Zamknij

Zapalenie spojówek: bakteryjne, wirusowe, alergiczne. Jakie są objawy zapalenia spojówek?

06.04.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 00:03

Zapalenie spojówek to częsta przypadłość. Występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych w każdym wieku. Przyczyn zapalenia spojówek jest bardzo wiele, do najczęstszych zalicza się jednak bakterie, alergeny i wirusy. Chorzy na zapalenia spojówek skarżą się zazwyczaj na pieczenie lub swędzenie i zaczerwienie oczu, a także obecności nieprzyjemnej, wodnistej lub ropnej wydzieliny. Zapalenie spojówek może również towarzyszyć innym, często występującym chorobom. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy zapalenia spojówek i jak łagodzić objawy tej choroby oczu.

Zapalenie spojówek towarzyszy często wiosennej alergii
fot. East News

Zapalenie spojówek występuje zazwyczaj przynajmniej raz w życiu każdego człowieka. Chorobę łatwo „złapać”, spojówka jest bowiem wyjątkowo wrażliwa na zanieczyszczenia i czynniki drażniące. Do najczęstszych przyczyn zapaleń spojówek zalicza się zmiany alergiczne (nawet alergie na pyłki roślin), zespół suchego oka, zakażenia bakteryjne i wirusowe. Choroba objawia się swędzeniem lub pieczeniem oczu, ich zaczerwienieniem, a czasami także pojawieniem się lepkiej ropnej wydzieliny z oka. Zapalenie spojówek zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, który po wykonaniu podstawowych badań diagnostycznych zdecyduje o sposobie leczenia chorego.

Aby zrozumieć, czym jest zapalenie spojówek, należy wyjaśnić, jaką rolę odgrywa sama spojówka. Jest to narząd ochronny oka, przezroczysta błonka pokrywająca od wewnątrz powieki i przednią powierzchnię gałki ocznej. Spojówka kończy się na granicy z przezroczystą rogówką. Spojówka, choć pełni funkcję ochronną, jest wyjątkowo wrażliwa na ostre światło, zanieczyszczenia i pocieranie oczu rękami. Te czynniki mogą bowiem prowadzić do jej zapalenia, które objawia się bólem, swędzeniem i zaczerwienieniem oka. 

Zobacz także

Jakie są rodzaje zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek może występować z różnych powodów. Towarzyszy często alergikom w okresie pylenia roślin, po częstym kontakcie ze zwierzętami lub innymi alergenami. Jest jedną z chorób towarzyszących zakażeniom bakteryjnym i wirusowym, występuje przy zespole suchego oka, może być również wynikiem zakażenia powstałego po ciągłym tarciu oka brudną ręką. W zależności od przyczyny zapalenie spojówek objawia się poprzez charakterystyczne symptomy. Jakie są rodzaje zapalenia spojówek?

ALERGICZNE ZAPALENIE SPOJÓWEK: przyczyną choroby oczu są alergeny, na które wrażliwy jest układ odpornościowy. Alergiczne zapalenie spojówek może występować przez cały rok, chociaż ryzyko dla alergików jest wyjątkowo wysokie w okresie wiosennym i letnim. Objawy alergicznego zapalenia spojówek to przede wszystkim: ogromny świąd oczu, wydzielina surowicza z oka oraz przekrwienie. Zapalenie może towarzyszyć alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zmianom skórnym lub astmie oskrzelowej.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA: w tym przypadku zapalenie spojówek jest powodowane przez zaburzenia filmu łzowego. Często występuje u kobiet w okresie menopauzy, towarzyszy nierzadko chorobom autoimmunologicznym (zapalenie stawów, kolagenozy), dermatologicznym (pemfigoid) oraz neurologicznym (choroba Parkinsona). Może pojawiać się po zabiegach laserowej korekcji wzroku oraz podczas stosowania niektórych leków. Główne objawy zapalenia spojówek spowodowanego zespołem suchego oka to: pieczenie oczu, surowicza wydzielina i przekrwienie.

BAKTERYJNE ZAPALENIE SPOJÓWEK: zapalenie jest zazwyczaj wywoływane przez paciorkowce i gronkowce. Bakteryjne zapalenie spojówek trwa zazwyczaj 5-7 dni od momentu wdrożenia leczenia. Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek to: lepka, obfita wydzielina ropna i przekrwienie oka.

CHLAMYDIOWE ZAPALENIE SPOJÓWEK: wywoływane przez bakterie Chlamydia trachomatis (serotypy D-K), może trwać nawet trzy tygodnie z zaostrzeniami i remisjami choroby. Może towarzyszyć zapaleniu płuc i ucha, zapaleniu szyjki macicy lub pochwy, objawowemu lub bezobjawowemu zapaleniu cewki moczowej u mężczyzn. Zakażenie chlamydią jest najczęściej przenoszone drogą płciową, dlatego konieczne jest badanie i równoczesne leczenie obu partnerów. Do objawów chlamydiowego zapalenia spojówek należą: wydzielina śluzowo-ropna z oka, długi czas trwania zapalenia, odczyn grudkowy w spojówce, przekrwienie oka.

WIRUSOWE ZAPALENIE SPOJÓWEK: chorobę wywołują zazwyczaj adenowirusy lub wirus opryszczki pospolitej i półpaśca. Zapalenie może trwać nawet 2-3 tygodnie, towarzyszy mu czasami powiększenie węzłów chłonnych przyusznych. Wirusowe zapalenie spojówek towarzyszyć może zapaleniu górnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha lub gardła. Objawy choroby to: wydzielina surowicza i odczyn grudkowy w spojówce, przekrwienie oczu, krwotoki podspojówkowe. Adenowirusy wywołują nacieki w postaci licznych białych plamek, wirus opryszczki może powodować nacieki drzewkowe.

  • Jak lekarz stawia diagnozę? Rodzaj zapalenia spojówek diagnozuje się na podstawie występujących objawów, na przykład pieczenia i suchości oczu, charakteru wydzieliny z oka, zaczerwienienia, pieczenia lub swędzenia oczu. Lekarz wykonuje także badanie oka i w niektórych przypadkach decyduje o przeprowadzeniu badania bakteriologicznego lub posiewu.
Atopowe zapalenie spojówek dotyczy chorych na atopowe zapalenie skóry. Jest to niebezpieczna postać zapalenia spojówek i rogówki, której towarzyszą zmiany skóry powiek.

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Objawy zapalenie spojówek uzależnione są od rodzaju choroby. Zapalenie alergiczne objawia się zazwyczaj świądem oczu, obrzękiem powiek, intensywnym łzawieniem i zaczerwieniem oczu. Objawy niezwykle często występują sezonowo, na przykład w okresach pylenia roślin.

Chorzy na bakteryjne zapalenie spojówek skarżą się, że po przebudzeniu mają mocno sklejone powieki, co jest wynikiem wypływania z oka ropnej wydzieliny. U chorych pojawia się także obrzęk i bolesność powiek, a nierzadko nawet powiększenie przyusznych węzłów chłonnych, które może sugerować groźne zapalenie rzeżączkowe.

Szczególnym objawem wirusowego zapalenia spojówek powodowanego infekcją mięczakiem zakaźnym jest obecność małych guzków z zagłębieniem w centrum, zlokalizowanych głównie na powiekach, rzadziej na spojówce.

W zależności od przyczyny zapalenia chorzy skarżą się na objawy:

  • zaczerwienienie oka;
  • łzawienie;
  • pieczenie lub swędzenie;
  • obecność różnego rodzaju wydzieliny;
  • uczucie ciała obcego pod powiekami.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

W większości przypadków zapalenie spojówek przechodzi samoistnie lub po zastosowaniu chłodnych okładów i przemywaniu oka. Pomocne jest także stosowanie kropli do oczu dostępnych bez recepty. Gdy objawy zapalenia nasilają się lub choroba trwa zbyt długo, konieczne jest wdrożenie leczenia. Metoda leczenia zależy od przyczyny zapalenia, w zapaleniu bakteryjnym stosuje się zazwyczaj krople z antybiotykiem lub antybiotyk doustny. Alergicy mogą stosować krople przeciwalergiczne i dostępne bez recepty leki blokujące wydzielanie histaminy.

Przed zakraplaniem oczu konieczne jest dokładne umycie rąk i delikatne usunięcie zalegającej w oku wydzieliny. Chorzy, którzy noszą soczewki kontaktowe, powinni z nich zrezygnować do czasu pełnego wyleczenia.

Zobacz także

Źródło: podyplomie.pl/medycyna; okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyspojowki;