki ciężar, może dojść do tego, że stopniowo zacznie się zmniejszać pojemność naszych płuc (statystycznie nawet o 30 proc.), co może wpłynąć na ogólną kondycję naszego organizmu. Grożą nam przez to nie tylko dotkliwe bóle głowy, ale i choroby serca, problemy z układem pokarmowym, dolegliwości na tle nerwowym a także... depresja!

Co się dzieje z Twoim kręgosłupem, kiedy się pochylasz podczas pisania SMS-ów?

Jak temu zaradzić? Warto uświadomić sobie, że podczas korzystania z telefonu komórkowego, przeglądania e-maili czy tworzenia wiadomości tekstowych powinniśmy trzymać głowę prosto, nie wyginać za mocno szyi i nie pochylać się nad ekranem komórki.

Im mniej będziemy się nachylać, tym mniejszy ciężar będzie działał na nasz kręgosłup. Zawsze możemy też ograniczyć ilość wysyłanych SMS-ów. Dużo łatwiej jednak trzymać się po prostu prosto. Proste? 

___

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π