Endoprotezę biodra można już drukować w 3D. Wyjątkowy zabieg w Zabrzu

Monika Piorun
22.02.2017 14:19
Endoprotezę biodra można już drukować w 3D. Wyjątkowy zabieg w Zabrzu
fot. Endoprotezę biodra można już drukować w 3D. Wyjątkowy zabieg w Zabrzu

78-letniej pacjentce ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu wszczepiono tytanowy implant stawu biodrowego w całości wydrukowany w technice 3D. Po raz pierwszy w Polsce tego typu operację zdecydowano przeprowadzić się u osoby w podeszłym wieku.

Najpierw polscy lekarze za pomocą tomografii komputerowej dokładnie zobrazowali uszkodzone biodro pani Bożeny i przesłali niezbędne dane do ośrodka Materialise w Belgii. Za pomocą technologii 3D udało się tam stworzyć z nich endoprotezę z polipropylenu a potem indywidualnie dopasowaną protezę wykonaną z tytanu, a następnie przesłać ją do Polski. Dzięki temu udało się wkomponować implant w skrajnie duże ubytki kości, do których doszło w obrębie miednicy. 

Zobacz także

Do tej pory tego typu przypadki uznawano za nieoperacyjne. Nie dość, że 78-letnia pacjentka, ze względu na wiek można by zaliczyć do grupy wysokiego ryzyka (ze względu na możliwość powikłań), to na dodatek doszło u niej do sporego zaniku kości (od 41 do nawet 89 proc.) i poważnej infekcji stawu, która znacznie komplikowała tradycyjne metody leczenia.

Nowoczesne implanty udało się osadzić bez użycia cementu kostnego, który zastąpiono specjalnymi wkrętami kostnymi dopasowującymi się do ciała pacjentki. Implantu nie trzeba będzie wymieniać dzięki nowoczesnej technologii, która doprowadza do tego, że tlen zawarty w tkance kostnej wytwarza na powierzchni tytanowego prototypu kości warstwę dwutlenku tytanu, na której ma się odkładać od nowa mineralizująca się tkanka kostna, która będzie ją stale umacniać.

Endoprotezy wydrukowane w 3D pomagają polskim pacjentom

proteza
fot.PAP/Andrzej Grygiel

Od operacji, którą przeprowadzono 31 stycznia 2017 roku minęły już ponad 3 tygodnie. Pani Bożena czuje się już na tyle dobrze, że lekarze zdecydowali się pochwalić innowacyjnym zabiegiem podczas specjalnej konferencji prasowej w Szpitalu Miejskim w Zabrzu.

Zobacz także

Pochodząca z Tarnowa pani Bożena w przeszłości przeszła już kilka zabiegów wszczepienia endoprotez. Wszystkie trzeba było jednak powtarzać. - Udało się dopiero, kiedy postanowiłam skorzystać z pomocy zabrzańskich specjalistów - wyjaśnia pacjentka.

- Bardziej od wypróbowania nowoczesnej technologii cieszymy się z tego, że pomogliśmy osobie blisko 80-letniej. Nasza operacja pokazała, że tacy pacjenci nie są skazani na wózek inwalidzki nawet w przypadku bardzo poważnych ubytków kości - podkreśla dr Marek Hawranek, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

źródło: szpitalzabrze.pl
szpital_zabrze
78-letnia pacjentka - Bożena Stachurska - podczas konferencji prasowej nt. unikalnego zabiegu wszczepienia specjalnie zaprojektowanego dla niej tytanowego implantu stawu biodrowego, który wydrukowano w technologii 3D fot. PAP/Andrzej Grygiel

____

Redakcja radiozet.pl/π