Zamknij

Ból w barku dotyczy wielu osób. Co go wywołuje?

31.12.2020
Aktualizacja: 15.01.2021 08:33
Ból barku objawy
fot. Shutterstock

Ból barku to uciążliwa dolegliwość, skarży się na nią coraz większa liczba osób. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny wystąpienia bólu barku!

Ból barku to bardzo powszechna dolegliwość. Narażeni na nią są wszyscy, bez względu na wiek, gdyż ta dolegliwość bólowa spotyka coraz to młodsze osoby. Na jego wystąpienia wpływa ma wiele czynników - koniecznie sprawdź jakie!

Przyczyny bólu barku

Ból barku może być także spowodowany urazami. Do najczęściej występujących urazów barku zaliczamy: uszkodzenie stożka rotatorów, złamanie obojczyka lub kości ramiennej, zerwanie mięśnia dwugłowego ramienia oraz zwichnięcie stawu ramienno-łopatkowego.

Z podejrzeniem urazu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem specjalistą, który ustali leczenie.

Warto pamiętać, że większość urazów oraz uszkodzeń barku, w początkowej fazie leczone jest przez unieruchomienie, które w późniejszym czasie skutkuje ograniczeniem ruchu. Warto więc w takich przypadkach jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty.

 • Zamrożony bark

Ból w barku może być także objawem zamrożonego barku. Zamrożony bark to potoczna nazwa zrostowe (lub zrastającego) zapalenia torebki stawowe stawu ramiennego-łopatkowego. Dolegliwość ta występuje głównie u osób w średnim wieku i dotyczy częściej kobiet.

Zazwyczaj pojawia się w wyniku wcześniejszego urazu lub przeciążenia barku. Jednak w niektórych przypadkach za jego wystąpieniem nie stoi żadna przyczyna.

Ból w tej dolegliwości ma charakter promieniujący i narastający. Zlokalizowany jest w górnej części barku. Dolegliwości bólowe powodują znaczne ograniczenie ruchomości w stawie.

Jak dochodzi do rozwoju zamrożonego barku?

Powięź i torebka stawowa grubieją i obkurczają się. W efekcie między tkankami tworzą się zrosty . Powstałe zmiany powodują sztywnienie i całkowite ograniczenie ruchu.

 Wyodrębnia się 3 fazy tej dolegliwości:

 1. Zamrożenie,
 2. Sztywnienie barku,
 3. Rozmrożenie (może wystąpić po 12 do 36 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów).

Leczenie tego schorzenia wymaga specjalnej rehabilitacji, dzięki której elastyczność tkanek się zwiększy, dojdzie do uwolnienia torebki stawowej oraz zwiększy się zakres ruchu.

Zespół bolesnego barku to określenie, które obejmuje wszelkie dolegliwości związane z bólem barku. To schorzenie charakteryzuje się nasilonym bólem w trakcie wykonywania obszernych ruchów.

Przyczyną zespołu bolesnego barku są patologiczne zmiany powstałe w efekcie:

 • Przeciążeń,
 • Urazu barku,
 • Zmian zwyrodnieniowych,
 • Chorób neurologicznych,
 • Stanu zapalnego.

Pacjenci z zespołem bolesnego barku uskarżają się na ból  przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów z wysoka, a także w nocy, kiedy się nasila.

Jak wygląda leczenie zespół bolesnego barku?

Na początku należy udać się do lekarza na wizytę lekarską w celu wykonania specjalistycznych badań. Konieczne jest wykluczenie lub potwierdzenie urazu mięśniowego  lub kostnego, a także stanu zapalnego. Osobom cierpiącym na zespół bolesnego barku zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych i terapie pod okiem fizjoterapeuty.

 • Zespół ciasnoty podbarkowej

Zespół ciasnoty podbarkowej charakteryzuje się bólem barku szczególnie w trakcie leżenia na chorym boku i podnoszenia ręki nad głową. Na to schorzenia najczęściej narzekają osoby, które skończyły 40 lat, a także te, które początkowe objawy zlekceważyły i doprowadziły do stanu, w  którym nie są w stanie normalnie funkcjonować. Leczenie ciasnoty podbarkowej wymaga podawania niesterydowych leków przeciwzapalnych, a także rehabilitacji.

Przyczyną wystąpienia bólu barku może być stan zapalny w stawie, jak w przypadku chorób takich jak: łuszczycowe zapalenie stawów, czy reumatoidalne zapalenie stawów.

 • Powikłania po innych stanach chorobowych

Ból barku może być także powikłaniem po gruźlicy płuc lub zawału mięśnia sercowego. W większości wypadków dotyczy to lewego barku (aż 90 %).

Dolegliwości bólowe w okolicach barku, które wystąpiły po urazie brzucha, mogą wskazywać na krwotok wewnętrzny. W wyniku oddziaływania na przeponę, ból przez wspólne włókna nerwowe przenoszony jest w okolice szczytu barku. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!