Zamknij

Przyczyny drętwienia kończyn. Od błahych powodów po poważne choroby

03.04.2019
Aktualizacja: 09.12.2020 16:13

Drętwienie kończyn może być objawem zupełnie niegroźnym, może być też zwiastunem poważnej choroby. Choć na drętwienie rąk i nóg narzeka każdy, to drętwienie ciągłe, częste, wyjątkowo silne nie jest stanem normalnym. Sprawdź, co może być przyczyną drętwienia rąk, nóg, palców. Dlaczego kończyny drętwieją częściej. Dowiedz się, co można zrobić, by ograniczyć drętwienie.

Drętwienie to objaw wielu chorób
fot. Shutterstock

Drętwienie kończyn to bardzo częsta przypadłość. Nie ma chyba osoby, która raz na jakiś czas nie skarżyłaby się na drętwienie ręki lub nogi. Drętwienie może być objawem bardzo błahej lub bardzo poważnej dolegliwości. Zwykle do drętwienia dochodzi, gdy kończyna znajduje się zbyt długo w jednej pozycji, co jest częste podczas snu. 

Zdarza się jednak, że pozornie błahe drętwienie jest objawem poważnej choroby. Dlatego nie wolno lekceważyć wyjątkowo silnego drętwienia, powtarzającego się drętwienia tej samej kończyny, czy też drętwieniu utrzymującemu się, które utrudnia normalne funkcjonowanie. W każdym przypadku niepokojące, inne niż znane dotychczas drętwienie, powinno skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego.

Warto wiedzieć

Kiedy wezwać pomoc?

Kiedy drętwienie jest tak silne, że dana osoba traci kontrolę nad zwieraczami, ma problemy z poruszaniem się, pojawia się u niej niedowład części ciała, uczucie dezorientacji i trudności z mową oraz wyjątkowo silny ból głowy. tego typu objawy wskazują na udar mózgu lub guz mózgu. Jeśli drętwieniu towarzyszy ból za mostkiem, to może być sygnał, że mamy do czynienia z zawałem serca.

Drętwienie kończyn: niedobór witamin i minerałów

Niedobory witamin i składników mineralnych, wynikające ze stosowania nieodpowiedniej diety lub niedostatecznego wchłaniania, są częstą przyczyną drętwienia rąk i nóg. Co ciekawe, do większego zużycia witamin i minerałów dochodzi w okresach intensywnego rozwoju, dlatego dorastające dzieci mogą częściej skarżyć się na drętwienie kończyn i z tego względu ich dieta powinna zapewniać stałą podaż niezbędnych składników.

Za drętwienie kończyn odpowiada głównie niedobór: witamin z grupy B, głównie witaminy B6, magnezu, wapnia i potasu. Zwykle wystarczy uzupełnić niedobory, stosując odpowiednią dietę lub suplementy, by przykre objawy ustąpiły. 

ZOBACZ: Drganie powieki, skurcze łydek? Powodem może być niedobór magnezu

Drętwienie kończyn: choroby neurologiczne

Za drętwienie kończyn odpowiadają niektóre choroby neurologiczne, nawet tak poważne, jak udar mózgu, guz mózgu czy krwotoki wewnątrzczaszkowe, czyli stany wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. 

Niepokojącym objawem jest drętwienie prawej ręki, prawej nogi i kącika ust po jednej stronie ciała. Jest to bowiem jeden z charakterystycznych zwiastunów udaru mózgu. 

Jeśli drętwieniu kończyn towarzyszy odczuwanie dziwnego smaku czy ślinienie się, a także widzenie iskier czy blasków, to ten stan może wskazywać na nadejście ataku padaczki.

Drętwienie kończyn: choroby kręgosłupa

Drętwienie kończyn jest częstym objawem problemów z kręgosłupem, szczególnie gdy często się powtarza. Może być spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa, ale przyczyną drętwienia bywają również wady postawy, nieodpowiednia postawa ciała w czasie snu i pracy. 

Co warto wiedzieć? Częste drętwienie rąk świadczy zwykle o kłopotach w odcinku szyjnym, a drętwienie nóg o problemach w odcinku lędźwiowym czy krzyżowym kręgosłupa.

Drętwienie kończyn: inne choroby

Przyczyną częstego drętwienia bywają choroby endokrynologiczne. Natomiast dwa drętwiejące palce mogą być objawem zwyrodnienia łokcia lub cukrzycy, mogą być również efektem terapii lekowej, zwłaszcza onkologicznej. Drętwienie ręki towarzyszy czasami migrenie. 

Drętwienie i mrowienie występuje często u osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, chorobę zwyrodnieniową stawów, RZS (Reumatoidalne Zapalenie Stawów), niektóre choroby układu krwionośnego (jak np. miażdżyca). Drętwienie może być również sygnałem zatrucia organizmu.

Drętwienie kończyn: siedzący tryb życia

Brak ruchu jest częstą domeną osób, które na co dzień  pracują przy biurku. Siedzący lub stojący tryb życia nie sprzyja przyjmowaniu prawidłowej pozycji, wręcz przeciwnie, często stoimy i siedzimy w złej pozycji, co obciąża kręgosłup. Jeśli do tego dochodzi brak aktywności fizycznej w czasie wolnym, to pewnym czasie zaczną pojawiać się nieprzyjemne drętwienia. Rozwiązaniem jest aktywny tryb życia, ale również nauka właściwego siedzenia przy biurku, robienie częstych przerw, rozciąganie się. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl;