Kciuk narciarza: przy zginaniu, po urazie. Jak wyleczyć kciuk?

11.12.2019
Aktualizacja: 11.12.2019 16:38
Kciuk narciarza
fot. Shutterstock

Kciuk narciarza, czy kciuk bramkarza, to kontuzja popularna wśród sportowców, którzy operują dłonią. Schorzenie to charakteryzuje się bólem, obrzękiem, zasinieniem kciuka i jego okolic. Dowiedz się, jak rozpoznać to kciuk narciarza i jak go leczyć. 

Kciuk narciarza (bramkarza) to schorzenie popularne u sportowców uprawiających te i inne dyscypliny, ale nie tylko. Kciuk narciarza dotyczy bardzo wielu osób. Jest to schorzenie związane z kontuzją kciuka powodowaną jego regularnym obciążaniem (nadmiernym odwodzeniem od reszty dłoni). 

Kciuk narciarza: przyczyny

Przyczyną kciuku narciarza jest uszkodzenie więzadła łokciowego w stawie śródręczno-paliczkowym kciuka. Więzadło to odpowiedzialne jest za zachowanie prawidłowego ułożenia kciuka w trakcie wykonywania czynności takich jak chwytanie, czy szczypanie.

Uraz ten jest zwykle powodowany nadmiernym obciążeniu kciuka poprzez odciągnięcie go od pozostałej części dłoni.

Przyczyną może być też nagły uraz, na przykład w wyniku upadku na nartach z podparciem ręki na kijku. 

Kciuk narciarza: objawy

Głównym objawem kciuka narciarza jest ból oraz obrzęk podstawy kciuka, przestrzeni pomiędzy nim i palca wskazującego. Obolałe miejsce może być zasinione, a cała ręka osłabiona.

Dolegliwości związane z kciukiem narciarza mogą przypominać, czy też sugerować stłuczenie. 

Nieleczony kciuk narciarza prowadzi do postępujących problemów z wykonywaniem ruchów chwytnych i szczypcowych, co z kolei utrudnia pracę i wykonywanie codziennych czynności (korzystanie ze smartfona, odkręcanie słoika, pisanie długopisem).

Postępująca choroba może prowadzić do całkowitego ograniczenia ruchu kciuka i stanu zapalnego. Z czasem  ból może zacząć obejmować sąsiednie struktury, w tym nadgarstek.

Warto wiedzieć

Kciuk narciarza: jakie badania wykonać?

W celu zdiagnozowania kciuka narciarza wykonuje się zdjęcie RTG. Oprócz tego lekarz dokonuje analizy ruchomości stawu śródręczno-paliczkowego kciuka na podstawie próby przesunięcia kciuka w kierunku dopromieniowym.

Kciuk narciarza: leczenie

O tym, jaka forma leczenia zostanie zastosowana, decyduje stopień uszkodzenia więzadła w stawie śródręczno-paliczkowym kciuka.

Jeśli dochodzi do zerwania stabilnego i nie stwierdza się przemieszczania, można stosować unieruchomienie ręki na okres 4 tygodni, a następnie wprowadza się odpowiednie ćwiczenia.

Jeżeli natomiast dojdzie do przemieszczeń lub do znacznych uszkodzeń stosuje się leczenie chirurgiczne. Zabieg powinien zostać przeprowadzony w ciągu 2 tygodni po przebytym urazie, bo czas ma znaczenie w procesie pooperacyjnej regeneracji. Fizjoterapia wprowadzana jest po kilku tygodniach od zabiegu.

Rehabilitacja nastawiona jest na odbudowę siły i masy mięśniowej, przeciwdziałanie sztywności stawowej i odnowę pełnej funkcjonalności kciuka. Podstawą są ćwiczenia ruchowe, w tym ćwiczenia z piłeczkami sensomotorycznymi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.