Zamknij

Gęsia stopka często doskwiera biegaczom. Paradoksalnie ból dotyczy kolana

24.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:07
Gęsia stopka
fot. Shutterstock

„Gęsia stopka” to jedna ze wdzięczniej brzmiących nazw w medycynie. Nie jest to jednak nic bardziej romantycznego od miejsca przyczepu mięśni w kolanie. Sprawdź, dlaczego boli. 

 „Gęsia stopka” to przyczep końcowy zginaczy przyśrodkowych kolana, czyli miejsce połączenia trzech mięśni: smukłego, krawieckiego i półścięgnistego. Wyglądem konstrukcja przypomina stopę gęsi, stąd jej nazwa. Jeśli w tej okolicy pojawia się ból, lekarze diagnozują zapalenie ścięgien gęsiej stopki. Sprawdź, jakie są objawy i możliwości leczenia.

Gęsia stopka – ból poniżej kolana

Jeśli tuż poniżej kolana, z przodu, po wewnętrznej stronie pojawia się ból, lekarze przeważnie rozpoznają zapalenie ścięgien gęsiej stopki. Wątpliwości rozwiewają za pomocą badania USG lub rezonansem magnetycznym. Ból spowodowany jest zapaleniem przyczepów ścięgien lub zapaleniem kaletki maziowej.

Najczęstsze przyczyny rozwoju schorzenia to:

  • niestabilność kolana,
  • koślawość kolan,
  • płaskostopie podłużne,
  • źle dobrane obuwie.

Gęsia stopka – leczenie

Jak instruuje dr n. med. Paweł Walasek, specjalista ortopeda-traumatolog, na swoim blogu „Biegający Ortopeda”, pierwsza pomoc polega na leczeniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, zgodnie z protokołem RICE (rest, ice, compression, elevation): odpoczynek, schładzanie, uciskanie, unoszenie powyżej poziomu serca.

Oprócz leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w domu przydadzą się zimne kompresy. Pomóc może terapia manualna, rolowanie wałkiem, trening stabilizacyjny. Warto również skorzystać z zabiegów jonoforezy przeciwzapalnej, lasera czy ultradźwięków.

Czasem konieczne są zastrzyki z leków sterydowych i znieczulających. Schorzenie nie ma charakteru nawracającego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: biegajacyortopeda.pl