Zamknij

Leczenie krwiaka w mięśniu czworogłowym uda. Co robić?

Monika Piorun
13.06.2016 16:33

Podczas Euro 2016 krioterapia może uratować niejednego piłkarza przed poważną kontuzją. Sprawdź, w czym jeszcze mogą pomóc lecznicze właściwości niskich temperatur!

Najskuteczniejsze sposoby na poradzenie sobie z kontuzją po stuczeniu mięśni i skuteczną regenerację podczas zawodów sportowych

Po kontuzji Wojciecha Szczęsnego, pojawiają się pytania o to, w jaki sposób postępować w przypadku krwiaka w obrębie mięśnia czworogłowego uda, jaki stwierdzono u bramkarza.

Do tego typu urazów dochodzi najczęściej w wyniku stłuczenia lub naciągnięcia mięśni, o co nietrudno podczas każdych zawodów sportowych. Na powierzchni skóry pojawia się wtedy krew, ropa bądź charakterystyczne plamki wokół stłuczonego miejsca.

Za każdym razem warto wykonać szczegółowe badania, takie jak ultrasonografia, tomografia komputerowa albo nawet rezonans magnetyczny, które pozwolą na dokładne zdiagnozowanie, z jakim rodzajem stłuczenia mamy do czynienia.

Zwykle w celu złagodzenia bólu stosuje się zimne okłady przykładane w podrażnionym miejscu maksymalnie do 72 godzin od wypadku. W przypadku sportowców korzysta się najczęściej z dobroczynnych właściwości krioterapii, która przy pomocy sprzężonego azotu, umożliwia szybką redukcję obrzęku i niedopuszczenie do dalszego nadwyrężenia mięśni.

Krioterapia, czyli jak zamrozić ból?

fot.
fot. wordpress.com

Choć pierwsze doniesienia o leczeniu przy wykorzystaniu terapeutycznych właściwości niskich temperatur pochodzą z czasów przed naszą erą, to jednak współczesne komory do krioterapii pojawiły się na masową skalę dopiero w Latach 70. XX wieku dzięki wynalazkowi prof. Toshiro Yamauchi.

Japoński naukowiec zbudował urządzenie wykorzystujące ciekły azot. Zauważył, że niska temperatura prowadzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych i zmusza cały organizm do reakcji obronnych. W wyniku starcia z zimnem organizm może w konsekwencji samoistnie mobilizować się do ratowania się przed utratą ciepła.

Dlaczego działa to tak pozytywnie na wszystkich, którzy ulegają kontuzjom? Okazuje się, że niskie temperatury pobudzają układ hormonalny do wytwarzania endorfin działających przeciwbólowo.

Wydzielane wtedy tzw. "hormony szczęścia" mogą nie tylko redukować cierpienie, ale też zmniejszać reakcje zapalne i lepiej zaopatrywać w tlen ochłodzone tkanki.

Mróz powoduje, że ciało samo próbuje dojść do równowagi, dlatego przy okazji stara się w naturalny sposób naprawić wszystkie uszkodzenia.

Wizyty w komorach do krioterapii mogą mieć niezwykle korzystny wpływ na organizm, ale w przypadku stłuczeń wśród sportowców, najczęściej stosuje się zabiegi miejscowe.

Zimny gaz o temperaturze około -150°C przykłada się 10-15 cm w powyżej stłuczenia i trzyma się go przez krótką chwilę, aż skóra stanie się odrobinę oszroniona. Choć pacjenci mogą odczuwać chłód, to jednak zazwyczaj cały zabieg jest zupełnie bezbolesny.

Przeciwwskazania

fot.
fot. komora do krioterapii impactcryo.com

W zasadzie z krioterapii mogą korzystać niemal wszyscy dorośli  lub dzieci powyżej 10. roku życia za wyjątkiem osób z poważnymi odmrożeniami skórnymi, wadami serca, niewydolnością krążenia, zakrzepami żylnymi, niedoczynnością tarczycy.

Doskonałe efekty można z kolei zaobserwować wśród osób otyłych, u których pod wpływem działania niskich temperatur może dochodzić do redukowania tkanki tłuszczowej.

Krioterapię można też wykorzystywać do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Parkinsona, a nawet cellulitu.

Zobacz, jak wygląda zabieg krioterapii z obrazu kamery termowizyjnej

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π