Zamknij

Dlaczego na mrozie łzawią oczy? Są na to sposoby

16.12.2022
Aktualizacja: 16.12.2022 14:14

Łzawienie oczu na mrozie to zimą częsta przypadłość. Wystarczy kilka minut na dworze. Powód jest dość błahy: winę ponosi wysuszona śluzówka oka. Łzawieniu można jednak zapobiec. Sposobów jest co najmniej kilka.

Łzawienie oczu na mrozie - dlaczego?
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego oko łzawi na wietrze i mrozie?
  2. Jak radzić sobie zimą z łzawiącym okiem?

Łzawienie oczu na zimowym spacerze nie jest rzadkością. Zimą częste jest równie pieczenie czy uczucie piasku pod powiekami. Co ciekawe takie dolegliwości częściej dokuczają właśnie zimą. Przyczyną jest tzw. suche oko – o tę przypadłość nietrudno, bo w chłodnej porze roku często przebywamy w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie pozostaje to bez wpływu na oczy.

Dlaczego oko łzawi na wietrze i mrozie?

Objawem zespołu suchego oka nie jest tylko pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami czy suchości, ale również łzawienie na mrozie i wietrze. Nawet osoby, które twierdzą, że nie mają problemu z suchym okiem w pomieszczeniach, często łzawią właśnie na dworze.

Optometrystka Justyna Nater, która prowadzi na Instagramie profil @dbajowzrok, tłumaczy, jaki jest mechanizm łzawienia oczu na mrozie: „Występuje nadprodukcja łez, ponieważ oko próbuje samo sobie pomóc, nawilżać powierzchnię. To, co bardzo ważne – to znalezienie przyczyny suchego oka”.

Zima najczęściej jest to przebywanie w suchych ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Specjalistka zaznacza jednak, że niezwykle ważne jest „rozgraniczenie całego zespołu objawów, nazywanych zespołem suchego oka, od chwilowych problemów z suchością oczu, które mogą wystąpić jednorazowo, po ekspozycji na różne czynniki wysuszające”. Zwraca też uwagę, że zespół suchego oka należy wnikliwie diagnozować.

Jak radzić sobie zimą z łzawiącym okiem?

Jeśli na mrozie czy wietrze łzawią ci oczy, oznacza to, że masz wysuszone śluzówki. Należy więc zadbać o ich nawilżenie. Najprościej jest nawilżać powietrze w pomieszczeniach, np. za pomocą nawilżacza, a także nieprzegrzewać ich – optymalna temperatura w mieszkaniu to 21 st. C.

Jak jeszcze można nawilżać oczy?

  1. Otocz się roślinami doniczkowymi – nie tylko zwiększają wilgotność powietrza, ale również usuwają z niego toksyny, które dodatkowo podrażniają śluzówkę oka. Rośliny o udowodnionych właściwościach filtrujących to: skrzydłokwiaty, fikusy czy paprocie.
  2. Kup oczyszczacz powietrza – to spora inwestycja, ale urządzenie jest bardzo skuteczne. Podobnie jak kwiaty, nawilża powietrze i oczyszcza je z podrażniających oczy substancji.
  3. Używaj kropli typu sztuczne łzy – najskuteczniejsze są te z kwasem hialuronowym, należy wybierać preparaty bez konserwantów, bo te silnie drażnią powierzchnię oka i mogą nasilić objawy suchego oka.
  4. Pij dużo wody – organizm należy nawadniać przede wszystkim od wewnątrz, pijąc wodę małymi łykami przez cały dzień.

W słoneczne zimowe dni warto nosić na dworze okulary przeciwsłoneczne z atestowanym filtrem UV, które ochronią wzrok przed silnym słońcem, także tym odbitym od śniegu, oraz przed wiatrem. Okulary należy kupować u optyka!

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader