Zamknij

Ból pięty po bieganiu, w czasie chodzenia. Jakie są przyczyny bólu?

27.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:22

Boli, kłuje, piecze! Pięty bolą często i to z wielu powodów. Najczęściej ból jest wynikiem nadmiernego przeciążenia, pracy stojącej, noszenia niewygodnego obuwia. Ból pięt może być również znakiem, że warto iść do ortopedy i zająć się stopami lub odrobinę schudnąć. Ból bywa też objawem poważnych chorób.

Ból pięty
fot. Shutterstock

Ból pięty dotyka nie tylko biegaczy i nie jest rzadkim objawem, choć zwykle pojawia się okresowo w trakcie, lub po ćwiczeniach, a także po całym dniu noszenia niewygodnych butów. Zdarza się jednak, że ból nie ustępuje, pojawia się przy rożnych okazjach lub powraca cyklicznie, a nawet utrzymuje się przez cały czas. To znak, że dzieje się coś niedobrego. 

Pięta może boleć z wielu powodów, zwykle winne są przeciążenia, ale warto obserwować dodatkowe dolegliwości, bo to one mogą przesądzać o ostatecznej diagnozie.

Najczęstsze przyczyny bólu pięty: 

 • ostroga piętowa
 • płaskostopie
 • przeciążenia
 • nadwaga
 • przewlekła niewydolność żylna
 • źle dobrane obuwie
 • zapalenie ścięgna Achillesa
 • pięta Haglunda
 • dna moczanowa
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego
 • zespół cieśni kanału stępu
 • guzy łagodne i złośliwe
 • zanik tkanki tłuszczowej
 • złamanie zmęczeniowe k. piętowej
 • neuralgia ze strony obecnych w tej okolicy gałązek nerwowych
 • cukrzyca.

Ważny jest także charakter bólu, czyli to, czy pięta boli z boku, od spodu, z tyłu, czy w każdym możliwym miejscu. 

Ból pięty po bieganiu

Ból pięty to częsta dolegliwość u osób uprawiających sport. Bólu nie wolno jednak lekceważyć, jeśli powtarza się, to trzeba zgłosić się na badanie do lekarza i wykonać RTG pięty. 

Jeśli ból pięty odczuwany jest w trakcie lub po aktywności fizycznej, to może świadczyć o zapaleniu kaletki maziowej, przykurczu ścięgna Achillesa, wadzie budowy stopy, zapaleniu ścięgna piętowego Achillesa.

Często ból pięty jest wynikiem źle dobranego obuwia. Uprawianie sportu,  w tym bieganie, wymaga dobrania odpowiednich butów, które zabezpieczą stopę przed nadmiernym obciążeniem i wstrząsami.

Ból pięty w czasie chodzenia

Głównym powodem bólu pięty w czasie chodzenia jest ostroga piętowa. Dolegliwość ta powstaje na skutek nieprawidłowego stawiania stóp podczas chodzenia, a nawet z powodu niewłaściwego doboru obuwia. Ostroga piętowa polega na wydłużeniu się kości piętowej o kilka milimetrów i wytworzeniem się narośli kostnej na wyrostku przyśrodkowego guza piętowego. Na pięcie zaczynają odkładać się złogi wapnia, co powoduje ból podczas chodzenia. 

Płaskostopie bywa lekceważone

Płaskostopie jest przyczyną wielu dolegliwości, w tym bólu stóp, pięt, powstawania haluksów i odcisków. Podstawą leczenia platfusa są ćwiczenia korekcyjne/gimnastyczne.

Ostroga piętowa dokucza często osobom starszym, cierpiącym na nadwagę i pracującym na stojąco. Ryzyko ostrogi zwiększają niedoleczone kontuzje, niewygodne buty i źle wykonywana aktywność fizyczna.

Uwaga! Ból pięty podczas chodzenia jest częstym i dosyć typowym objawem płaskostopia. Warto zatem zgłosić się do ortopedy i zbadać stopy. 

Ból od spodu pięty

Ból zlokalizowany od spodu pięty, przy guzie piętowym świadczy zwykle o zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Największy ból występuje rano i zmniejsza się stopniowo ciągu dnia. Na zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego narażone są osoby z nadwagą oraz te, u których powtarzają się przeciążenia stóp i przykurcz ścięgna piętowego.

Ból pięty i łydki

Ból łydki, któremu towarzyszy ból i obrzęk pięty może oznaczać zapalenie lub zerwanie ścięgna Achillesa. Ścięgno to utworzone jest przez połączenie ścięgna mięśnia brzuchatego łydki oraz ścięgna mięśnia płaszczkowatego. Jego przyczep znajduje się na guzie piętowym, dlatego jeśli dojdzie do zapalenia przyczepu ścięgna piętowego, pojawia się ból pięty.

Zapalenie ścięgna Achillesa powodowane jest nadmiernym obciążeniem ścięgna i mikrourazami. Jest to dolegliwość charakterystyczna dla biegaczy, ale może pojawić się po złym postawieniu nogi (skręceniu), noszeniu obuwia na wysokim obcasie, nieprawidłowym wykonywaniu treningów, nieprawidłowym bieganiu i złym układaniu stóp.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.