Zamknij

Kąpiesz się w soczewkach? Zobacz, czym może się to skończyć

23.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 18:28

Historia 29-letniego mężczyzny, Nicka Humphreysa, pochodzącego z Anglii, pokazuje, czym może skończyć się kąpiel w soczewkach. Infekcja pozostawiła go niewidomym na jedno oko. W 2018 r. zachorował na zapalenie rogówki Acanthamoeba, rzadką infekcję pasożytniczą rogówki. Dziś przestrzega innych. 

Jakie ryzyko wiąże się z noszeniem soczewek?
fot. Shutterstock

Czy noszenie soczewek jest bezpieczne?

„Gdybym wiedział, jak niebezpieczne jest noszenie soczewek pod prysznicem, nigdy bym ich nie zakładał” – powiedział Humphreys.

Acanthamoeba jest jednokomórkową amebą, która jest powszechnie spotykana w wodzie, glebie i powietrzu. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, są narażone na ryzyko zarażenia się tą infekcją, jeśli zaangażują się w określone praktyki, takie jak dezynfekcja soczewek wodą z kranu lub pływanie, lub branie prysznica podczas noszenia soczewek.

Dowiedz się więcej: 28 lat z soczewką kontaktową w oku. Niezwykły przypadek medyczny 

Ta ameba szczególnie przyciągana jest do powierzchni soczewek kontaktowych, co oznacza, że soczewki mogą być „nośnikiem do przechowywania, przekazywania i dostarczania mikroorganizmów do oka”, zgodnie z dokumentem przeglądowym z 2010 r. opublikowanym w Journal of Optometry.

Kiedy Humphreys zaczął nosić soczewki kontaktowe w 2013 r., aby móc uprawiać sport bez okularów, nie był świadomy tego ryzyka. Po porannym treningu często wskakiwał pod prysznic ze swoimi soczewkami kontaktowymi.

„Wtedy nic o tym nie myślałem. Nigdy nie powiedziano mi, żebym nie nosił soczewek kontaktowych pod prysznicem. Nie ma ostrzeżenia na opakowaniu, a moi optycy nigdy nie wspominali o ryzyku” – powiedział Humphreys.

Po zdiagnozowaniu zapalenia rogówki Acanthamoeba na początku 2018 r. otrzymał krople do oczu na infekcję, ale kilka miesięcy później nagle przestał widzieć na prawe oko. Humphreysowi przepisano wówczas silniejszy lek, który trzeba było stosować do jego oczu co godzinę, nawet w nocy. Humphreys przyszedł do domu i doświadczył silnego bólu w prawym oku. Ból był na tyle duży, że musiał szukać pomocy w szpitalu. 

Przeczytaj: Nosisz soczewki kontaktowe? Jeśli robisz błąd, możesz stracić wzrok!

Źródło: Live Science