Oceń
Zabiegi przeszczepienia rogówki są bardzo rzadkie u tak małych dzieci. Tej niesamowitej operacji podjęli się lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeobrażającego się obecnie w Europejskie Centrum Okulistyki.
- Dziecko obuocznie niewidome przeszło dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku. Już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu – poinformował w piątek dr hab. Dariusz Dobrowolski, który operował rocznego chłopca.
Rocznie z tego typu patologią rogówki, powodującą obuoczne niewidzenie, rodzi się jedno, dwoje dzieci w kraju. "Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg" – wyjaśnił lekarz.
Chłopczyk urodził się, jako jedno z bliźniąt, z patologią rogówki. Nie widział od urodzenia. Ratunkiem było przeszczepienie rogówki od naturalnego dawcy. Pierwszy zabieg przeprowadzono na początku grudnia zeszłego roku, drugi w czwartek. Przeszczepy przywróciły chłopcu wzrok. Lekarze z katowickiego szpitala jako jedyni w Polsce przeprowadzają takie zabiegi także u dzieci.
- Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie – powiedziała mama operowanego Antosia Edyta Stasiak, cytowana przez katowicki szpital w mediach społecznościowych.
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach należy do czołowych w Polsce ośrodków transplantacji rogówki. Placówka słynie m.in. ze skomplikowanych zabiegów okulistycznych.
Oceń artykuł