Zamknij

Artroskopia kolana. Jak długo trwa powrót do zdrowia?

28.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 00:33

Jeśli doznałeś urazu stawu kolanowego lub przeciążyłeś kolano, lekarz może skierować Cię na artroskopię kolana. Dowiedz się, na czym polega ten zabieg i jak długo może potrwać powrót do zdrowia. 

Artroskopia kolana to zabieg chirurgiczny wykonywany w celach diagnostycznych lub leczniczych
fot. Shutterstock

Przeciążenia i urazy stawu kolanowego to częsta przypadłość. Zazwyczaj w takim przypadku pomaga czasowe unieruchomienie stawu kolanowego, wraz z zastosowaniem środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, oraz fizykoterapia. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak operacja. Sprawdź, na czym polega zabieg artroskopii stawu kolanowego.

Artroskopia kolana – co to jest

Decyzję o artroskopii kolana podejmuje lekarz ortopeda na podstawie badania fizykalnego oraz badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny i badanie ultrasonograficzne. Artroskopia kolana jest mało inwazyjnym zabiegiem wykonywanym w obrębie stawu kolanowego, przeprowadzanym przeważnie w znieczuleniu podpajęczynówkowym. W zależności od stopnia skomplikowania wykonywanych procedur w niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego.

Dowiedz się więcejZnieczulenie do zabiegu: ogólne i miejscowe. Jakie są wskazania? 

Artroskopia kolana może być diagnostyczna, służy wówczas do oceny struktur stawowych (m.in. chrząstki stawowej, błony maziowej, więzadeł oraz łąkotek). Jeśli wykonywane są określone działania naprawcze (takie jak meniscektomia, szycie łąkotek, chondrektomia, mikrofrakturacja), mówi się o artroskopii leczniczej.

Kamera oraz narzędzia operacyjne wprowadzane są przez specjalne porty, czyli dwa niewielkie nacięcia skóry o długości ok. pół centymetra.

Artroskopia kolana – wskazania do zabiegu

Przed artroskopią kolana, tak jak przed każdym zabiegiem chirurgicznym, warto zasięgnąć opinii dwóch, trzech lekarzy. Dobrze jest także poczytać opinie o chirurgu, który będzie wykonywał zabieg, a także, zawczasu, zapewnić sobie rehabilitację po zabiegu.

Wskazania do wykonania artroskopii kolana to m.in.:

 • uszkodzenie łąkotki (uszkodzony fragment przemieszcza się, powodując silne dolegliwości bólowe; niszczy chrząstkę stawową; może powodować blokowanie się stawu kolanowego);
 • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (powoduje „uciekanie goleni” oraz dolegliwości bólowe);
 • uszkodzenie chrząstki stawowej (pourazowe lub przeciążeniowe; poza dolegliwościami bólowymi pojawia się uczucie tarcia/trzeszczenia w stawie);
 • zespół bocznego przyparcia rzepki (dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej rzepki oraz przylegającej do niej chrząstki stawowej kości udowej);
 • inne dolegliwości bólowe spowodowane przez: przerośnięte fałdy błony maziowej, ciała wolne w stawie kolanowym.

Zobacz takżeBól kolana to objaw wielu chorób. Przyczyny bólu kolan

Artroskopia kolana – powrót do zdrowia po zabiegu

Po artroskopii stawu kolanowego pacjent spędza przeważnie jedną dobę na obserwacji w szpitalu. Na 1-2 doby ma założony dren, który ma za zadanie usuwać nadmiar płynu lub gromadzącą się krew. Na rany zakładane są pojedyncze szwy i opatrunek. Szwy zdejmuje się po ok. 7-10 dniach od zabiegu.

Po usunięciu uszkodzonego fragmentu łąkotki pacjent przez dwa tygodnie porusza się o kulach łokciowych z częściowym obciążeniem operowanej kończyny.

W przypadku szycia łąkotki konieczne jest unieruchomienie operowanej kończyny w ortezie na okres czterech tygodni.

Jeśli opracowane były głębokie ubytki chrząstki i mikrozłamania, konieczne jest unieruchomienie operowanej kończyny w ortezie na okres 4-6 tygodni.

W przypadku rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, szycia lub implantacji łąkotek czy naprawy chrząstki, proces powrotu do zdrowia może potrwać nawet do sześciu miesięcy.

Zobacz takżeRehabilitacja po artroskopii kolana [Wywiad z ekspertem] 

Niezależnie od sposobu leczenia, po artroskopii kolana może pojawić się konieczność usunięcia nadmiaru płynu stawowego lub krwiaka. Wykonywana jest wówczas punkcja stawu kolanowego, w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym.

Artroskopia kolana – powikłania po zabiegu

Artroskopia stawu kolanowego to operacja obarczona niskim ryzykiem powikłań. Do najczęstszych powikłań po artroskopii kolana należą:

 • krwiaki wewnątrzstawowe,
 • przewlekłe wysięki,
 • zakażenie miejscowe,
 • ograniczenie ruchomości stawu,
 • uszkodzenie nerwów,
 • uszkodzenie chrząstki stawowej,
 • zakrzepica żylna,
 • zatorowość płucna.

Zwiększone ryzyko powikłań występuje w przypadku pacjentów:

 • chorujących na cukrzycę,
 • chorujących na choroby serca,
 • z żylakami kończyn dolnych,
 • z obniżoną odpornością lub przyjmujących leki immunosupresyjne,
 • z bakteriami chorobotwórczymi w gardle, nosie, drogach moczowych,
 • z próchnicą zębów.

Niezwykle ważne po artroskopii kolana jest szybkie rozpoczęcie rehabilitacji stawu kolanowego. Podobnie jak w przypadku ortopedy i chirurga, warto poświęcić czas na wybranie jak najlepszego specjalisty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; Zgoda na zabieg artroskopii stawu kolanowego