Kręcz szyi boli i paraliżuje ruchy. Jak sobie poradzić z kręczem?

17.06.2019
Aktualizacja: 05.07.2019 11:29
Kręcz szyi
fot. Shutterstock

Kręcz szyi to bolesny stan, wymuszający przechył głowy na jedną stronę. Dowiedz się, jakie są przyczyny kręczu szyi i jak sobie ulżyć w bólu.

Kręcz szyi może wystąpić po złej nocy, po wychłodzeniu organizmu, po urazie. Może wynikać z długotrwałego zaciskania mięśni z powodu stresu. U dzieci często jest stanem wrodzonym, wymaga pilnej rehabilitacji.

Kręcz szyi - przyczyny

Kręcz szyi to schorzenie wrodzone lub nabyte. Kręcz wrodzony może wynikać ze złego ułożenia płodu w macicy lub wynikać z zespołu Klippela-Feila. Jest to wada wrodzona, polegająca na zrośnięciu się sąsiadujących kręgów lub niewykształceniu się ich odpowiedniej liczby.

Nabyty kręcz szyi może rozwinąć się w każdym wieku. Najczęstsze przyczyny nabytego kręczu szyi to bolesny przykurcz mięśnia MOS (mostkowo-obojczykowo-sutkowego), pojawiający się w wyniku przybrania niewygodnej pozycji podczas snu.

Po tzw. przewianiu organizmu, infekcji przebiegającej z powiększeniem węzłów chłonnych na szyi oraz po urazie rozpoznaje się tymczasowy kręcz szyi, który zazwyczaj samoistnie znika po jednej-dwóch dobach.

Ostry (nieruchomy) kręcz szyi może być objawem chorób neurologicznych. Najczęściej rozpoznaje się muskularny kręcz szyi - spowodowany skróceniem mięśni po jednej stronie szyi.

Kręcz paraliżujący ruch głowy na boki (bólu nie powoduje wyłącznie ruch głowy w przód i w tył), określa się mianem dystonii szyjnej.

Kręcz szyi - badania

Kręcz wrodzony diagnozuje się jeśli objawy pojawiły się w pierwszych ośmiu miesiącach życia), a stan neurologiczny pomiędzy epizodami jest prawidłowy.

Kręcz szyi wymaga różnicowania z refluksem żołądkowo-przełykowym, dystonią idiopatyczną, padaczką, zmianami o charakterze nowotworowym w tylnym dole czaszki, patologią kręgosłupa szyjnego.

W diagnostyce wykorzystuje się badania obrazowe głowy, kręgosłupa szyjnego oraz EEG.

Badania stosowane w diagnostyce kręczu szyi to m.in.:

  • EMG (badanie elektromiograficzne) – obrazuje stan mięśni,
  • MRI (rezonans magnetyczny jądrowy) – obrazuje wady układu nerwowego,
  • MR (rezonans magnetyczny) – obrazuje stabilność kręgosłupa.

Leczenie kręczu szyi

Leczenie wrodzonego kręczu szyi polega na fizjoterapii - rozciąganiu mięśni. Ważne jest to, aby terapia rozpoczęła się w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Czasem konieczne jest zastosowanie specjalnych aparatów korekcyjnych.

Leczenie operacyjne polega na fuzji nieprawidłowych kręgów, wydłużeniu mięśni szyi lub stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

Kręcz szyi nabyty przeważnie przechodzi sam po kilku dobach. Czasem stosowane są leki przeciwbólowe lub leki zwiotczające mięśnie. Pewnym rozwiązaniem są również iniekcje toksyny botulinowej.

Niestety kręcz szyi ma tendencję do nawracania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: fizjoterapeuty.pl