Zamknij

Nie stosujcie soli fizjologicznej w zespole suchego oka. To błąd

18.12.2020
Aktualizacja: 18.12.2020 14:45

Wiele osób stosuje sól fizjologiczną w leczeniu zespołu suchego oka. To duży błąd. W tej jednostce chorobowej sól fizjologiczna jest nieskuteczna. Dlaczego? Okulistka wyjaśnia.

Sól fizjologiczna a zespół suchego oka
fot. Shutterstock

Sól fizjologiczna to jałowy, 0,9 proc. roztwór stosowany, m.in. do inhalacji, przemywania oczu (gdy dostanie się do nich ciało obce, np. rzęsa, piasek), przepłukiwaniu nosa, oczyszczania skaleczeń i ran. To bezpieczny środek, który można stosować również w leczeniu zapalenia spojówek. Jednak w przypadku zespołu suchego oka sól fizjologiczna nie powinna być stosowana. Dlaczego?

Sól fizjologiczna zwilża i odświeża powierzchnię oka, ale tylko na chwilę. Bardzo szybko odparowuje i odpływa do dróg łzowych zaledwie po kilku mrugnięciach. Jeśli miałaby być skuteczna, nawilżanie trzeba by było powtarzać bardzo często, co z kolei prowadziłoby do „zmywania” z powierzchni oka trójwarstwowego filmu łzowego.

Zespół suchego oka to poważna choroba związana z zaburzeniem równowagi powierzchni oka, wynikającej ze zmniejszonej produkcji łez lub nadmiernego ich odparowywania. Zastosowanie soli fizjologicznej w tym przypadku pogłębiłoby te dolegliwości.

Jak leczyć zespół suchego oka?

W przypadku zespołu suchego oka należy stosować krople nawilżające, zwykle na bazie pochodnych hialuronianu, który jest naturalnym składnikiem łez. Warto unikać preparatów zawierających konserwanty, bo one mogą uczulać i – paradoksalnie – silnie wysuszyć gałkę oczną. Czasami dodatkowo okulista może zlecić stosowanie kropli poprawiających jakość warstwy śluzowej lub tłuszczowej – są to preparaty/ emulsje jednocześnie nawilżające i natłuszczające gałkę oczną, zmniejszające odparowywanie wodnej warstwy łez.

W przypadku stanu zapalnego – bardzo często występującego w zespole suchego oka – należy stosować preparaty zawierające steryd. Warto dodać, że choć przypisywane są mu potencjalne liczne działania niepożądane, to wraz z odpowiednio dobranymi kroplami nawilżającymi przyczynia się on do szybkiej poprawy jakości nawilżenia powierzchni oka.

Jeśli cierpisz na zespół suchego oka (odczuwasz m.in. pieczenie i suchość oka), to zgłoś się jak najszybciej do lekarza, który zbada twoje oczy i wdroży skuteczne leczenie. Nie stosuj żadnych preparatów na własną rękę, bo to może, zamiast ulgi, wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.

Dr n. med. Małgorzata Zaraś jest kierownikiem okulistyki w Centrum Medycznym CMP.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.