Zamknij

Ból nadgarstka: przyczyny i sposoby łagodzenia bólu

30.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:24

Czujesz ból nadgarstka? Masz wrażenie, że ruchy są utrudnione lub zablokowane? To może być zwykłe przeciążenie spowodowane pracą biurową lub dźwiganiem ciężarów. Ból nadgarstka może mieć jednak znacznie poważniejszą przyczyną. Przedłużający się ból, któremu towarzyszą dodatkowe objawy, może być spowodowany zwyrodnieniem, zapaleniem lub przykurczem. Dowiedz się, jak złagodzić ból nadgarstka.

Ból nadgarstka
fot. Shutterstock

Nadgarstek i ręka zbudowane są z wielu małych stawów, dzięki którym możemy wykonywać precyzyjne ruchy. Stawy te narażone są jednak na ciągłe przeciążenia, często atakowane są również przez choroby zapalne. Dlatego ból nadgarstka jest objawem częstym, szczególnie u osób wykonujących pracę biurową. 

Nadgarstek ma skomplikowaną budowę, przebiegają w nim nerwy, ścięgna oraz naczynia odpowiadające za prawidłową funkcję ręki. Jest również niesamowicie ważnym stawem, przecież nadgarstka używamy przez cały dzień, niemal przez 24 godziny wciąż nim poruszamy i eksploatujemy go, dlatego często boli i niedomaga. 

Ból nadgarstka: przyczyny

Ból i ograniczenie ruchomości nadgarstka są najczęściej wynikiem przeciążeń i urazów. Ból, zwłaszcza przewlekły może również świadczyć o zapaleniu stawów lub chorobie zwyrodnieniowej. Gdy pojawia się ból, problem z poruszaniem nadgarstkiem lub obrzęk, człowiek ma problem z wykonywaniem podstawowych codziennych czynności. 

Co jest przyczyną bólu nadgarstka? Najczęściej nadgarstek boli z powodu:

Zespołu cieśni nadgarstka: częstej choroby, na którą szczególnie narażone są osoby z  chorobą zwyrodnieniową rąk, reumatoidalnym zapaleniem stawów i cukrzycą, a także kobiety w ciąży. Charakteryzuje się uczuciem cierpnięcia, mrowienia i piekącym bólem czterech pierwszych palców (kciuka, palca wskazującego, pośrodkowego i połowy palca serdecznego), nasilonym zwłaszcza w nocy lub przy zginaniu nadgarstka. Objawy wywołane są uciskiem nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka.

Gangliona: czyli guzka pod skórą, który jest wynikiem wydostawania się płynu z uszkodzonych pochewek ścięgien lub stawów. Ganglion pojawia się zwykle po okresie aktywnego ruchu, może być tkliwy lub zupełnie niebolesny.

Zapalenia stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów charakteryzują się zarówno bólem, jak i obrzękiem nadgarstka, a także charakterystyczną sztywnością po przebudzeniu się. W przypadku zapalenia stawów występują zwykle również objawy niezwiązane ściśle z nadgarstkiem, takie jak stan podgorączkowy, złe samopoczucie, uczucie rozbicia, osłabienie.

Choroby de Quervaina: występuje u osób wykonujących powtarzane ruchy odwiedzenia i prostowania kciuka, na przykład u fryzjerów, czy młodych matek przy noszeniu niemowlęcia. Charakteryzuje się bólem zlokalizowanym w okolicy podstawy kciuka i bocznej strony nadgarstka, który nasila się przy ruchu i chwytaniu przedmiotów. Choroba ta spowodowana jest zapaleniem ścięgien kciuka.

Przykurczu Dupuytrena: chorobę cechuje pogrubienie błony znajdującej się tuż pod skórą dłoni (tzw. rozcięgna dłoniowego), co prowadzi do stopniowego przykurczu palców i braku możliwości pełnego otwarcia dłoni. Częściej występuje u dojrzałych mężczyzn i chorych na cukrzyę.

Choroby zwyrodnieniowa stawów: dotyka głównie osoby po 40. roku życia. Chorobę zwyrodnieniową charakteryzuje ból i sztywność najczęściej stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych, a także stawu podstawy kciuka. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu i zmniejszają w spoczynku, chociaż w zaostrzeniach choroby mogą występować cały czas, także w nocy. Przyczyną tworzenia się zmian zwyrodnieniowych są powtarzane mikrourazy, na przykład te związane z pracą lub aktywnością sportową, istotną rolę odrywają również predyspozycje rodzinne.

Ból nadgarstka: postępowanie

Co robić, gdy boli nadgarstek? Jeśli pojawi się ból, trzeba postarać się odciążyć rękę i nadgarstek, powstrzymać się od prac nasilających ból, na przykład unikać noszenia ciężkich przedmiotów, pracy przy komputerze (operowania myszką i klawiaturą), a nawet minimalizować obsługę smartfona. 

Na bolący nadgarstek można przykładać zimne lub ciepłe okłady, nawet kilka razy dziennie po kilkanaście minut (nie więcej niż 20). W razie potrzeby można zażyć paracetamol, niesteroidowy lek przeciwzapalny lub nałożyć maść przeciwbólową/przeciwzapalną. 

Do lekarza należy zgłosić się wtedy, gdy ból nie ustępuje w ciągu kilku dni lub nasila się, a także w przypadku, gdy dojdzie do znacznego osłabienia ręki i zaburzeń czucia. Wskazaniem do wizyty u lekarza są również obrzęki stawów, sztywność stawów po przebudzeniu, stany podgorączkowe, uczucie rozbicia.

Jakie badanie wykonać, gdy boli nadgarstek? Te podstawowe to:

RTG nadgarstka (zdjęcie radiologiczne), czyli badanie obrazujące struktury kostne, które pozwala na uwidocznienie zmian pourazowych, rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej, RZS i innych chorób stawów.

USG nadgarstka, czyli badanie, które obrazuje „miękkie” struktury stawów. Za pomocą USG wykryć można różne patologie w obrębie ręki i nadgarstka, w tym zespół de Quervaina, „palca zatrzaskującego”, zespół cieśni nadgarstka.

Badanie przewodnictwa nerwowego przy podejrzeniu zespołu cieśni nadgarstka.

Badania laboratoryjne wykonywane w niektórych przypadkach, na przykład, gdy lekarz podejrzewa RZS lub inną chorobę stawów.

Warto wiedzieć

Ból nadgarstka: na co zwrócić uwagę?

Gdy boli nadgarstek, warto zwrócić uwagę na to, co wywołało tę dolegliwość (sport, praca), gdzie dokładnie występuje ból (jeden lub dwa nadgarstki, tylko nadgarstek lub cała ręka), czy występują dodatkowe objawy (stan podgorączkowy, obrzęk, zaczerwienie). Są to pytania, które zada lekarz, więc lepiej się do takiej wizyty przygotować.

Ból nadgarstka: leczenie

Leczenie zależy od przyczyny bólu nadgarstka. W leczeniu bólu nadgarstka stosuje się zarówno farmakoterapię, jak i fizykoterapię, miejscowe wstrzyknięcia steroidów, a w niektórych przypadkach także operacje chirurgiczne.

Lekarz po ustaleniu przyczyny bólu dobiera metodę leczenia indywidualnie dla każdego pacjenta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.